Logistika a skladovanie

Svet dobíjajú Li-Ion batérie

Li-Ion batérie sa v poslednom čase stále viac presadzujú vo svete technológií. A to najmä pre ich nulové emisie CO2 a možnosť kompletnej recyklácie. Preto sa stali prirodzenou súčasťou inteligentných telefónov, tabletov a celého radu ďalších elektronických zariadení.

Keď sa ukázalo ich progresívne využitie, sú jasnou voľbou tiež pre výrobcov moderných vysokozdvižných vozíkov, elektromobilov a dokonca i rakiet. Prečo sú také žiadané a čo nám môžu priniesť?

Sú bezpečné a šetrné k životnému prostrediu

Okrem nulových emisií do ovzdušia Li-Ion batérie spotrebovávajú zo siete priemerne až o 30 percent menej energie ako tie tradičné olovené a ich výkon neovplyvňuje opakované nabíjanie. „Li-Ion batérie predstavujú pohon 21. storočia, ktorý kombinuje šetrnosť k životnému prostrediu s vysokým funkčným výkonom a úsporou energie,“ hovorí Marián Vernarec, regionálny manažér predaja spoločnosti STILL.

STILL bol jedným z prvých v odvetví, ktorí začali Li-Ion batérie používať vo svojich vozíkoch. V súčasnosti ich už využíva veľký počet zákazníkov a sú súčasťou hlavnej filozofie ochrany životného prostredia „ZERO Emission“, podľa ktorej sa STILL už niekoľko rokov ako popredný výrobca elektrickej manipulačnej techniky riadi a snaží sa k tomu viesť aj svojich zákazníkov.

Li-Ion batérie sú chránené proti vniknutiu pevných prachových častíc a tiež pred škodlivým účinkom vniknutia vody krytom IP 65. Ten zabraňuje kontaktu elektrického prúdu s vodou a tiež eliminuje riziko vzniku škodlivých a výbušných plynov, ktoré je v prípade obyčajných batérií bežné. Li-Ion batérie nevyžadujú ani dopĺňanie elektrolytu, čím sa stráca nevyhnutnosť pracovať s nebezpečnou kyselinou. „Akumulátory boli testované, aby sa potvrdila ich výnimočná odolnosť a bezpečnosť. Pri rýchlostiach do 25 km/h sa kryt batérie vôbec nepoškodil,“ dodáva Vernarec.

Viac ako 8 hodín prevádzky

Li-Ion batérie sú pre prácu v skladovacích priestoroch nenahraditeľnou pomôckou. „Až dvojnásobná hustota energie umožňuje prevádzku na viacero zmien bez toho, aby to malo negatívny vplyv na efektivitu. V prípade potreby je možné batériu nabiť na 50 % len za 30 minút a na 100 % len za jednu hodinu a vydrží dlhšie ako 8 hodín prevádzky. Ide o čas, ktorý nemá vplyv na plynulú prevádzku. Li-Ion batérie sa výrazne rýchlejšie nabíjajú pri kapacite 35 – 85 %,“ hovorí Marián Vernarec zo spoločnosti STILL.

Vyzdvihuje i to, že pred dobíjaním sa batéria nemusí demontovať, pretože sa môže dobíjať priamo v zariadení. Môže sa nabíjať napríklad počas krátkych prestávok alebo aj priamo v prevádzke, ak sa s vozíkom chvíľu nepracuje. „Články sú monitorované v reálnom čase, takže sa batéria začne nabíjať do približne troch sekúnd, ako je napojená do siete. To je výhoda oproti olovenému akumulátoru, ktorý sa musí pred nabíjaním určitú dobu zahrievať. Vozík s Li-Ion batériou navyše dokáže využívať takmer všetku uloženú energiu, pretože tieto batérie je možné vybiť až na 10 %,“ vysvetľuje. Ďalšou významnou výhodou týchto batérií je, že ich životnosť zaručuje 2 500 nabíjacích cyklov a podľa používania sa môže dokonca zdvojnásobiť. Čo v praxi znamená až niekoľkonásobne väčšiu životnosť oproti oloveným batériám.

Záťažové podmienky jej neprekážajú

V neposlednom rade je veľkou výhodou lítiových batérií, že znesú aj veľmi chladné prostredie a vydržia teploty až do -35 °C. Na rozdiel od oloveného akumulátora nestrácajú svoju kapacitu. Li-Ion akumulátoru chlad nijako neprekáža. Navyše je táto technológia výkonná aj na opačnom konci teplotného spektra, pričom vydrží teplotu až 60 °C.

Investícia sa niekoľkonásobne oplatí

Za Li-Ion batériu vo vysokozdvižnom vozíku síce zaplatí zákazník vyššiu cenu, no z celkového pohľadu sa mu oplatí mnohonásobne viac. Majiteľ techniky s touto batériou sa zbavuje všetkých nákladov na údržbu, Li-Ion batérie sú prakticky „bezúdržbové“. Pri rovnakom objeme obsahuje lítiová batéria až dvakrát toľko energie ako olovená, čo znamená výrazné úspory.

Ušetrí sa aj na priestore. Pri olovených akumulátoroch je nevyhnutné obstarať nabíjacie stanice, vyhradiť miesto na nabíjanie a ich skladovanie, dbať na správne nabíjanie a bezpečnosť pri výmene. Pri Li-Ion batériách akákoľvek námaha, priestor navyše a tým aj dodatočné náklady naň odpadajú. Používanie lítiových batérií tak zefektívni prevádzku, zvýši bezpečnosť aj produktivitu ľudí.

„Mimoriadna kvalita použitých batérií STILL Li-Ion nám umožňuje garantovať našim zákazníkom plnú kapacitu aj po 8 rokoch životnosti a po 2 000 plných nabíjacích cykloch až 80 %, čo je nielen efektívne a ekologické, ale aj ekonomické,“ hovorí M. Vernarec. Dodáva, že záujem o túto technológiu neustále rastie. Preto spoločnosť STILL ponúka najširší výber Li-Ion batérií a nabíjačiek najvyššej kvality a servis profesionálne vyškolených tímov.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS

Prečítajte si aj

Back to top button