Správy | Aktuality | Témy

V roku 2023 jazdilo viac ako 12-tisíc vodičov pod vplyvom alkoholu

V roku 2023 jazdilo viac ako 12-tisíc vodičov pod vplyvom alkoholu. Polícia upozornila, že vždy bude mať nekompromisný postoj k nulovej tolerancii pri šoférovaní.

Polícia za rok 2023 eviduje 12 479 motorizovaných a nemotorizovaných vodičov, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu. Upozornila, že vždy bude mať nekompromisný postoj k nulovej tolerancii pri šoférovaní. Informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

„Jednou z našich priorít je zvyšovanie bezpečnosti obyvateľov Slovenska v cestnej premávke. Alkohol za volantom prináša fatálne následky, preto vždy bude mať polícia nekompromisný postoj k nulovej tolerancii alkoholu pri šoférovaní,“ uviedli policajti.

Ako priblížili, cez vianočné sviatky zistili požitie alkoholu u 19 vodičov. Počas Silvestra a Nového roka evidujú 36 prípadov. Dodali, že aj v roku 2024 budú prijímať adekvátne opatrenia v nadväznosti na vývoj dopravno-bezpečnostnej situácie.

V roku 2023 jazdilo viac ako 12-tisíc vodičov pod vplyvom alkoholu.

Poľsko pritvrdilo – za alkohol za volantom príde vodič o auto

S podstatne tvrdšími následkami musia od 14. marca počítať tí, ktorí budú v Poľsku pristihnutí pri šoférovaní pod vplyvom alkoholu. Tým, ktorým za volantom namerajú viac ako 1,5 promile alkoholu v krvi, tamojšia dopravná polícia zabaví vozidlo, ktoré následne prepadne štátu, uvádza sa v novelizácii zákona, ktorý po schválení parlamentom už podpísal prezident Andrzej Duda.

Pokiaľ navyše opitý vodič spôsobí nehodu, jeho auto bude zabavené a skonfiškované aj v prípade, že má v krvi „len“ jedno promile alkoholu. Recidivistovi potom poľský štát zabaví vozidlo aj vtedy, ak mu polícia nameria „iba“ 0,5 promile alkoholu.

O auto príde šofér nenávratne aj v prípade, že ujde z miesta nehody – aj v prípade, že nebol pod vplyvom alkoholu, informoval stanicu TVN24 Mikolaj Krupiński z Inštitútu automobilovej dopravy.

Alkohol za volantom.

Vinníkovi hrozí aj dlhšie väzenie

„Už od 1. októbra 2023 navyše hrozia vodičom, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu, tresty až do troch rokov väzenia. Prípadne až 16 či 20 rokov väzenia, pokiaľ niekoho zraní či usmrtí,“ informoval server forsal.pl. Následne auto zaistí prokurátor a súd rozhodne o jeho prepadnutí štátu a odoslaní do dražby,“ uviedol ďalej Krupiński.

Nová právna norma však podľa neho pripúšťa aj výnimky. „V prípade, že opitý vodič nie je majiteľom vozidla, štát ho neskonfiškuje, ale vinník mu musí vyplatiť sumu zodpovedajúcu jeho aktuálnej hodnote. Trhovú hodnotu auta musí štátu zaplatiť aj vtedy, keď sa auto pri nehode úplne zničí,“ opísal Krupiński. Poľské ministerstvo spravodlivosti si od výrazného sprísnenia zákona sľubuje zníženie počtu dopravných nehôd spôsobených opitými vodičmi. Podľa oficiálnych policajných štatistík sa ročne v Poľsku stane zhruba 100-tisíc takých nehôd, pri ktorých každoročne zomiera okolo 2000 ľudí.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR, novinky.cz, Foto: TASR
Back to top button