Logistika a skladovanie

Malá veľká inovácia: skladacia paleta Kaufland

Logistické centrá obchodných reťazcov sú už dnes plné moderných technológií, množstvo procesov je automatizovaných. Napriek tomu stále existujú činnosti, ktoré si vyžadujú ľudskú prácu. Napríklad naplniť paletu rôznymi druhmi tovaru podľa individuálnej objednávky predajní si vyžaduje šikovnosť a ruky pracovníka. V štandardnom režime namixuje skladník približne 3 palety s rozličným tovarom za hodinu, pričom v rámci jednej palety pripravuje nielen ľahký tovar, ale aj tovar pozostávajúci z ťažkých balení nealko nápojov či pracích prostriedkov. Kaufland preto prišiel s novinkou: skladacou paletou so sklopnou prednou a zadnou stenou. Sklopné steny sú navyše vysoké len 1,2 m; vďaka čomu skladník vyskladňuje tovar v ergonomicky priaznivých podmienkach, teda len do výšky svojich ramien.

Nové palety majú stabilnú a pevnú prednú aj zadnú stenu, ktoré tovar pri manipulácii s paletou ešte viac chránia a vyžadujú o 40 % menej ochrannej fólie ako bežné europalety. Ročne tak distribučné centrum Kauflandu ušetrí 60 ton fólie, čo by stačilo na obtočenie Slovenska až 12-krát. Steny sa však dajú po vyprázdnení palety ľahko sklopiť na jej podlahu, takže nezaberajú viac miesta ako klasické palety. Výška stien a teda aj naplnených paliet je prispôsobená tak, aby bola využitá plná výška nakladacieho priestoru nákladného vozidla, čím sa ešte viac zefektívnila preprava a šetria sa emisie CO2. Nové Kaufland skladacie palety sú vyrobené z pevnejšieho materiálu, ktorý zaručuje životnosť až 10 rokov.

Ergonomická nakladacia výška

„Naše nové skladacie palety s pevnými stenami sme vyvíjali v záujme ochrany zdravia zamestnancov pri práci v sklade a tiež následnej ochrany tovaru počas jeho nakládky a prepravy na filiálku. Pri vyskladňovaní mixovaných dodávok do jednotlivých predajní už zamestnanci nemusia zdvíhať tovar nad úroveň ramien, čo je maximálna hranica ergonomicky vhodnej výšky pri zdvíhaní bremien pre človeka, a uľahčuje to aj ručné vykladanie tovaru na filiálke,“ hovorí Jan Bartošík, prevádzkový riaditeľ distribučného centra Kaufland v Ilave.

Testované na Slovensku

Nové skladacie palety sú vlastnou inováciou maloobchodnej siete Kaufland a ich prínos do logistických procesov ako v distribučnom centre, tak aj v predajniach, sa testoval práve na Slovensku. „Do pilotného projektu skladacích paliet boli okrem DC v Ilave zapojené 4 predajne Kauflandu, a to v Bratislave na Patrónke, v Žiline, Ružomberku a u nás v Martine. Po necelých 2 rokoch testovania môžem potvrdiť, že sa zjednodušil pohyb mixovaných paliet po prevádzke, keďže majú nižšiu váhu, výšku a umožňujú lepšiu orientáciu pracovníka v priestore. Rovnako sa ušetril priestor v zázemí obchodných prevádzok, lebo nové palety, aj keď obsahujú zmiešaný tovar, sa dajú vďaka pevným stenám stohovať, čo sa pri bežných europaletách so zmiešaným tovarom nedá. Paleta sa dá, samozrejme, s pomocou vysokozdvižného vozíka zdvihnúť do polohy, ktorá zamestnancovi pre daný tovar, jeho veľkosť a váhu najviac vyhovuje. Zamestnanci si rýchlo osvojili aj jednoduché ovládanie skladacích stien, a dalo by sa povedať, že už pri svojej práci uprednostňujú tento druh palety,“ hodnotí inováciu Erika Gajdošová, vedúca obchodného domu Kaufland v Martine.

Na nové palety sa bude aktuálne mixovať časť nechladených resp. nemrazených potravín, drogérie, strava pre domácich miláčikov a spotrebný tovar, čo predstavuje asi 40 % suchého tovaru predávaného v maloobchodnej sieti Kaufland (FOTO: Kaufland)

V pilotných prevádzkach bol v praxi overený aj nový spôsob organizácie skladového systému, ktorý sa musel prispôsobiť používaniu 2 druhov paliet. Do konca novembra bude Kaufland používať skladacie palety vo všetkých svojich 70 predajniach na Slovensku a asi 130 filiálkach v Nemecku. V ostatných krajinách, kde pôsobí, sa nový systém zavedie postupne v nasledujúcich rokoch.

Na Slovensku sa inovatívna skladacia paleta testovala od roku 2018 v predajniach v Bratislave, Martine, Žiline a Ružomberku (FOTO: Kaufland)

Pokračujú aj europalety

„V Kauflande však naďalej pokračujeme aj v používaní europaliet, ktoré sú štandardom na logistickom trhu a využívajú ich všetci naši dodávatelia. Nemusia sa preto obávať, že od nich budeme požadovať pristúpiť na rovnakú zmenu. Rovnako ani  europalety, ktorých obsah sa nebude na ceste z DC do filiálky rozoberať, nebudeme  meniť za nové skladacie palety. Budeme ich využívať najmä na presuny miešaných dodávok s kartónmi vhodných rozmerov pri nechladených a nemrazených potravinách, drogérii,  strave pre zvieratá a spotrebnom tovare medzi naším distribučným centrom a filiálkami. Ale už po prvom mesiaci môžeme povedať, že ich podiel na celkovom pohybe paliet suchého sortimentu tu bude približne 40 % v závislosti od obdobia,“ uzatvára Jan Bartošík.

Zdroj
transport.sk
Editor
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button