Motorizmus

Renault mení stratégiu na čínskom trhu

Francúzska automobilka Renault v utorok oznámila, že prestane predávať svoje osobné automobily značky Renault a zameria sa na tomto trhu na úžitkové a elektrické vozidlá.

Renault sa stiahne aj zo spoločného podniku s Dongfeng Motor Group a prevedie svoje podiely v spoločnej firme Dongfeng Renault Automotive Company na Dongfeng, ktorý zastaví aktivity súvisiace so značkou Renault. Namiesto toho sa francúzska automobilka sústredí v ázijskej krajine na výrobu ľahkých úžitkových vozidiel a elektromobilov.

Zmena stratégie prichádza po období slabého predaja v Číne. Spoločný podnik s Dongfengom vo Wu-chane, ktorý vznikol v roku 2013 a každý z partnerov v ňom rovnaký podiel 50 %, nenaplnil svoje očakávania a nepriniesol rýchlejší rast na tamojšom trhu.

Zameriame sa na elektrické vozidlá a ľahké úžitkové vozidlá, ktoré sú dvoma hlavnými hnacími motormi budúcej takzvanej čistej mobility a efektívnejšie využívanie našich vzťahov s Nissanom.

Francois Provost, predseda predstavenstva čínskej divízie Groupe Renault

Po vypuknutí pandémie nového koronavírusu, ktorá sa začala šíriť práve z čínskeho Wu-chanu, Čína zatvorila továrne v regióne a to situácii taktiež neprospelo. Renault, rovnako ako ďalšie svetové automobilky, zápasí s nepriaznivou situáciou na trhu, spôsobenou pandémiou nového koronavírusu. Ratingové agentúry automobilke znížili známku do neinvestičného pásma.

Renault uviedol, že v rámci zmeny stratégie sa zameria „na konkurenčné výhody, aby si udržal dlhodobú prítomnosť na čínskom trhu“. „Zameriame sa na elektrické vozidlá a ľahké úžitkové vozidlá, ktoré sú dvoma hlavnými hnacími motormi budúcej takzvanej čistej mobility a efektívnejšie využívanie našich vzťahov s Nissanom,“ povedal Francois Provost, predseda predstavenstva čínskej divízie Renaultu.

Výroba ľahkých úžitkových vozidiel v Číne bude ďalej pokračovať v spoločnom podniku Renault Brilliance Jinbei Automotive. A bude pokračovať aj výroba elektrických vozidiel v existujúcich spoločných podnikoch s eGT New Energy Automotive a Jiangxi Jiangling Group Electric Vehicle.

Renault bude tiež ďalej poskytovať servis pre svojich 300.000 zákazníkov v Číne. A v spolupráci s Nissanom bude pokračovať v dodávkach komponentov a motorov pre Dongfeng. Zmeny prichádzajú v čase, keď Renault a ďalšie automobilky zápasia s globálnymi dôsledkami pandémie nového koronavírusu. Minulý týždeň zrušil Renault dividendy za rok 2019 a tiež odmeny vedeniu.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button