Logistika a skladovanie

Sklad s pohľadom do budúcnosti

Sklad s pohľadom do budúcnosti. Jeden z prvých plne automatizovaných skladov na Slovensku má ZKW Krušovce.

Plne automatizované skladové prevádzky sú na Slovensku zatiaľ skôr ojedinelé. Dá sa povedať, že sme u nás trochu pozadu za západnými európskymi krajinami. Za hlavné faktory, prečo je to tak, odborníci na intralogistiku označujú opatrnosť z nepoznaného a nevyhnutnosť vyššej investície. Pritom automatizácia skladu je skvelé riešenie na roky vopred, keď sa postupne zainvestované peniaze nielen vrátia, ale veľkou výhodou je citeľné znižovanie nákladov na energie či pracovnú silu. Jedným z veľkých pilotných projektov plnej automatizácie na Slovensku sa môže pochváliť spoločnosť ZKW Krušovce, ktorá stavila na profesionalitu expertov spoločnosti STILL Slovensko.

Inšpirácia zo zahraničia

Spoločnosť ZKW so sídlom v Krušovciach patrí do nadnárodnej skupiny ZKW Group, ktorá má svoje závody doslova po celom svete. ZKW je špecialistom na inovatívne prémiové svetelné systémy a elektroniku. Predovšetkým je jedným zo strategických partnerov automotive priemyslu. V ZKW Krušovce sa rozhodli investovať do plne automatizovaného riešeni. Inšpirovali sa v zahraničí, kde videli, ako to môže zefektívniť celý chod prevádzky a aké benefity to prináša.

Pre uskutočnenie projektu si vybrali spoločnosť STILL Slovensko. „Stavili sme na značku STILL pre jej profesionalitu, ktorú sme si preverili už pri spolupráci počas uplynulých rokov. Tiež nás presvedčili dobré referencie, ktoré má značka STILL v zahraničí,“ hovorí Peter Belák Shift leader zo ZKW Krušovce. Experti STILL navrhli plne automatizované riešenie skladovania pre viac ako 45-tisíc plastových prepraviek a 7 000 paliet v novom sklade spoločnosti ZKW. Zároveň sa vyriešila tiež distribúcia dielov do výroby v rámci samotného závodu.

Tovar sa presúva do plne automatizovaného skladu pomocou dopravníkov. Keď je to box, ide priamo po dopravníku do miniload regálu, a keď je to paleta, tak sa prepraví ručne vedeným automatizovaným vozíkom na predávacie pozície pred VNA regále. Následne ju preberá systémový zakladač a zaskladňuje do regálu.

Jedinečný projekt v celej strednej Európe

STILL Slovensko dodal riešenie, ktoré bude fungovať veľa ďalších rokov. Okrem značnej úspory prináša tiež bezproblémový chod prevádzky. „Ide o jeden z najväčších a najkomplexnejších projektov našej spoločnosti v celom regióne strednej Európy. Museli sme do projektu zakomponovať obrovský počet paletových a boxových pozícií. Čo sa nám podarilo a dnes to celé dokáže riadiť jeden človek,“ objasňuje náročnosť projektu Tomáš Ličko, regionálny obchodný manažér zo spoločnosti STILL Slovensko.

Dodáva, že veľkou výhodou pre obe strany – zákazníka aj STILL, bolo, že dostali možnosť zrealizovať celé riešenie na kľúč. „Vďaka tomu sme vedeli ako postupovať, aké produkty zakomponovať do celého riešenia, a navyše, ak je od začiatku nastavená spolupráca, následne dokážeme poskytnúť aj rýchly profesionálny servis,“ vysvetľuje T. Ličko.

Zľava: Andrej Korchaník (Head of Advanced Applications STILL Slovensko), Peter Belák (Shift Leader LGM ZKW Slovakia) a Tomáš Ličko (Sales Manager STILL Slovensko)

Riešenie na kľúč

Projekt bol jedinečný svojím charakterom a rozsahom, a tomu zodpovedala aj detailná príprava a náročnosť jeho realizácie. „Začali sme analýzou potrieb závodu, návrhom ideálneho riešenia nového skladu a riadiaceho systému pre materiálový tok až po dodanie komplexného automatizovaného riešenia vrátane regálov, oceľovej plošiny a plne automatizovanej manipulačnej techniky,“ objasňuje Andrej Korchaník, Head of Advanced Applications STILL Slovensko. Proces plnej automatizácie začína príjmom materiálu do skladu – buď depaletizácia boxov na dopravník alebo celopaleta na dopravník.

V oboch prípadoch všetko podlieha kontrole, aby obal spĺňal parametre. Následne sa tovar presúva do plne automatizovaného skladu pomocou dopravníkov. Keď je to box, ide priamo po dopravníku do miniload regálu. Keď je to paleta, tak sa prepraví ručne vedeným automatizovaným vozíkom na predávacie pozície pred VNA regále. Následne ju preberá systémový zakladač a uskladňuje do regálu. Celé je to riadené warehouse management systémom (WMS), ktorý je napojený na SAP. Komunikuje online a riadi sklad pomocou zadaných kritérií a definovaných stratégií.

„Oceňujeme najmä schopnosť spoločnosti STILL pripraviť a zrealizovať celý projekt na kľúč, jej profesionálny prístup, rýchlosť reakcií, komplexné skúsenosti a celkovú technickú podporu,“ dopĺňa P. Belák zo ZKW. Komplexný projekt obsahuje dopravníkový systém STILL, plne automatizovaný skladový systém pre malé boxy Miniload, plneautomatizované systémové zakladače MX-X a ručne vedené vozíky STILL, DIQ skladové hospodárstvo (teda WMS) a mezzanine plošinu.

Vďaka plne automatickému riešeniu pre ZKW Krušovce od spoločnosti STILL dnes v sklade pracuje jeden človek na všetkých zmenách namiesto deviatich osôb. Podarilo sa výrazne odstrániť chybovosť, zefektívniť procesy a dosiahnuť nielen vyššiu produktivitu, ale aj bezpečnosť v prevádzke.

Plne automatizovaný sklad spoločnosti ZKW vybudovaný v spolupráci so STILL Slovensko

Zdroj
transport.sk
Editor
TS STILL

Prečítajte si aj

Back to top button