Testy osobných vozidiel

Prvá jazda s novou generáciou BMW X6

S veľkou radosťou sme prijali od automobilky BMW pozvanie na medzinárodnú premiéru tretej generácie modelu X6. Tá na seba okamžite strhla pozornosť a rozprúdila diskusiu.

Môže za to jej osobitý dizajn. Ten zámerne ide za hranice všetkého bežného a štandardného a prináša odvážne línie. Kým jedna časť motoristických fanúšikov je z neho nadšená, nájdu sa aj takí, ktorí sa s jej novým vzhľadom aspoň nateraz nestotožnili.

Šťastie praje odvážnym

Nie je to však po prvý krát, kedy sa BMW vybralo vlastnou cestou. Už samotný vznik modelu X6 bol demonštráciou toho, čo poznáme pod pojmom out-of-the.box thinking. BMW hrdo označuje model X6 za zakladateľa segmentu SAC, teda Sports Activity Coupe, Niet sa čo čudovať, bavorskú automobilku čoskoro nasledovali ďalší a segment SAC sa dnes teší popularite.

Väčšia a športovejšia

Najnovšia generácia ukazuje svoju mohutnosť už rozmermi. Oproti predchodcovi narástla o 26 mm v dĺžke (4 935 mm), o 15 mm v šírke (2 004 mm) a o 42 mm sa predĺžil aj rázvor (2 975 mm). Šesť milimetrov ubudlo iba z výšky, vďaka čomu vyniká jej športový duch spojený s prvotriednym luxusom.

Dominantná maska

Aj pri X6 sa podobne ako pri rade 7 či X5 stala predná maska dominantnou črtou, teraz ale navyše s možnosťou jej podsvietenia, ktoré pôsobí skutočne štýlovo. Rozsvieti sa pri otvorení dverí, vodič však má možnosť aktivovať resp. deaktivovať podsvietenie aj manuálne. Táto opcia zvýrazňuje prezenciu X6-ky kdekoľvek s ňou prídete a nechá ju dômyselne vyniknúť.

Jazda s najsilnejším

Počas prezentácie nás bavorskí inžinieri posadili do najsilnejšej benzínovej verzie s označením M50i, ktorá vďaka motoru V8 so zdvihovým objemom 4,4 litra a výkonom 530 koní vypáli z nuly na 100 km/h za 4,3 sekundy. Motoru sekunduje 8-stupňová automatická prevodovka Steptronic, pracujúca s chirurgickou presnosťou.

Šoférovať M50i patrí k silným motoristickým zážitkom. Niektoré úseky nemeckých diaľnic vám dovoľujú zošliapnuť plynový pedál až na maximum, samozrejme, ak si na to trúfate a najmä dbáte na bezpečnosť. Aj keď očakávate silný zážitok, realita ho prekonáva.

Balzam na uši

Zvuk osemvalca vyvoláva husiu kožu. Neviete sa ho nabažiť. Toto auto vo vás pumpuje taký adrenalín, že nad tým ani neuvažujete a rovno prepínate jazdný režim do módu SPORT+. Aj pri vysokých rýchlostiach vám ale X6 dáva pocit maximálneho bezpečia. Ostré brzdy reagujú okamžite, auto si aj pri prudšom brzdení drží stopu a zostáva stabilné. Vďaka precíznemu riadeniu ho máte v každej chvíli pod kontrolou.

Športový zážitok umocňuje uzamykanie zadného diferenciálu M differential lock, ktoré je súčasťou výbavy modelov M, nájdete ho však aj v katalógu voliteľnej výbavy.

M50i aj M50d sú štandardne obuté na 21-palcových nízkoprofilových pneumatikách, ktoré prispievajú k skvelej stabilite auta aj pri vysokých rýchlostiach. Ostatné verzie sú štandardne obuté na 19-palcových diskoch, príplatková výbava však ponúka tiež 20 až 22-palcové disky z ľahkej zliatiny.

Jedinečný luxus

V interiéri sa udialo niekoľko zmien. Prvou je premiestnenie tlačidla Start vedľa riadiacej páky, ak vlastníte BMW, chvíľu si na to budete zvykať. Zmenila sa aj hlavica riadiacej páky, charakteristický tvar á la BMW nahradila hlavica pripomínajúca krištáľové sklo.

Panoramatické strešné okno Sky Lounge je až o 82 % väčšie ako v prípade druhej generácie. Pätnásťtisíc svetielok v strope vytvára unikátny estetický zážitok, na zadných sedadlách sa cítite ako v prvej triede najlepšej leteckej spoločnosti.

Vďaka dlhému rázvoru je debata o vnútornom priestore zbytočná, X6 si zachováva vlastnosti auta, ktoré priestorovo aj kvalitou spracovania vyhovie aj najnáročnejším.

M Sport aj xOffroad

Nová generácia sa sústredí aj na špecifické potreby svojich budúcich majiteľov. Pre vyznávačov radosti z jazdy na asfalte ponúka balík M Sport, ktorý je špecificky prispôsobený športovému zážitku, pre fanúšikov terénu aj mimo ciest je k dispozícii balík xOffroad s optimalizovanou trakciou na nespevnených povrchoch.

Napriek jej rozmerom sa s X6 dá v meste jazdiť pohodlne a bez stresu. Pri parkovaní pomáha 360° kamerové zobrazenie vozidla a jeho okolia a pokiaľ by ani to nestačilo, parkovací asistent dokáže po novom zaparkovať nielen pozdĺžne ale aj kolmo.

Nová generácia modelu X6 prináša asi všetko, čo sme od nej očakávali – dve benzínové a dve dieselové motorizácie, pestrú paletu výbavy, doplnkov a možností, špičkový interiér, no najmä jedinečný jazdný zážitok.

Prečítajte si aj

Back to top button