Logistika a skladovanie

Ako efektívne a flexibilne nabíjať elektrické vozíky?

Ako efektívne a flexibilne nabíjať elektrické vozíky? Smart charging v praxi. Inovatívne technológie dokážu zefektívniť naozaj mnoho činností v skladoch. Spoločnosť STILL, inovátor v oblasti intralogistiky, vie navrhnúť riešenia, vďaka ktorým zrýchli procesy v sklade či výrobnej prevádzke a zároveň šetrí náklady. Pomocou tzv. inteligentného nabíjania (smart charging) je možné veľmi presne kontrolovať, kedy a ako rýchlo sa nabijú elektrické vozíky, čo má hneď viacero výhod.

Ako efektívne a flexibilne nabíjať elektrické vozíky? STILL Smart Energy Systems RX60
STILL Smart Energy Systems RX60

Presné plánovanie šetrí náklady

Ceny elektrickej energie sa síce oproti minulému roku zastabilizovali, no stále je to pre firmu pomerne vysoká položka. Každý podnikateľ je rád, keď dokáže ušetriť na platbách za elektrinu. Týka sa to aj nabíjania elektrických vozíkov. Môže byť drahšie v nevhodnom čase alebo vtedy, ak sa viacero vozíkov nabíja súčasne. S lítium-iónovou technológiou, teda Li-Ion batériami, ktoré sú až o 30 % účinnejšie ako olovené batérie, sú vozíky flexibilnejšie a dostupnejšie. Nie je ich potrebné meniť, stačí ich dobíjať. Tento typ pohonu má množstvo výhod, ktoré kompenzujú počiatočnú vyššiu investíciu a pri správnom nabíjaní ušetríte aj na elektrickej energii. „Vozový park s Li-Ion technológiou môže byť ešte efektívnejší vďaka riešeniu Smart Energy Unit. Je to technológia, ktorá monitoruje a kontroluje, kedy a ako rýchlo sa vozíky nabíjajú. S Li-Ion technológiou vo vozíkoch vieme ušetriť nemalé peniaze. Len treba vedieť ako na to,“ hovorí Marián Vernarec, produktový špecialista zo STILL Slovensko.

Jednou z možností je naplánovať využitie vozového parku tak, aby sa batérie nabíjali v nákladovo čo najviac efektívnych časoch. Prvým predpokladom je mať komplexné údaje – pretože len tak možno získať relevantné a použiteľné informácie. Existujú na to digitálne nástroje vrátane tých od STILL, kde môžu zákazníci sledovať vlastné reálne dáta a nezávisle ich vyhodnocovať. „SMART ENERGY UNIT je možné spravovať užívateľsky veľmi intuitívnym spôsobom prostredníctvom integrovaného dotykového displeja alebo cez notebook,“ vysvetľuje M. Vernarec zo STILL. Zákazník tak môže hneď vidieť, kedy sa vozíky využívajú, kedy majú prestávky a ako dlhé. Samotní zákazníci sa v poslednom čase čoraz viac zaujímajú o túto tematiku. Odborníci na energetické systémy im predstavia možnosti zefektívnenia a odporučia im to najlepšie riešenie.

Ako efektívne a flexibilne nabíjať elektrické vozíky? Smart Energy Unit Rendering
Smart Energy Unit Rendering

Priebežné nabíjanie počas prestávok

Li-Ion batérie majú tú výhodu, že sa dajú rýchlo nabíjať, a preto sú flexibilnejšie ako olovené. V minulosti sa často batérie menili a nabíjali všetky naraz po jednej zmene, čo spôsobovalo energetickú špičku a tým aj zvýšené náklady na elektrinu. Li-Ion technológia si vyžaduje zmenu myslenia, keďže dokáže dodať viac energie a uložiť ju do batérie. „Ak nechávame nabíjať batérie v noci, nepotrebujeme najvyšší výkon nabíjania. Ten využijeme počas pracovných prestávok na rýchle nabitie. Celý proces nabíjania takto môžeme odsledovať, naplánovať a zefektívniť,“ hovorí M. Vernarec zo STILL.

Vozíky s Li-Ion technológiou sa vyznačujú všeobecnou flexibilitou. Dvoj a trojzmenná prevádzka je oveľa jednoduchšia, pretože je možné dobiť ich kedykoľvek počas krátkych prestávok. Tí, ktorí využívajú plánovanie nabíjacích cyklov s riadeným systémom nabíjania, jazdia výrazne efektívnejšie. A popri tom je jednoduchšia aj integrácia zelenej energie do elektro-energetického mixu, ak je napríklad nabíjanie naplánované v čase, kedy fotovoltické články elektrinu vyrábajú.

STILL Saturn Petcare.
STILL Saturn Petcare

SMART ENERGY UNIT od STILL umožňuje sieťové prepojenie až do 50 nabíjačiek na jednu jednotku. Spoločnosť STILL má sieť energetických expertov, ktorí vám radi poradia ako s Li-Ion technológiou a inteligentným nabíjaním batérií zefektívniť vašu flotilu manipulačnej techniky.

Zdroj
transport.sk
Editor
STILL

Prečítajte si aj

Back to top button