Logistika a skladovanie

Zelená cesta DB Schenker na Slovensku

Zelená cesta DB Schenker na Slovensku. Dlhodobou víziou spoločnosti DB Schenker, globálneho svetového poskytovateľa logistických služieb, je výrazne znižovať svoju uhlíkovú stopu v každodennej prevádzke. A to sa jej darí aj na Slovensku. Od spoločnosti Volvo Group Slovakia prebrala Volvo FL Electric, ktoré bude zastrešovať logistiku v Bratislave a jej okolí. Ide o prvé elektrické vozidlo tohto druhu v prevádzke na Slovensku.

Spoločnosť DB Schenker sa dlhodobo venuje znižovaniu emisného zaťaženia životného prostredia v prepravách i logistických službách. „DB Schenker je inovatívnym priekopníkom v logistike, a teraz sa stávame lídrom v poskytovaní zelenej logistiky. Zameriavame sa na trvalo udržateľnú logistiku od prvého kilometra až po posledný kilometer. Logistika bez emisií je v mestách dostupná už dnes, čo dokazujeme naprieč kontinentom. Pre zákazníkov to znamená, že budú aj naďalej dostávať očakávaný servis, ale bez vyprodukovaných emisií,“ uvádza Cyrille Bonjean, riaditeľ oddelenia pozemných prepráv pre Európu v DB Schenker.

Projektový tím za DB Schenker: Dietmar Schmickl, Pavol Čulena, Tomáš Vaculčiak,
Igor Jakóczi, Bohumil Prudič, Martin Sokol, Martina Konkoľová, Daniel Dobrovič

Prvý na Slovensku

Udržateľný prístup k podnikaniu je dlhodobou témou, ktorá formuje súčasné aj budúce smerovanie spoločností naprieč všetkými priemyselnými odvetviami. „Spoločnosť DB Schenker si túto skutočnosť plne uvedomuje, a preto zákazníkom z celého sveta ponúka možnosť využívania a doručovania ich tovarov prostredníctvom riešení šetrných k životnému prostrediu,“ poznamenáva Daniel Dobrovič, hovorca spoločnosti Schenker. Počnúc CARGO elektrickými vozidlami, elektrickými dodávkami a končiac elektrickými nákladnými vozidlami či využívaním biopalív v leteckej a námornej preprave.

Spoločnosť začala svoju cestu k nulovým emisiám už pred mnohými rokmi a jedným z jej cieľov budovania trvalo udržateľného podnikania je aj neustále znižovanie úrovne vyprodukovaných emisií svojou činnosťou až na nulu. Súčasťou tejto stratégie je množstvo projektov na globálnej aj regionálnej úrovni.

„Našu cestu za udržateľnou logistikou berieme zodpovedne a vďaka našej profesionalite a globálnym projektom smerujeme k jej dosiahnutiu míľovými krokmi. Nové technológie nám umožňujú napredovať a už teraz našim zákazníkom prinášame emisne neutrálne riešenia,“ hovorí Dietmar Schmickl, generálny riaditeľ spoločnosti Schenker. DB Schenker, ako líder svetovej logistiky, je pionierom v oblasti ekologickej prepravy a v súčasnosti zaraďuje do rozsiahlej flotily prvé plne elektrické nákladné vozidlo na Slovensku určené na paletové prepravy.

Šťastný vodič, bude prvým e-truckerom na Slovensku v praxi

Zelená cesta DB Schenker na Slovensku

„Dopyt po ekologických riešeniach logistiky a prepravy tovarov rastie vo všetkých priemyselných odvetviach a spolu s našou stratégiou nám umožnili posunúť sa vpred k realizácii pilotného projektu zaradenia elektrického nákladného vozidla na paletové prepravy do našej flotily,“ informuje Bohumil Prudič, Head of CoDi & NLM DB Schenker Slovensko. Príprava samotného projektu obstarania elektrického vozidla a jeho zaradenia do prevádzky si vyžiadala mesiace príprav, analýz trhu a testovania vhodných vozidiel dostupných pre slovenský trh. Po dôkladnej analýze trhu, potrieb a očakávaní zákazníkov bolo možné spustiť samotný proces testovania a obstarávania.

„Pred kúpou elektrického vozidla bolo potrebné preveriť ponuku elektrických vozidiel na trhu. A taktiež serióznosť záujmu našich zákazníkov o ekologickú prepravu tovarov. Príprava trvala niekoľko mesiacov, ale projektový tím mal jasný cieľ – prepravovať ekologicky a byť príkladom pre ostatné logistické spoločnosti v našom regióne,“ dodáva Martina Konkoľová, Project & Strategy Management Office DB Schenker Slovensko.

Leonard Toček, generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Group Slovakia a Dietmar Schmickl, generálny riaditeľ DB SCHENKER Slovensko

Zatiaľ pre Bratislavu a okolie

Spoločnosť DB Schenker bola jednou z prvých spoločností na Slovensku, ktoré prejavili záujem oboznámiť sa s elektrickými vozidlami. Koncom roka 2021 si zapožičali demo vozidlo Volvo FL Electric, ktoré zabezpečovalo doručovanie aj vyzdvihnutie zásielok v rôznych mestských častiach Bratislavy. Vodič bol nadšený z akcelerácie vozidla a po pracovnej dobe sa vôbec necítil unavený. Po ukončení pracovnej zmeny zostalo dostatok elektrickej energie aj na neočakávané úkony, ak by sa počas pracovnej zmeny vyskytli. Práve výsledky testu ponúkli dôležité informácie.

Vďaka nim sa im podarilo optimalizovať správnu rovnováhu medzi prevádzkovanou vzdialenosťou, hmotnosťou nákladu a nabíjacou infraštruktúrou. Na základe analýzy trhu sa spoločnosť DB Schenker rozhodla pre obstaranie elektrického nákladného vozidla Volvo FL Electric 4×2 R s celkovou hmotnosťou 16 ton a s užitočným zaťažením 8 ton. Na jedno nabitie dokáže prejsť od 150 do 200 kilometrov, v závislosti od poveternostných podmienok a zručnosti vodiča. Nulové emisie a dostatočný dojazd predstavujú ideálne riešenie pre distribúciu koncovým zákazníkom aj v mestskom prostredí. Prevádzka nákladného vozidla je navyše veľmi tichá, čo je prínosom pre zásobovanie aj v nočných hodinách.

„Spoločnosti DB Schenker ponúkame plnohodnotné partnerstvo v oblasti elektromobility. Vozidlo Volvo FL Electric dodávame s komplexným balíkom. A to vrátane zlatej servisnej zmluvy, financovania prostredníctvom našej lízingovej spoločnosti Volvo Finančné Služby. A tiež s podporou počas celej doby využívania vozidla. Ambíciou oboch spoločností, DB Schenker a Volvo Group Slovakia, je dopomôcť k tomu, aby sa elektrifikácia na Slovensku etablovala aj v oblasti nákladnej prepravy. Vnímame, že čoraz viac nákupcov prepravy sa pýta práve na možnosti udržateľnejšej prepravy,”
uvádza Leonard Toček, generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Group Slovakia.

Zelená cesta DB Schenker na Slovensku

„Budúcnosť elektromobility v logistike do veľkej miery závisí od rýchlosti implementácie nových technológií zo segmentu osobnej prepravy a vozidiel oblasti nákladnej kamiónovej prepravy. Aktuálne dostupné technológie naznačujú smer vývoja a rozvoja ekologickej nákladnej prepravy, či už na poli kamiónovej, námornej alebo leteckej prepravy. Či vyhrá elektrina, vodík alebo biopalivá, ukáže čas. Na konci dňa však vyhráme všetci vrátane našej planéty v podobe zdravého životného prostredia,“ zdôrazňuje Dietmar Schmickl, generálny riaditeľ spoločnosti Schenker.

Nové elektrické Volvo FL sa bude využívať v prepravách a distribúcii v rámci Bratislavy a okolia. Spoločnosť DB Schenker od uvedenia nového elektrického nákladného vozidla a ďalších projektov očakáva pozitívny vplyv na životné prostredie, potvrdenie vedúcej pozície v logistike a v neposlednom rade príspevok k redukcii emisií prepravného priemyslu a dodávateľského reťazca zákazníkov.
„S týmto E-truckom budeme môcť rozvážať paletové zásielky v našom meste s nulovými emisiami a s nižšou hlučnosťou,“ hovorí Martina Konkoľová.

Udržateľnosť sa stáva prioritou spoločnosti DB Schenker aj na Slovensku. Spoločnosť si predsavzala, že sa stane popredným poskytovateľom ekologických prepravných a logistických služieb. V záujme dosiahnutia tohto cieľa nepretržite pracuje na propagácii environmentálnych tém a aktivít na zníženie nielen vlastnej uhlíkovej stopy, ale aj iných subjektov. Na Slovensku otvára DB Schenker cestu elektromobility v logistike a jej prepravných službách.

Zdroj
transport.sk
Editor
Spracoval: VIB, DB Schenker

Prečítajte si aj

Back to top button