Motorizmus

Nárast výroby a investícií v Kia Slovakia

Nárast výroby a investícií v Kia Slovakia. Automobilka Kia Slovakia vyrobila v roku 2022 vo výrobnom závode v Tepličke nad Váhom celkovo 311 000 automobilov. Počet vyrobených vozidiel je o 1,1 % vyšší ako v predchádzajúcom roku.

V piatok o tom informoval hovorca spoločnosti Tomáš Potoček. Doplnil, že viac ako polovicu vyrobených áut vlani tvorila piata generácia modelu Sportage. Zostávajúcu časť tvorili štyri karosárske verzie modelu Ceed. „Do nášho výrobného portfólia v roku 2022 pribudla plug-in hybridná verzia modelu Sportage. Približne 30 % u nás vyprodukovaných vozidiel bolo elektrifikovaných – hybridy a plug-in hybridy. V aktuálnom roku budeme pokračovať v investíciách s cieľom zefektívniť výrobu, znižovať spotrebu energií a celkovo zlepšovať našu konkurencieschopnosť,“ priblížil viceprezident divízie Výroba Roman Kraľovanský.

Nárast výroby a investícií v Kia Slovakia

Vozidlá smerovali do viac ako 80 krajín sveta, najmä do Veľkej Británie, Nemecka, Španielska Poľska a Francúzska. Hovorca spoločnosti dodal, že v prvej dvanástke exportných krajín sa nachádzajú iba európske štáty, medzi nimi aj Slovensko, kde zostalo takmer 7000 áut z Tepličky nad Váhom. Spoločnosť vlani vyrobila viac ako 460 000 motorov. V medziročnom porovnaní ide o vyše trojpercentný nárast.

„Polovica hnacích jednotiek bola použitá v automobiloch vyrábaných v Tepličke nad Váhom. Do sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošoviciach putovalo 47 % motorov. Výrazná väčšina z nich boli benzínové agregáty,“ uviedol Potoček. Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 brány závodu opustilo už viac ako 4 milióny vozidiel a vyše 6 miliónov motorov.

Nárast výroby a investícií v Kia Slovakia

Kia Slovakia vlani na Slovensku investovala viac ako 57 miliónov eur

Automobilka Kia Slovakia investovala na Slovensku v roku 2022 viac ako 57 miliónov eur. Informoval o tom hovorca spoločnosti Tomáš Potoček. „Počas leta sa uskutočnila generačná obmena 40-tich robotov na karosárni. Redukciu fyzicky náročnej práce a zvýšenie presnosti nanášania tmelu priniesla inštalácia siedmich nových robotov na lakovni,“ priblížil Potoček. Dodal, že v rámci zabezpečenia presnosti karosérií na zvarovni nainštalovali nový 3D merací prístroj, ktorý uľahčí a zrýchli proces merania.

Koncom minulého roka sa spoločnosť dohodla s odborovou organizáciou na znení nového dodatku ku kolektívnej zmluve. Potoček spresnil, že výrobným zamestnancom dohoda zaručila nárast tarifných miezd o 130 eur v roku 2023, 110 eur v roku 2024 a 120 eur v roku 2025. „Administratívni zamestnanci si v každom roku prilepšia v priemere o 7 %. Okrem nárastu tarifných miezd spoločnosť vyplatí svojim zamestnancom v roku 2023 mimoriadny bonus 1300 eur,“ podotkol hovorca spoločnosti. Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 brány závodu opustilo už viac ako 4 milióny vozidiel a vyše 6 miliónov motorov.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button