Motorizmus

Renault vyrobí v tomto roku menej áut

Francúzska automobilka Renault očakáva, že v dôsledku pokračujúceho nedostatku čipov vyrobí v tomto roku minimálne o 300 000 vozidiel menej. Nie je však vylúčené, že to bude o 400 000 vozidiel menej.

Uviedli to v stredu pre agentúru Reuters tri zdroje oboznámené so situáciou vo firme. Najnovší odhad produkcie je výrazne horší, než naznačovala predchádzajúca prognóza.

Nedostatok polovodičov spôsobil, že automobilky po celom svete museli obmedziť alebo zastaviť výrobu. Problémy spojené s nedostatkom kľúčových komponentov neobišli ani Renault, ktorý začiatkom septembra očakával, že tento rok vyrobí približne o 220 000 áut menej.

„Prognózy sa neustále menia, výroba by však mala klesnúť o 300 000 až 400 000 vozidiel,“ uviedol jeden zo zdrojov. Ďalšie dva zdroje odhadujú pokles produkcie v tomto roku o 350 000 až 380 000 áut.

Ako však povedal analytik Pierre-Yves Quemener, ak by pokles výroby predstavoval maximálne 350 000 áut, bol by to pre Renault „úspech“. Podľa neho by to totiž znamenalo, že situácia vo firme sa vo 4. kvartáli výrazne zlepší. „To sa mi zdá ako veľmi, veľmi ambiciózne,“ povedal Quemener. Spoločnosť IHS Markit v tejto súvislosti pre Reuters uviedla, že pre krízu s polovodičmi je možné, že automobilky vo svete vyrobia tento rok až o 11 miliónov áut menej.

Aj podľa francúzskeho Združenia automobilového priemyslu (PFA) nemohol problém s dodávkami čipov prísť pre automobilový priemysel v horšom období. Automobilky sa na jednej strane zotavujú z dôsledkov koronakrízy a na druhej musia investovať do prechodu na elektrické autá.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button