Ako efektívne riadiť sklad s využitím najnovších technológií?
Ako efektívne riadiť sklad s využitím najnovších technológií? Spoločnosť KODYS SLOVENSKO® pôsobí v oblasti systémov automatickej identifikácie a spracovania dát už od roku 1995 a vypracovala sa na lídra na Slovensku. Stalo sa už tradíciou, že v jarných a jesenných termínoch organizuje tématické semináre pre svojich i potenciálnych klientov v spolupráci s partnermi a dodávateľmi technológií a služieb.
Navštívili sme seminár RIADENÝ SKLAD V PRAXI, ktorý sa konal 8.11. 2023 v Senci. Kvalita aj účasť bola vysoká a môžeme všetkým odporúčať aj v budúcnosti navštíviť takúto akciu. Dozviete sa množstvo dôležitých a zaujímavých informácií z oblasti automatizácie a riadenia skladu aj s príkladmi z praxe a stretnete sa s ľuďmi, ktorí vám môžu pomôcť zlepšovať efektivitu i výkonnosť vo vašej každodennej praxi. KODYS to proste vie a podelí sa s vami o svoje bohaté skúsenosti…
Súčasné trendy
O trendoch v systémoch a technológiách pre efektívne riadenie výroby, skladovanie a evidenciu majetku sme sa porozprávali s riaditeľom spoločnosti KODYS Slovensko Ing. Michalom Fišerom. Automatizácia a digitalizácia firiem všeobecne postupuje výrazne dopredu. Na tento vývoj vplývajú nielen neustále sa zlepšujúce a výkonnejšie technológie, ale aj snaha riešiť personálny nedostatok vo firmách, zvýšiť efektivitu a konkurencieschopnosť a reagovať na zmeny zákazníckeho správania.
O aké produkty a služby KODYS Slovensko je v súčasnosti na Slovensku najväčší záujem?
Sú to jednoznačne WMS a WCS systémy, keďže automatizácia v skladoch ide obrovskými krokmi dopredu. Jej súčasťou je samozrejme aj využívanie umelej inteligencie, ktorá sa stáva naozaj dobrým spoločníkom pri skladových procesoch. Okrem skladových riešení máme veľký záujem klientov aj o evidenciu a správu majetku, ktorú používajú firmy s využitím technológie čiarových kódov a RFID.
Pokiaľ v minulosti bola automatizácia a digitalizácia skôr doménou veľkých firiem, v súčasnosti už o túto oblasť prejavujú záujem aj menšie firmy. A aj na vašom seminári sa prezentovalo niekoľko malých firiem, ktoré zásadne zvýšili výkon a efektivitu, vďaka riešeniam riadenia skladu z produkcie KODYS Slovensko. Čo odporúčate firmám, ktoré uvažujú o zmenách v riadení skladu, ako zistiť, čo je pre nich vhodné, kde majú začať?
Určite sa obrátiť na nás ?. Spoločne si potom prejdeme ich skladové procesy a navrhneme optimálne riešenie pre lepšiu efektivitu ich skladu. Väčšinou už po prvej návšteve skladu vieme identifikovať problémy, s ktorými sa spoločnosti bežne stretávajú. Dobré je, keď firmy už majú určitý stupeň zberu a správy dát. Dáta sú pre ďalšie procesovanie podstatné. A to nielen v prijímaní, uskladnení, pickovaní či vychystávaní, ale výrazne to pomôže napríklad aj s inventarizáciou a analýzou ďalších možností rozvoja firmy. Napríklad snímače čiarových kódov či skenery sú už modernejšie, výkonnejšie a majú podstatne viac funkcií. Dobré je z hľadiska práce s dátami v skladovaní technológie obmieňať, modernizovať a pravidelne aktualizovať aj preškoľovanie pracovníkov. Alebo také RFID brány ibcsGate umožňujú spoľahlivejšie a jednoduchšie snímanie RFID tagov. Ide o rýchlu a automatickú identifikáciu osôb a produktov. Aj to patrí do aktuálnej ponuky pre našich klientov.
Aké novinky pribudli v roku 2023 do portfólia služieb KODYS Slovensko?
Automatizácia, mobilná robotika a umelá inteligencia. Toto sú 3 kľúčové veci, na ktoré sa zameriavame a ktoré budú hýbať svetom v moderných skladoch. Robotika sa vyvíja mimoriadne rýchlo, dnes už roboty a koboty zvládnu množstvo náročných operácií a posúvajú pracovnú silu od jednoduchých monotónnych úkonov ku kreatívnejším a zložitejším pracovným procesom. Práve monotónna práca je to, čo časom spôsobuje tzv. vyhasnutie ich potenciálu. Automatizácia a robotizácia teda nejde proti človeku vo výrobe či sklade, naopak pomáha mu a nahrádza jednoduchšie monotónne operácie. Pôsobí to priaznivo aj na znižovanie fluktuácie, nehovoriac o zvyšovaní efektivity a produktivity. Podľa reportov z roku 2022 v Európe implementácia robotiky a automatizácia zvýšila produktivitu daných firiem v priemere o 25 až 30 %.