Logistika a skladovanie

BILLA otvorila jedinečné logistické centrum

BILLA otvorila jedinečné logistické centrum. Rok po poklepaní základného kameňa otvorila BILLA nové logistické centrum v Seredi. Investíciou v objeme 39,5 milióna eur vyrástol v priemyselnej zóne mesta moderný a ekologický areál na zelenej lúke s rozlohou 138 202 m2, porovnateľný je s rozlohou 20 futbalových ihrísk.

V porovnaní s pôvodným centrálnym skladom spoločnosti BILLA v Senci má logistické centrum v Seredi o 74 % väčšiu skladovú plochu (28 500 m2). Skladová kapacita sa navýšila o 47 %, s možnosťou uskladniť až 23 000 ton tovaru v rôznych teplotných režimoch. Na slávnostnom otvorení nového potravinárskeho logistického centra BILLA v Seredi sa zúčastnil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.

„Nesmierne ma teší príležitosť, akou je otvorenie tohto logistického centra, a vítam každú jednu investíciu do rozvoja slovenského potravinárstva. Ako som sa dozvedel, len za minulý rok na pulty tohto reťazca pribudlo takmer tisíc slovenských produktov. A celkovo ide až o 13 600 rôznych slovenských potravín. Mnohé z nich nesú aj známe označenie ,Značka kvality‘ a verím, že zákazníci ich budú čoraz viac s obľubou nakupovať,“ uviedol minister Vlčan. Zároveň pripomenul, že v uplynulom roku agrorezort vyhlásil projektovú výzvu pre potravinárov v hodnote 240 miliónov eur z eurofondov, vďaka ktorej sa podarí potravinárskym podnikom významne investovať do modernizácie, čo bude mať v konečnom dôsledku vplyv aj na cenu výrobkov na pultoch obchodov. „Každý predajca, ktorý má v ponuke slovenské potraviny, pomáha rozvoju nášho tradičného odvetvia,“ dodal Vlčan.

BILLA otvorila jedinečné logistické centrum

Logistické centrum v Seredi sa pýši energetickým certifikátom A0+, čo znamená, že vďaka moderným technológiám sa v nových priestoroch spotrebuje o 50 % menej energií na meter štvorcový skladovej plochy ako v pôvodnom sklade v Senci. „Pochváliť sa tiež môžeme najväčšou inštaláciou fotovoltického zariadenia s výkonom 2,5 MWp na jednej streche na Slovensku a v Čechách, ktorá bude dobudovaná v prvom polroku tohto roka. Fotovoltický systém ročne vyrobí 2400 MWh elektrickej energie, čo predstavuje až 80 % predpokladanej ročnej spotreby,“ hovorí Arnd Riehl, generálny riaditeľ spoločnosti BILLA.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Cesta k uhlíkovej neutralite

Pracovníci logistického centra budú vďaka 58 nakladacím rampám, teplotne prispôsobeným na prepravu jednotlivých druhov potravín, schopní denne vypraviť viac ako 120 kamiónov s tovarom. K dispozícii sú nabíjacie elektrostanice pre osobné a nákladné autá či kamióny. Samozrejmosťou je inteligentné LED osvetlenie a vetranie, stropné chladenie či využívanie odpadového tepla z chladenia do podlahového vykurovania, ktoré sa nachádza pod celou časťou suchého skladu.

„Všetky technologické celky sme napojili na systém merania a riadenia (Building management system). Ten z tohto centra robí energeticky jeden z najúčinnejších a najmodernejších skladov nielen v skupine REWE, ale aj v strednej Európe,“ vyzdvihuje A. Riehl. Ide o výnimočný systém naprogramovaný na mieru s možnosťou monitorovania všetkých technológií, ako aj ich ovládania na diaľku. Energetickú účinnosť pomáha vyhodnocovať 65 podružných elektromerov a ďalších 20 meračov tepla, chladu, spotreby plynu a vody.

Ďalšími novinkami sú špeciálny regálový systém, ktorý reaguje na seizmicitu, a vzduchová stena zabraňujúca úniku vzduchu z chladených častí skladu. Vďaka dvom nezávislým meteostaniciam systém dokáže autonómne vyhodnotiť poveternostné podmienky a v prípade priaznivých podmienok otvorí svetlíky, cez ktoré sa sklad počas chladnejších letných nocí prevetrá prirodzene, bez potreby dodatočnej energie.

BILLA otvorila jedinečné logistické centrum

V bezprostrednom okolí centra vzniká zelená plocha s rozlohou 4 ha. Jej súčasťou sú lúčne porasty, dreviny a vodné plochy slúžiace aj ako retenčné nádrže. Tie vodu v území nielenže zadržia, ale počas letných horúčav ho budú aj prirodzene ochladzovať. Areál tak poskytne útočisko miestnej faune a flóre.
V logistickom centre pracuje 150 zamestnancov, pričom BILLA plánuje ešte v tomto roku vytvoriť ďalších až 30 nových pracovných miest. „Naši zamestnanci získali špeciálnu odmenu za relokáciu. Prispievame im na dopravu, poskytli sme im lepšie podmienky na stravovanie. A v neposlednom rade je benefitom moderné pracovné prostredie vrátane oddychových zón či zdraviu prospešných svetlovodov,“ dodáva A. Riehl.

„Investíciu sme realizovali výhradne z vlastných zdrojov a zo zdrojov nášho materského koncernu REWE. Vybudovali sme moderné a ekologické centrum, ktoré do regiónu prinesie cenné pracovné miesta. Za tridsať rokov, odkedy podnikáme na Slovensku, sme preinvestovali už takmer 700 miliónov eur a v odvážnych plánoch pokračujeme. Investície najbližších rokov sa budú týkať technológií a zariadení. Pomôžu nám do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 30 % a do roku 2040 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu,“ uzatvára A. Riehl. K zníženiu uhlíkovej stopy prispieva aj zmluvný dopravca NAD-RESS Senica, ktorý plánuje zásobovať sieť supermarketov pomocou ekologických vozidiel. V prevádzke je aktuálne päť kamiónov Scania R 410 na LNG.

Logistické centrum BILLA – Sereď

Zdroj
transport.sk
Editor
VIB

Prečítajte si aj

Back to top button