Železničná doprava

Zmeny diaľkovej a regionálnej vlakovej dopravy

Zmeny diaľkovej a regionálnej vlakovej dopravy. V nedeľu (12. 6.) vstúpi do platnosti pravidelná zmena cestovného poriadku vlakov osobnej dopravy. Informovala o tom Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Rekonštrukcia žilinského uzla napríklad prinesie zmenu vedenia priamych vlakov R34x. Z dôvodu zefektívnenia železničnej dopravy zase dôjde k víkendovému, resp. sezónnemu obmedzeniu ôsmich regionálnych rýchlikov. Od 1. júla 2022 sa tiež zavedie samoobslužný výpravný systém na linkách Humenné – Medzilaborce mesto. Ďalej na linkách Prešov – Bardejov, Humenné – Stakčín, Košice – Moldava nad Bodvou mesto.

Z dôvodu pokračujúcej rekonštrukcie uzla Žilina a s tým súvisiacimi kapacitnými obmedzeniami dochádza k zmene vedenia priamych vlakov Zvolen/Banská Bystrica – Ostrava-Svinov. Priame vlaky R 34x sa v úseku Zvolen/Banská Bystrica – Vrútky zrušia a nahradia vlakmi R 9xx. V úseku Vrútky – Žilina budú zrušené, okrem vlakov R 342 a R 345. Cestujúci môžu využiť vlaky R 6xx.

Zmeny diaľkovej a regionálnej vlakovej dopravy

Z dôvodu zefektívnenia železničnej dopravy a objednávky Ministerstva dopravy a výstavby SR dochádza k časovým obmedzeniam ôsmich regionálnych rýchlikov. Viaceré z nich budú chodiť iba v pracovných dňoch. Z dôvodu zjednotenia radenia vlakov R 6xx dôjde od 12. júna k radeniu dvoch vozňov 1. triedy vo všetkých týchto vlakoch, okrem 614/615. Vozne 1. triedy budú naďalej povinne miestenkové. Vlaky RR 910 – 923 linky Zvolen os. st. – Košice a vlaky R 940 – 957 linky Zvolen os. st. – Vrútky budú radené len z vozňov 2. triedy.

Samoobslužný výpravný systém (SVS) v Prešovskom kraji zavádza ZSSK na tratiach, na ktorých je vo väčšine vlakov nízka frekvencia cestujúcich, resp. vysoké percento cestujúcich s nárokom na bezplatnú prepravu. Cestujúci okrem nákupu cestovných dokladov v miestach, kde je „okienko“, majú k dispozícii SMS lístky, e-shop ZSSK i mobilnú aplikáciu Ideme vlakom. V krajnom prípade si lístok môžu zakúpiť aj priamo u rušňovodiča pred nástupom do vlaku na zastávke, cez okienko vlaku.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button