Motorizmus

Volkswagen odmieta rokovať s Porsche o fúzii

Situácia okolo fúzie Porsche a Volkswagenu (VW) je mimoriadne napätá. Tisíce zamestnancov Porsche demonštrovali proti prípadnému prevzatiu Volkswagenom a za samostatnosť výrobcu športových vozidiel. Okrem toho, Ferdinand Piëch sa prekvapivo nezúčastnil na krízovom stretnutí a spôsobil krach nových rokovaní o fúzii.

Emócie sa stupňujú na maximálnu možnú mieru. Asi 6500 zamestnancov Porsche dnes protestovalo proti šéfovi dozornej rady Volkswagenu a spoluvlastníkovi Porsche Ferdinandovi Piëchovi. Protestujúci odmietajú prípadné prevzatie spoločnosti Volkswagenom. Správy z oboch táborov sa rôznia. Volkswagen uviedol, že zmrazil rokovania o fúzii. Porsche protirečí a trvá na tom, že rokovania pokračujú, a ubezpečuje investorov, že v krátkodobom horizonte nemá problémy s financovaním. Isté však je, že terajšie zaseknutie rokovaní na mŕtvom bode znepokojilo trh, ktorý sa obáva, ako Porsche dokáže financovať pohľadávky súvisiace s dlhom v celkovej hodnote 9 miliárd eur (271,13 miliardy Sk). Zdroj blízky Porsche potvrdil, že spoločnosť sa v nemeckej štátnej rozvojovej banke Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) informovala, či má šancu získať úver vo výške 1 miliardy eur (30,13 miliardy Sk). Porsche tvrdí, že o úver ešte nepožiadalo.
Volkwagen v nedeľu zrušil na pondelok plánované rokovania s Porsche o fúzii. Rokovania vraj budú obnovené iba v prípade, ak Porsche osvetlí svoju finančnú situáciu. "Musíme získať jasnú predstavu o skutočnej situácii Porsche. Potrebujeme absolútnu transparentnosť vzhľadom na súčasnú situáciu," napísal v liste zamestnancom šéf VW Martin Winterkorn. Dodal, že rokovania potrebujú konštruktívnu atmosféru, ktorá v tejto chvíli chýba. Zdroj blízky Piëchovi uviedol pre agentúru Reuters, že Volkswagen zrušil aj stretnutie s predstaviteľmi Porsche plánované na stredu. Ferdinand Piëch sa však nezúčastnil ani na stretnutí dozornej rady Porsche vo Weissachu, kde sa malo rokovať o budúcnosti automobilky. Na stretnutí sa zúčastnili všetci dôležití členovia rodinného klanu Porscheovcov a Piëchovcov okrem šéfa dozornej rady Volkswagenu, ktorý svoju neprítomnosť nijako nevysvetlil. Tým sa znížili šance, že rokovania medzi Porsche a VW budú pokračovať. Analytik DZ Bank Michaela Punzeta tvrdí, že posledné správy vzbudzujú obavy týkajúce sa finančnej situácie Porsche. Podľa nemeckého denníka Bild má spoločnosť iba dva týždne na to, aby predĺžila úverové linky vo výške viac ako 1 miliarda eur (30,13 miliardy Sk). Ferdinand Piëch pred niekoľkým dňami otvorene hovoril o ťažkostiach Porsche získať úvery. Naopak, Volkswagen sa k nim môže dostať podstatne ľahšie. Preto je prevzatie Porsche a jeho integrácia do Volkswagenu predstaviteľné. Dodal, že kúpna cena 11 miliárd eur (331,39 miliardy Sk) je však príliš vysoká. Šéf podnikovej rady Porsche Uwe Hück dnes vo Weissachu pred asi 1000 zamestnancami požadoval nezávislosť automobilky. Tvrdil dokonca, že od predstavenstva Porsche už pre to získal garancie. "Wolfgang Porsche a Hans Michel Piëch mi prisľúbili, že Porsche zostane samostatné a že vlastnícke rodiny sú dosť silné na to, aby to garantovali." Dodal, že nehrozí nebezpečenstvo znižovania počtu pracovných miest v rámci Porsche.

zdroj: TASR, foto: internet

Prečítajte si aj

Back to top button