Cestná doprava

Držiteľov dopravnej karty v Banskej Bystrici sa zmena cestovného nedotkne

Cenník cestovného v MHD sa mení od 1. januára nového roka. „Zvýšenie sa dotkne najmä platby v hotovosti, ktorú využíva len približne osem percent cestujúcich, prevažne návštevníkov mesta,“ zhrnula.

Cestujúci, ktorí nemajú dopravnú kartu, teda nemajú nárok na zľavu, zaplatia od 1. januára 2021 v hotovosti jedno euro namiesto 0,70 eura.
Cena lístka zakúpeného z dopravnej karty pri základnom cestovnom ostáva 0,50 eura tak, ako doteraz. Deti od šesť do 16 rokov, žiaci a študenti či seniori nad 62 rokov budú aj naďalej platiť 0,30 eura. Dôchodcovia nad 70 rokov, držitelia Zlatej Janského plakety, držitelia preukazu ťažko zdravotne postihnutého a aj ich sprievodcovia zaplatia z karty nezmenenú sumu 0,15 eura.

Dopravnú kartu, na ktorú sa vzťahuje zľavnené cestovné, môže získať každý obyvateľ mesta a aj návštevník. „Zároveň chceme ľudí, ktorí využívajú MHD len príležitostne, motivovať k bezhotovostnej úhrade cestovného. Platba u vodiča spomaľuje dopravu a aj pre súčasnú pandemickú situáciu je naším cieľom obmedzenie manipulácie s hotovosťou, čím sa zníži aj kontakt vodiča a cestujúceho,“ uviedla vedúca oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí banskobystrického mestského úradu Renáta Hláčiková.

Mesto tiež upozorňuje cestujúcich, že do platnosti vstupuje aj nová vyhláška Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá sa okrem iného týka aj cestovania detí do šesť rokov. V prípade pochybnosti o veku dieťaťa je sprevádzajúca osoba povinná preukázať vek dieťaťa napríklad platným preukazom vydaným dopravcom. „Ten obsahuje aktuálnu fotografiu, meno a priezvisko dieťaťa a dátum jeho narodenia, čo doteraz nebolo nutné. Pri splnení podmienok majú deti do dovŕšenia šiesteho roku cestovné aj naďalej zadarmo,“ ukončila Mojžišová.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button