Logistika a skladovanie

Paletové hospodárstvo rastie

Paletové hospodárstvo rastie. Palety nám už od nepamäti uľahčujú skladovanie tovaru. V závislosti od povahy tovaru a použitia poznáme množstvo druhov, materiálov a rozmerov paliet.

Paleta slúži na prepravu a skladovanie tovaru. Zospodu má tzv. lyžiny a dizajn je navrhnutý tak, aby bolo možné ju uchytiť a zdvihnúť pomocou vidlice vysokozdvižného vozíka. Palety je možné ukladať na seba alebo stohovať. Najpoužívanejším typom paliet sú štandardizované EUR palety s rozmermi 120 x 80 x 14,4 cm (Europaleta 1). Palety okrem drevených môžu byť plastové, kovové, lisovaní INKA palety.

V princípe sa palety delia na dva druhy – prepravné a výstavné palety. Medzi prepravné zaraďujeme drevené europalety (120 x 80 cm) a drevené industriálne palety (120 x 100 cm). K výstavným patrí výstavná polpaleta, ktorá je kombináciou dreva a kovu, tzv.typ DD (80 x 60 cm) a plastová displejová štvrťpaleta (60 x 40 cm). Za základnú a zároveň najpoužívanejšiu prepravnú platformu sa všeobecne považuje paleta v rozmere eur. S meniacimi sa požiadavkami trhu a preferenciami rôznych materiálov či veľkostí paliet však rastie dopyt po výstavných platformách, akými sú polpalety či displejové plastové štvrťpalety.

Prečítajte si aj

Životnosť paliet

Životnosť palety je individuálna na základe tovaru, ktorý sa na nej preváža, a tiež spôsobu, akým sa s ňou zaobchádza. Drevené sa využívajú skôr v suchom prostredí, palety sú po každom obchodnom cykle kontrolované a v prípade potreby opravované, aby bola ďalej garantovaná ich štandardizovaná kvalita. Životnosť plastových paliet je samozrejme vyššia ako drevených paliet.Vyslovene až nepoužiteľná paleta sa rozomelie na granulát, z ktorého sa následne vyrobí nová.

Poškodzovaniu paliet, zlému zaobchádzaniu s nimi či dokonca krádeži alebo kšeftovaniu s nimi sa dá zabrániť. Spoločnosť CHEP si svoje palety chráni proti krádeži jasne označeným symbolom CHEP a modrou farbou, čo ju odlišuje od ostatných paliet na trhu. So zákazníkmi sú prepojení online systémom MyCHEP, majú tak dobrý prehľad o tom, aký počet CHEP paliet sa nachádza u zákazníka či výrobcu alebo v retaile. Na každej palete záleží, preto majú firmy aj samostatné oddelenia, ktorých hlavnou náplňou je pracovať na čo najväčšej návratnosti paliet späť z trhu.

Online systém MyCHEP sleduje, koľko paliet sa z trhu či retailu po ich uvoľnení spod tovaru vráti, ukazuje hodnotu viac ako 98 %. Aj to je dôvod prečo firmy čoraz častejšie nahrádzajú vlastné, výmenné palety paletami CHEP a využívajú tak službu poolingu. Palety sa najviac využívajú v segmente rýchloobrátkového spotrebného tovaru, či už ide o potraviny, nápoje alebo tovar osobnej spotreby. Obľúbenosť paletového poolingu na Slovensku stúpa a má ešte stále veľký potenciál ako nákladovo a ekologicky optimálne riešenie pre dodávateľské reťazce.

Palety CHEP v rôznych veľkostiach

Paletové hospodárstvo rastie

Na základe analýz životného cyklu paliet meraním množstvo odpadu, dreva či emisií CO2 , ktoré sa dajú ušetriť využívaním systému paletového poolingu sa len na Slovensku v roku 2020 ušetrilo 1148 000 dm3 dreva (približne 1110 stromov), 1345 000 kg emisií CO2 (približne 1 228 000 ciest kamiónov naprázdno) a 109 000 kg odpadu (cca 26 kamiónov odpadu).

Palety majú perspektívu v automatizácii logistických procesov, zaznamenávanie pohybu paliet aj s informáciami o tovare v reálnom čase. Trendom je aj vyššie využívanie výstavných polpaliet 80 x 60 cm a displejových štvrťpaliet 60 x 40 cm ako podpora promovania tovaru a predaja. Záujem rastie zo strany výrobcov (dodávateľov), ako aj retailu (odberateľov), so spoločným zámerom eliminovať manipulačné procesy pri dodaní a dopĺňaní.

Palety z rôznych materiálov pre všestranné využitie v skladoch aj výrobe

Paletové regály

V skladoch sa rozmerom, spôsobom manipulácie a ukladaním prispôsobili aj systémy paletových regálov, ktoré majú jednoduchú stavebnicovú konštrukciu pre skladovanie paliet, ponúkajú vysokú variabilitu pre malé i veľké skladové priestory. Paletové regály zjednodušujú distribúciu samotného tovaru, sú navrhnuté ako samonosná oceľová konštrukcia. Tento modulárny systém ukladania dovoľuje optimálne využiť priestor skladu.

Montáž i demontáž je jednoduchá a rýchla. Paletové regály dnes už do svojich komplexných riešení zahŕňajú aj dodávatelia manipulačných vozíkov a intralogistických riešení. Regálové systémy sú chrbticou skladu a spoločnosť Jungheinrich už vyše 60 rokov vyvíja a ponúka vlastné riešenia pre statické aj dynamické skladovanie paliet.

Jungheinrich

Zdroj
transport.sk
Editor
VIB
Back to top button