Motorizmus

Zoznámte sa, som nový Kodiaq

Zoznámte sa, som nový Kodiaq. Úplne nová Škoda Kodiaq prichádza na trh s ambíciami nadviazať na úspechy svojho predchodcu a posunúť hranice v segmente SUV. Zoznámili sme sa s ňou v španielskom Costa Brava.

Tento model, ktorý od svojho predstavenia v roku 2016 hrá kľúčovú úlohu v raste značky Škoda, prináša nielen vylepšené technologické vybavenie a pokročilé multimediálne systémy, ale aj nové motory vrátane plug-in hybridnej verzie s dojazdom cez 100 km na elektrinu. S väčšími rozmermi, sofistikovanejším dizajnom a širokou škálou inovácií sľubuje byť nový Kodiaq ideálnym partnerom pre aktívny životný štýl. Pozrime sa bližšie na to, čo nová generácia tohto populárneho SUV ponúka.

Exteriér

Charakteristické sú pre neho nové predné svetlomety matrix LED druhej generácie, ktoré zaisťujú lepšiu viditeľnosť v noci, a presvetlená maska chladiča, ktorá dodáva vozidlu moderný vzhľad. Výraznejšia a širšia postava vozidla, spoločne s novo navrhnutými hranatými podbehmi kolies, podčiarkuje jeho charakter SUV. Zväčšené rozmery nielenže zlepšujú vonkajšiu estetiku, ale zároveň ponúkajú viac vnútorného priestoru, čo prináša vyšší komfort pre všetkých cestujúcich.

Interiér

Vnútorné prostredie je vybavené recyklovanými textíliami a ekologicky vyčinenou kožou, čo reflektuje záväzok značky k udržateľnej výrobe. Novo navrhnuté multifunkčné otočné ovládače (Smart Dials) a voliteľný head-up displej zvyšujú komfort a intuitívne ovládanie vozidla. Väčší dôraz je kladený na minimalizmus a čisté línie, ktoré spoločne s priestrannejším interiérom zvyšujú celkový pocit pohodlia a luxusu. Moderný infotainment systém s veľkou obrazovkou a pokročilými multimediálnymi funkciami, vrátane integrácie umelej inteligencie, umožňuje efektívnejšie a príjemnejšie cestovanie pre všetkých pasažierov.

Zoznámte sa, som nový Kodiaq
Pohodlie na najvyššej úrovni

Konektivita

Vozidlo je vybavené najnovším infotainment systémom s veľkou 13″ obrazovkou, ktorá poskytuje prístup k rôznym aplikáciám a on-line funkciám. Multimediálny systém je integrovaný s umelou inteligenciou, čo zlepšuje interakciu s vozidlom a zvyšuje intuitívnosť jeho ovládania. Pre bezpečné a rýchle nabíjanie sú k dispozícii USB-C konektory s výkonom až 45 W a pre maximálne pohodlie ponúka Kodiaq aj bezdrôtové nabíjanie pre dva chytré telefóny s výkonom 15 W.

Smart Dials umožňujú intuitívne ovládanie viacerých funkcií
Smart Dials umožňujú intuitívne ovládanie viacerých funkcií

Pohonné jednotky

Model ponúka širokú škálu motorov, vrátane pokročilej plug-in hybridnej verzie s dojazdom cez 100 km na elektrinu, čo značne znižuje emisie aj spotrebu paliva. K dispozícii je aj mildhybridný variant, ktorý kombinuje spaľovací motor s elektrickým asistentom pre lepšiu akceleráciu a nižšiu spotrebu paliva. Výkonové spektrum pohonných jednotiek sa pohybuje od 110 kW (150 koní) do 150 kW (204 koní). Všetky motory sú štandardne spojené s automatickou prevodovkou DSG.

Bezpečnosť

Nové generácie predných svetlometov matrix LED zaisťujú výbornú viditeľnosť v noci a pri zlých svetelných podmienkach. Vozidlo je tiež vybavené novými nanoradarovými senzormi, ktoré zlepšujú detekciu objektov a situácií okolo vozidla. Pridané boli nové asistenčné funkcie, ako je asistent pre odbočovanie a prejazd križovatkou. Ďalej vozidlo ponúka až deväť airbagov a systémy na rozpoznanie únavy vodiča. Automatické parkovacie systémy a asistencie pri parkovaní na diaľku zase zjednodušujú manipuláciu s vozidlom v tesných priestoroch. Všetky tieto prvky robia Kodiaq jedným z najbezpečnejších vozidiel vo svojej triede.

Editor
Peter Magerčiak

Prečítajte si aj

Back to top button