Motorizmus

Mimoriadna variabilita interiéru a prémiová výbava

Mimoriadna variabilita interiéru a prémiová výbava. Nový Ford Tourneo Custom prináša konfigurovateľný priestor s deviatimi sedadlami, prémiové technológie a viac pohodlia. Napredávanejší v divízii Ford PRO prichádza potvrdiť svoj úspech na našom trhu.

Úplne nové Tourneo Custom zvyšuje latku v segmente multifunkčných vozidiel. Nová platforma, skonštruovaná s ohľadom na čo najvyššiu úroveň všestrannosti a pohodlia sa tu spája so schopnými a kultivovanými pohonnými jednotkami vrátane novej voliteľnej plug-in hybridnej (PHEV) technológie a dostupného pohonu všetkých kolies.

V modeli Tourneo Custom zlepšili funkčnosť interiéru podľa skúseností súkromných aj firemných zákazníkov a vytvorili štedrý priestor pre až deväť cestujúcich. Optimalizovaná architektúra podvozka s nezávislým zavesením zadných kolies ponúka novú úroveň jazdného komfortu a stability. Nový model je súčasťou doposiaľ najkomplexnejšieho modelového radu Tourneo Custom.

Prečítajte si aj

Priestranný s flexibilným riešením sedadiel

Vďaka optimalizovanej platforme vozidla je v kabíne veľkorysý priestor bez ohľadu na zvolenú pohonnú sústavu. Verzie so štandardným aj dlhým rázvorom ponúkajú tri rady sedadiel pre deväť cestujúcich, čo zaručuje novú úroveň praktickej využiteľnosti naprieč celým modelovým radom. Súčasťou rozšírenej špecifikácie interiéru je nový systém flexibilných sedadiel namontovaných na koľajničkách v druhom a treťom rade, ktorý ponúka maximálnu možnú mieru prispôsobenia v usporiadaní kabíny pre ľudí a batožinu.

Koľajničkové sedadlá môžu zákazníci posúvať dopredu alebo dozadu po drážkovaných koľajničkách osadených do podlahy v zadnej časti kabíny, prípadne môžu tieto sedadlá úplne vybrať. Všetky tri sedadlá v druhom rade sa dajú posúvať samostatne, pričom v treťom rade sú sedadlá delené v pomere 2:1. Nové sedadlá majú oproti tým v predošlom modeli nižšiu hmotnosť a v druhom rade disponujú integrovanými bezpečnostnými pásmi. Vďaka tomu môžete rýchlo a jednoducho zmeniť konfiguráciu kabíny – a to aj do unikátneho konferenčného rozloženia pre šesť osôb. Na všetkých troch sedadlách v druhom rade, ako aj na oboch krajných sedadlách v treťom rade sú k dispozícii body ISOFIX.

Ford Tourneo Custom

Zážitok z cestovania

Luxusná výbava kabíny zahŕňa ďalšie nové prvky, pomocou ktorých si zákazníci môžu prispôsobiť svoje vozidlo a vylepšiť si zážitok z cestovania, ako napríklad veľké panoramatické strešné okno. Posuvné bočné dvere s elektrickým ovládaním navyše disponujú aj bezdotykovou funkciou. Dvere môžete otvárať jednoduchým pohybom nohy v blízkosti predného kolesa, čím si uľahčíte prístup, keď máte pri návrate k vozidlu ruky plné batožiny.

Maximálny komfort na cestách zaručuje kabína modelu Tourneo Custom vďaka množstvu luxusných prvkov – trojzónová elektronická regulácia teploty vzduchu; audiosystém B&O so 14 reproduktormi a basovým reproduktorom v batožinovom priestore; dômyselné ambientné osvetlenie interiéru; podložka na bezdrôtové nabíjanie mobilných zariadení či vyhrievanie krajných sedadiel v druhom rade.

Varianty

Ford Tourneo Custom si môžete teraz vyberať v atraktívnych variantoch, ako je dobrodružná verzia Active a strhujúca séria Sport či verzia Titanium X ako vrchol ponuky s historicky najkomplexnejšou špecifikáciou zo všetkých vozidiel Tourneo – štandardná výbava siaha od štýlových 19-palcových zliatinových diskov cez maticové full-LED svetlomety až po luxusné čalúnenie sedadiel zo syntetickej kože Sensico.

Úplne nová architektúra platformy prináša nižšiu polohu podlahy a nový zabudovaný bočný schodík, ktorý uľahčuje nastupovanie a vystupovanie. Ďalšou výhodou je najväčší otvor posuvných bočných dverí v tejto triede vozidiel. Optimalizáciou platformy sa u mnohých variantov navyše podarilo znížiť celkovú výšku na menej ako dva metre, čo im umožňuje prístup do garáží a parkovacích domov, do ktorých vozidlá zo segmentu, kam patrí Tourneo Custom, často nemajú prístup.

Vodič aj cestujúci budú profitovať z vylepšenej dynamiky, a to zásluhou kompletne prepracovaného podvozka s úplne novým systémom nezávislého zavesenia zadných kolies, ktorý je štandardnou súčasťou celého modelového radu a prináša vyšší jazdný komfort, lepšiu ovládateľnosť a kultivovanejší chod.
Dômyselný, a pritom praktický dizajn pokračuje aj vnútri vozidla, kde štýlová predná časť kabíny s dvomi alebo tromi sedadlami prináša značný pokrok z hľadiska technológií aj komfortu. Na prístrojovej doske sa vyníma ergonomický stredový dotykový displej s uhlopriečkou 13 palcov a informačno-zábavným systémom Ford SYNC 4, ktorý štandardne ponúka bezdrôtové rozhranie Android Auto a Apple CarPlay. Ideálnym doplnkom stredového displeja je nový digitálny združený prístroj, s ktorým spoločne tvoria intuitívny kokpit zameraný na vodiča.

Mimoriadna variabilita interiéru a prémiová výbava

Praktický interiér

Mnohí zákazníci využívajú Tourneo Custom ako mobilnú obývačku alebo kanceláriu na cestách. V snahe ďalej podporiť tieto spôsoby využívania ponúka Tourneo Custom ten istý inovatívny sklopný volant, ktorý divízia Ford Pro prvýkrát predstavila vo vozidle E-Transit Custom. Vďaka tejto užitočnej funkcii, ktorá predstavuje v tejto triede vozidiel skutočný unikát, môžete volant použiť ako ergonomický držiak na notebook či tablet, prípadne po sklopení do roviny ako praktický stolík. Použitím štvorcového tvaru volantu so zaoblenými rohmi – a namontovaním radiacej páky na stĺpik riadenia vo vozidlách s automatickou prevodovkou – sa uvoľnilo viac miesta na nohy i v oblasti kolien a zároveň sa zjednodušilo nastupovanie a vystupovanie.

Ďalší priestor v prednej časti kabíny a viac úložného miesta v prístrojovej doske sa podarilo dosiahnuť namontovaním predného airbagu spolujazdca do stropu. Vďaka tomu si zákazník môže ponechať notebook alebo iné podobné predmety s veľkosťou formátu A4 v krytej úložnej priehradke na palubnej doske a znamená to tiež, že prenosné elektronické zariadenia sa teraz môžu bezpečne upevniť bližšie k vodičovi pomocou priemyselných držiakov AMPS.

Pohonné jednotky

Divízia Ford Pro ponúka Tourneo Custom so vznetovým motorom Ford EcoBlue najnovšej generácie s výkonom 136, 150 alebo 170 koní, ako úplne nový variant PHEV v spojení buď s novou mimoriadne efektívnou 8-stupňovou automatickou prevodovkou, alebo 6-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo vo verzii E-Tourneo Custom s elektrickým pohonom, ktorá využíva akumulátor s využiteľnou kapacitou 64 kWh a elektromotor s výkonom 160 kW a dosahuje dojazd až 325 km. Verzie poháňané vznetovým motorom sú už vo výrobe, pričom zákazníci si môžu objednať aj úplne nové Tourneo Custom PHEV. E-Tourneo Custom má podľa plánov nasledovať v lete 2024.

Úplne nový model Tourneo Custom Plug-In Hybrid využíva paralelný hybridný systém, ktorý ponúka flexibilitu úsporného 2,5-litrového zážihového motora s Atkinsonovým cyklom určeného pre dlhšie jazdy, ako aj elektromotora, ktoré spoločne dosahujú maximálny kombinovaný výkon 232 k. Akumulátor s využiteľnou kapacitou 11,8 kWh umožňuje prejsť čisto na elektrinu až 52 km, čo je ideálne pri jazde v rámci nízkoemisných zón v mestách, pričom vďaka technológii Pro Power Onboard dodáva cez elektrické zásuvky až 2,3 kW.

Všetky druhy pohonu ponúkajú veľmi konkurencieschopnú hodnotu ťažnej kapacity vrátane hmotnosti brzdeného prívesu až 2 500 kg vo verziách so vznetovým motorom a 1 850 kg vo verziách s pohonom PHEV. Za príplatok je k dispozícii vysúvacie ťažné zariadenie, ktoré môžete jednoducho skryť, keď sa nepoužíva.

Asistenčné systémy

Tourneo Custom prináša komplexnú ponuku najnovších pokročilých asistenčných systémov vodiča od spoločnosti Ford vrátane viacerých prvkov, ktoré sa v tomto modeli objavujú po prvýkrát – inteligentný adaptívny tempomat; asistent brzdenia pri cúvaní; 360-stupňový kamerový systém, ktorý poskytuje komplexný prehľad o okolí vozidla a uľahčuje manévrovanie v meste.

Tourneo Custom po prvýkrát zavádza do rodiny mikrobusov Tourneo systém výstrahy pri vystupovaní od spoločnosti Ford. Táto užitočná technológia upozorňuje cestujúcich pri otvorení dverí na vozidlá alebo cyklistov prichádzajúcich zozadu, aby sa predišlo ich zrážke s dverami. Okrem toho slúži aj ako výstraha pre rodičov, ak deti v zadnej časti kabíny otvoria posuvné bočné dvere a mohli by vybehnúť do premávky.

Mimoriadna variabilita interiéru a prémiová výbava

Platforma Ford Pro

V každom novom vozidle Tourneo Custom je plne zabudovaná platforma Ford Pro pre softvér a služby konektivity vrátane správcovských nástrojov zo softvéru Ford Pro aplikácie FordPass Pro a pripojeného systému FORDLiive pre bezporuchovú prevádzku. Superrýchle pripojenie cez štandardný 5G modem prináša praktickú a intuitívnu podporu v podobe digitálnych služieb od divízie Ford Pro, vďaka ktorým je prevádzka modelu Tourneo Custom jednoduchšia a cenovo výhodnejšia. Majiteľ môže na diaľku zamknúť dvere, sledovať zabezpečenie vozidla a dostávať špeciálne upozornenia o stave vozidla pomocou aplikácie FordPass alebo, v prípade firemných prevádzkovateľov, pomocou softvéru Ford Pro na zvýšenie produktivity. Modem navyše umožňuje vykonávať bezdrôtové aktualizácie softvéru Ford Power-Up, ktoré vylepšia funkcie a schopnosti Tourneo Custom bez toho, aby ste museli navštíviť predajcu.

Tourneo Custom je priamo z výroby vybavené zabudovanou aplikáciou Alexa. Vodič tak má v kabíne svoju osobnú umelú inteligenciu, ktorá mu neustále pomáha s pripojením a organizáciou, spríjemňuje mu čas strávený za volantom a zvyšuje produktivitu. So zabudovanou aplikáciou Alexa si vodič pomocou jednoduchých hlasových povelov môže v navigačnom systéme nastaviť adresu ďalšej zastávky, uskutočňovať telefonické hovory, alebo dokonca nakupovať priamo cez stránku Amazon.com. Táto funkcia je integrálnou súčasťou systému SYNC 4 na stredovom dotykovom displeji.

V spolupráci
transport.sk
Editor
Viliam Bujna, zdroj: Ford PRO

Prečítajte si aj

Back to top button