Cestná doprava

Eurowag už čoskoro pripojí Slovensko

Eurowag už čoskoro pripojí Slovensko. Počas februára a marca Eurowag rozšíri zoznam krajín pre EETS o Slovensko. Už teraz sa ale môžete dopredu predregistrovať. A ak ste noví zákazníci, dostanete OBU jednotku EVA na rok zadarmo.

European electronic toll servic, alebo EETS – štyri kúzelné písmenká znamenajúce spojenie Európska služba elektronického mýta. Inteligentné riešenie definované smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2019/520 z 19. marca 2019 o interoperabilite elektronických systémov na výber mýta a uľahčenie cezhraničnej výmeny informácií týkajúcich sa nezaplatenia cestných poplatkov v Únii.

Pokiaľ možno len jedna

Hlavnou ideou EETS je možnosť hradiť mýto po celej EÚ pomocou jedinej palubnej jednotky a výrazne tým zjednodušiť život predovšetkým s administratívou a fakturáciou nielen dopravcom, ale aj vodičom. Jednou zo štyroch firiem, ktoré sa zapojili do EETS na Slovensku, je aj Eurowag. Je to popredný poskytovateľ integrovaných riešení v oblasti cestnej dopravy v Európe. EETS malo byť spustené už tento rok, avšak došlo k oneskoreniu. Podľa slov Jaroslava Ivanca z Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) bude ostrá prevádzka zahájená v januári 2024. Slovensko sa tak po Česku, pridanom tento rok v marci, už čoskoro pripojí k Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Belgicku, Španielsku, Portugalsku a vybraným tunelom a mostom vo Švédsku a Dánsku. Ďalšie dôležité krajiny, ako napríklad Francúzsko, Taliansko alebo niektoré štáty Balkánu, budú postupne nasledovať, avšak tam je proces oveľa zložitejší.

Rôzne systémy aj prevádzkovatelia

Zatiaľ čo u nás, v Nemecku alebo napríklad v Českej republike diaľnice prevádzkuje jedna spoločnosť (autorita), napríklad vo Francúzsku či v Taliansku je viac prevádzkovateľov diaľnic a niektorí z nich sú dokonca súkromné spoločnosti. „Tie navyše často používajú aj rôzne technológie mýta, ako napríklad mikrovlnné či čítanie registračných značiek, pričom EETS je nastavené ako satelitné technológie,“ vysvetľuje Milan Moravský, prečo niektoré krajiny ešte v EETS nie sú.

Eurowag už čoskoro pripojí Slovensko. Vďaka EETS by už čoskoro toto malo byť minulosťou.
Vďaka EETS by už čoskoro toto malo byť minulosťou

„Ak chceme prísť do novej krajiny, ich autorita nám najskôr pošle návrh podmienok, ktoré musíme byť schopní splniť. Ak sa dohodneme, začne sa riešiť legislatíva a zmluvné vzťahy. Potom začína vývoj a komplexné testovanie,“ opisuje postup certifikácie novej krajiny Milan Moravský a dodáva, že ak sa novú krajinu podarí zaradiť do šiestich mesiacov, je to veľký úspech.

Jednoduchá administrácia

Ak uvažujete o obstaraní OBU jednotky EVA (Enhanced Vehicle Assistant), najjednoduchšia cesta vedie cez webové stránky spoločnosti Eurowag a tam sa zaregistrovať. Do dvoch až troch pracovných dní po objednávke príde jednotka cez kuriérsku spoločnosť UPS do vlastných rúk. Jednotku EVA si Eurowag vyrába sám prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Princíp. Jej prednosťou je popri kompaktných rozmeroch aj jednoduchá obsluha.

Eurowag. Obsluha jednotky EVA je veľmi jednoduchá.
Obsluha jednotky EVA je veľmi jednoduchá

Každý nový zákazník spolu s jednotkou získa aj prístup do klientskeho portálu Eurowag, cez ktorý môže ovládať a spravovať svoj účet, kontrolovať platby, spravovať jednotky EVA, faktúry a prípadne aj ďalšie služby. Nový zákazník musí najskôr prejsť tzv. finančným scoringom, na základe ktorého sa nastaví limit, ktorý by nemal počas mesiaca prekročiť. Klasická post-paidová fakturácia obvykle prebieha dvakrát do mesiaca a zákazník dostáva za každú krajinu samostatnú faktúru.

Chystané novinky

Ako nám Milan Moravský prezradil, na budúci rok Eurowag chystá celý rad noviniek, ktoré by mali spríjemniť využívanie služieb. „Chystáme napríklad jednoduchú prenosnosť jednotky EVA medzi vozidlami. Zákazníci si tiež budú môcť v klientskom portáli nájsť zoznam prejdených úsekov a ich detaily,“ vymenováva niektoré novinky Milan Moravský.

Eurowag. Milan Moravský.

Nielen bezstarostná platba mýta

Palubná jednotka EVA od Eurowag ponúka okrem EETS a súvisiacich mýtnych platieb aj ďalšie služby, ako integrované nástroje pre správu flotily, plánovanie a sledovanie trasy vozidla, vzdialené sťahovanie tachografu, analýzu správania vodiča alebo patentovanú geolokačnú technológiu FuelGuard, ktorá je pre klientov úplne zadarmo.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Michal Štengl, foto: Eurowag

Prečítajte si aj

Back to top button