Logistika a skladovanie

Slovensko láka svetové značky

Na voľné priestory v najúspešnejších nákupných centrách často čakajú. Slovenský retail potvrdzuje svoju atraktivitu pre zahraničné značky aj v období ekonomickej neistoty.

Na trh vlani vstúpilo deväť nových medzinárodných retailerov, zatiaľ čo najúspešnejšie nákupné centrá sa pohybujú na hranici plnej obsadenosti. Rast zároveň zaznamenávajú retail parky, ktoré sa stávajú hlavným motorom novej výstavby naprieč Slovenskom. Vyplýva to z najnovších dát od spoločnosti Cushman & Wakefield Slovensko.

Slovenský maloobchodný trh vysiela pozitívny signál. Napriek pokračujúcej opatrnosti spotrebiteľov a spomaleniu celkovej expanzie zostáva Slovensko zaujímavou destináciou pre zahraničné značky. Len počas roku 2025 vstúpilo na trh deväť nových retailerov vrátane značiek Victoria’s Secret, Müller, Woolworth, Butlers, SMYK, Biedronka či Lelosi, Koykan a Mere. Na slovenský trh sa zároveň vrátila značka OVS.

Záujem nových hráčov však často naráža na jeden limit. Najúspešnejšie nákupné centrá majú plne obsadené najatraktívnejšie zóny v centre a niektoré značky si musia na voľné jednotky počkať. Podľa dát Cushman & Wakefield je Slovensko zároveň jednou z najviac „shopping-centre“ orientovaných krajín v regióne strednej a východnej Európy. Na tisíc obyvateľov pripadá približne 289 m² plochy nákupných centier, zatiaľ čo priemer CEE dosahuje 216 m².

Najväčší záujem nových retailerov smeruje tradične do Bratislavy. Vstupnou bránou zostávajú najmä nákupné centrá Aupark, Eurovea, Nivy a Avion, ktoré koncentrujú najvyššiu návštevnosť aj najširšie portfólio medzinárodných značiek. Aupark navyše v roku 2024 rozšíril svoju prenajímateľnú plochu o ďalších 10 000 m², ktoré obsadili najmä vlajkové predajne skupiny Inditex.

Retail parky prepisujú mapu slovenského retailu

Kým nákupné centrá dominujú veľkým mestám, najrýchlejšie rastúcim segmentom sa stávajú retail parky. Podľa dát Cushman & Wakefield bolo v poslednom štvrťroku 2025 dokončených takmer 60-tisíc m² nových retail parkov v rámci deviatich projektov po celom Slovensku. Ďalších približne 87-tisíc m² nových maloobchodných plôch je plánovaných na rok 2026.
Retail parky dnes vznikajú aj v mestách s menej než 5 000 obyvateľmi a stávajú sa hlavným formátom expanzie značiek ako Jysk, Pepco, Action, Deichmann, DM či Planeo.

Turizmus podporuje maloobchod

Pozitívnym faktorom pre retail je aj rast zahraničného turizmu. Počet zahraničných návštevníkov Slovenska prekročil 2,1 milióna a naďalej rastie. Najviac turistov prichádza z Česka, Poľska, Nemecka, Rakúska, Ukrajiny a Spojeného kráľovstva.

Editor
Peter Magerčiak
Back to top button