Vodná doprava

Gabčíkovom sa za 20 rokov jeho existencie preplavilo viac ako päť miliónov ľudí

Cez vodné dielo Gabčíkovo sa za dvadsať rokov jeho fungovania preplavilo vyše 300.000 lodí.

Na ich palubách sa pritom nachádzalo viac ako päť miliónov pasažierov. „Môžeme tak povedať, že celé Slovensko prešlo lodnými komorami Gabčíkova,“ podotkol splnomocnenec vlády pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros Ladislav Lazár.
      
Vodné dielo si práve túto jeseň pripomína dvadsať rokov od svojho uvedenia do prevádzky. Plavebná komora Gabčíkova je podľa Lazára jednou z najväčších plavebných komôr v Európe vôbec. „Jej šírka je 34 metrov a je to viac, ako má plavebná komora v Panamskom prieplave,“ vyčíslil.
      
Vodné dielo zároveň premieňa vodnú energiu na elektrickú a pokrýva približne 10 % spotreby elektrickej energie Slovenska. V rámci výstavby vodného diela už slovenská strana svoju časť, ktorú podľa zmluvy s Maďarskom mala postaviť, dokončila. Maďarská strana však práce na diele zanechala, čo viedlo k sporu oboch štátov, ktorý sa ťahá už roky. Pred 15 rokmi vo veci rozhodol aj Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu. Na implementácii rozsudku sa však doteraz krajiny nedohodli.
 

Prečítajte si aj

Back to top button
Close
Close