Cestná doprava

ANKETA: Ako ďalej s dovozom ojazdených vozidiel?

Ojazdené vozidlá sa na Slovensko dovážajú vo veľkom množstve. Oficiálne štatistiky uvádzajú, že v za prvý polrok 2019 bolo do SR dovozených takmer 40-tisíc vozidiel, Asociácia overovateľov vozidiel (AOV) uvádza počet viac ako 51-tisíc áut.

Odchýlku v údajoch AOV vysvetľuje tak, že mnohé vozidlá z cudziny ešte nie sú zaregistrované. V roku 2018 bolo z celkového počtu vozidiel zaregistrovaných na Slovensku až 24,98 % dovezených zo zahraničia, teda neboli kúpené priamo na SLovensku.

Priemerný vek viac ako 13 rokov
Na základe údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA), bol priemerný vek áut jazdiacich po slovenských cestách 13,5 roka. V štatistických údajoch asociácie sa uvádza, že autá dovezené na Slovensko z cudziny dosahovali v priebehu minulého roka priemerný vek 10 rokov. Slovensku hrozí, že sa stane odkladiskom ojazdených áut.

Často sa u nás predávajú veľmi staré a niekedy nebezpečné vozidlá. Dôvodov prečo Slováci radšej kúpia vozidlo zo zahraničia je viacero. Často krát sa mylne domnievajú, že sú tieto autá v lepšom stave, pretože jazdia po kvalitnejších cestách alebo sa nazdávajú, že bohatší ľudia žijúci na západe kladú väčší dôraz na servis.

Tvrdenie, že autá zo zahraničia sú v lepšom stave je mýtus. „Najviac sa dováža z Talianska, Nemecka, Holandska, Belgicka. V poslednom čase vyskočilo Francúzsko a Španielsko,“ hovorí predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp. „Tiež som dokonca počul názor, že na západe nemajú dôvod stáčať km. Na západe je rovnaká kriminalita ako u nás. Takže aj v týchto krajinách sa stáča a autobazáre vlastnia napr. nemeckí Turci. K nám posielajú väčšinou iba vozidlá, ktoré sú tam už nepredajné. V inzerátoch v zahraničí je dokonca uvedené „IBA EXPORT“ aby domáci vedeli, že tam netreba ani volať,“ dodáva Jozef Knopp.

Aký je váš názor? Hlasujte v ankete

Prečítajte si aj

Back to top button