Motorizmus

Renault Slovensko ukázal čísla za minulý rok

Slovenské zastúpenie automobilky Renault vo štvrtok (25.2.) počas online konferencie zhrnulo svoje pôsobenie na trhu za uplynulý rok a reč bola aj o novinkách pre rok 2021. V pandemickom roku dosiahol Renault Slovensko, pod ktorý patria značky Renault a Dacia, trhový podiel 10,1 % čo predstavuje 8 277 predaných vozidiel.

V roku 2020 sa na Slovensku predalo 4 433 vozidiel značky Renault, čo značku radí s trhovým podielom 5,4 % na 7. miesto. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje pokles o približne 11 %. Dacia predala v minulom roku 3 794 modelov a dostala sa na 9. priečku v predajnosti na Slovensku. Jej trhový podiel je 4,6 %. Oproti roku 2019 zaznamenala pokles predaja o 38 %, za ktorým však stojí zastavenie predaja obľúbeného modelu Dacia Lodgy. Najsilnejším mesiacom v roku pre značku Renault bol letný mesiac jún, kedy sa predalo až 559 vozidiel. Naopak značke Dacia sa darilo najviac v zime, konkrétne vo februári, kedy autorizovaní díleri predali 485 vozidiel.

„Rok 2020 bol náročný z viacerých pohľadov. Ku skutočnostiam, na ktoré sme sa vedeli pripraviť ako prechod na prísnejšie emisné limity EU sa pridala aj kompletná zmena manažmentu Skupiny Renault a bohužiaľ aj nikým nepredvídateľná situácia s epidémiou COVID-19. Napriek všetkým týmto inputom a vplyvom, sme vďaka veľmi flexibilnému riadeniu našich obchodných aktivít dokázali udržať obrat náhradných dielov a servisu na porovnateľnej úrovni s rokom 2019. Podarilo sa nám limitovať pokles predaja vozidiel. Vzhľadom k podmienkam, hodnotím rok 2020 pozitívne. Vytvoril nám dobrú štartovaciu pozíciu na rok 2021,“ hodnotí minulý rok generálny riaditeľ Renault Slovensko, Richard Evanson.

Úspechy jednotlivých modelov

V TOP 10 najpredávanejších modelov na Slovensku figuruje na 7. priečke Renault Clio a na 10. mieste je Dacia Duster. Veľkej popularite sa naďalej tešia vozidlá z B-segmentu – Renault Clio a Renault Captur. Vo svojej kategórii je Clio druhým najpredávanejším modelom. V roku 2020 sa ho predalo 2 006 kusov, čo je oproti minulému roku nárast o 4,5 %. Renault Captur si v segmente malých SUV vozidiel udržal svoju 3. pozíciu s predajom v objeme 761 vozidiel. V segmente stredne veľkých SUV je na 3. pozícii Dacia Duster. Minulý rok si tento model vybralo 1 563 zákazníkov. Oproti predajom z minulému roku teda klesol predaj obľúbeného SUV len mierne, o 2,8 %.

Populárne LPG vozidlá

Značka Dacia disponuje najväčšou ponukou LPG motorizácií spomedzi automobilových značiek na slovenskom trhu. Svoje dvojpalivové motory Benzín/LPG ponúka už vo väčšine svojich modelov. V Európe tvoria viac ako 25 % z predaných automobilov značky Dacia. Dacia v tomto segmente na Slovensku kraľuje. Na prvých troch miestach obľúbených LPG modelov sú modely Dacia Duster, Sandero a Logan MCV, spolu so 446 predanými vozidlami. Celkovo sa na Slovensku v roku 2020 predalo 543 vozidiel s LPG pohonom.

Európska jednotka v elektrických vozidlách

Veľkou rýchlosťou sa rozvíja trh s elektromobilmi, na ktorom Skupina Renault potvrdila svoje vedúce postavenie v rámci Európy. V porovnaní s rokom 2019 zaznamenala až 101,4 % nárast, za ktorý vďačí modelu ZOE. Ten porazil aj takého konkurenta, akým je Tesla Model 3 a stal sa najpredávanejšiemu elektromobilom v Európe. V roku 2020 sa predalo rekordných 100 657 kusov ZOE. Na Slovensku je model ZOE 4. najpredávanejším elektrickým vozidlom s 80 predanými kusmi.

Značka Dacia príde s elektrickou novinkou Spring

Jednotkou je Renault aj medzi úžitkovými elektrickými vozidlami. Kangoo Z.E. je s trhovým podielom 29,2 % a 9 919 predanými vozidlami jasným lídrom medzi elektrickými „úžitkáčmi“ na európskom trhu. Skupina Renault zaznamenala aj viaceré flotilové úspechy, vozidlá dodal spoloćnostiam ako Kone, Bolt, Hertz, Schindler, Stredoslovenská distribučná, a.s. alebo Svet zdravia.

Modelové novinky 2021

Fanúšikovia a zákazníci značiek Renault a Dacia sa môžu v roku 2021 tešiť na viacero zaujímavých noviniek. „Aj rok 2021 bude veľmi zaujímavý pre zákazníkov značiek Renault a Dacia. Samozrejme dlho očakávanou udalosťou roka bude uvedenie športového SUV, Nového Renault ARKANA. Tento model prichádza do vysokonkurenčného C-SUV segmentu s výnimočnou karosériou, bohatou technologickou výbavou a fantastickým dizajnom. Fanúšikov ekologických riešení potešíme skompletizovaním modelového radu E-TECH, elektrických, hybridných a plug-in hybridných modelov Renault – a to uvedením hybridnej verzie modelu Arkana E-TECH 140 a Captur E-TECH 140. Očakávaná je aj obnova modelov Renault Kangoo VAN a Renault Express ako zástupcov úžitkových vozidiel. Začiatok tohto roka sme venovali uvedeniu tretej generácie najpredávanejšieho modelu súkromnej klientele v Európe – novej Dacia SANDERO, ktorú sme uviedli v dvoch verziách, hatchback SANDERO a malý crossover SANDERO Stepway. V priebehu roka sa môžeme tešiť na facelift úspešného SUV Dacia DUSTER. Koniec roka bude naozaj veľkolepý, pretože plánujeme odštartovať predaj prvej elektrickej Dacia SPRING,“ priblížil Country marketing manažér Renault Slovensko, Stanislav Mihalovič.

Nový Renault Arkana

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
Tlačová správa

Prečítajte si aj

Back to top button