Logistika a skladovanie

STILL pre automotive intralogistiku

STILL pre automotive intralogistiku. STILL už desiatky rokov pomáha zefektívniť skladovú logistiku veľkým hráčom.

Spoločnosť STILL Slovensko pomáha hľadať ideálne riešenia pre efektívne využívanie skladovacích priestorov rôznych rozmerov, a to aj pre skutočne veľkých klientov s veľkými plochami. Využíva na to celú flotilu vysokozdvižných vozíkov a iných zariadení vrátane svojich osvedčených modelov. Veľkí hráči potrebujú predovšetkým odborné poradenstvo, kvalitné služby a okamžité reakcie na vývoj trhu aj v prípade nepredvídaných okolností.

Logistika obrovských rozmerov, kde sa navyše musí dbať na presný čas, sa nezaobíde bez efektívneho využívania techniky či skladovacích priestorov. STILL už od roku 2007 v spolupráci so spoločnosťou DHL Logistics (Slovakia) prináša vhodnú manipulačnú techniku a efektívne riešenia skladovania v rámci bratislavského výrobného závodu Volkswagen Slovakia. „Takáto dlhodobá spolupráca je prejavom dôvery a zároveň potvrdením, že dokážeme správne reagovať na požiadavky významných partnerov a uspokojiť nároky automotive segmentu,“ hovorí o spolupráci obchodný riaditeľ spoločnosti STILL Marian Fábry. Dodáva, že najväčšou výzvou bolo zefektívnenie využitia skladovacích priestorov a optimalizácia procesov.

STILL pre automotive intralogistiku

Široký technologický záber

STILL dodal do prevádzky bratislavského závodu Volkswagen Slovakia rôzne typy vozíkov, ktorých je dnes už viac ako sto. Ide o osvedčené modely MX-X, FM-X a RX 20. Najväčšie zastúpenie majú elektrické čelné vozíky RX 20 s dynamickou akceleráciou, maximálnou rýchlosťou až 20 km/h a presnou manévrovateľnosťou. Využívajú aj robustnejšie elektrické vozíky RX 60 s nosnosťou až do 8 ton. Tie disponujú vyváženým výkonom, ergonómiou, schopnosťou manévrovania a energetickou efektivitou. Oba typy sa používajú najmä na vyskladňovanie tovaru priamo z kamiónov a zaskladňovanie do regálov.

Svoje uplatnenie vo veľkých skladoch našli aj vozíky FM-X s výsuvným stožiarom, ktoré vďaka aktívnej stabilizácii nákladu (ALS) umožňujú rýchlejšiu prepravu. Ich automatický vyrovnávací impulz zastavuje vibrácie stožiara, čím skracuje čas čakania pri regáli až o 80 %. V karosárni pre výrobu malých áut našli využitie inteligentné ťažné súpravy s elektrickými alebo hydraulickými dopravníkmi, ktoré zabezpečujú transport materiálu na výrobnú linku.

STILL pre automotive intralogistiku

Špeciálne zakladače na mieru

STILL navrhol do skladovacích priestorov spoločnosti Volkswagen Slovakia systémové zakladače MX-X, ktoré zaskladňujú a vyskladňujú tovar do vysokých regálov. Zadanie bolo dostať čo najviac paliet do haly s obmedzenou výškou, preto boli navrhnuté zakladače MX-X s výškou zdvihu až do 11 metrov. „Tieto vozíky sú v tzv. poloautomatickom režime. Umožňujú obsluhe rýchly prejazd na konkrétnu skladovú pozíciu a v spolupráci s warehouse management systémom uľahčujú prácu, zvyšujú rýchlosť manipulácie a bezpečnosť v sklade. Ich batérie sa počas práce v uličke permanentne nabíjajú, čím šetria čas aj náklady na vybudovanie nabíjacích pozícií,“ vysvetľuje M. Fábry zo spoločnosti STILL. Každý sklad má svoje špecifiká, a preto STILL vyrába zakladače presne na mieru, ktoré sa umiestňujú do skladov s dôslednou presnosťou.

Regály presne podľa potrieb

Jedným z najžiadanejších riešení pre efektívne využitie skladovacích priestorov sú mobilné regály. Takýto skladovací systém dokáže v porovnaní s konvenčnými paletovými systémami zväčšiť kapacitu viac ako dvojnásobne. Sekundárne tiež vedie k zníženiu nákladov na osvetlenie, vykurovanie či chladenie. Toto riešenie je premyslené aj funkčne – koľajnice sú zabudované v betónovej podlahe a o bezpečnosť sa stará svetelný systém, ktorý sa aktivuje pri pohybe zariadenia.

V spolupráci
transport.sk

Prečítajte si aj

Back to top button