Motorizmus

Kia vyrobila vlani 268 200 automobilov a takmer 275 000 motorov

Spoločnosť Kia Motors Slovakia (KMS) vyrobila v roku 2020 v Tepličke nad Váhom 268 200 automobilov a takmer 275 000 motorov. Oproti roku 2019 klesla výroba automobilov o 22 percent a výroba motorov o takmer 37 percent.

Doplnil, že pokles výroby v roku 2020 spôsobila koronakríza a jej negatívne dosahy na automobilový priemysel. „Viac ako polovicu (54 percent) vyrobených automobilov v roku 2020 tvoril model Sportage, zostávajúcu časť tvoril modelový rad Ceed. Najvyrábanejšia bola klasická päťdverová karosárska verzia tohto modelu, tesne nasledovaná crossoverom XCeed. Elektrifikované modely Ceed Sportswagon PHEV a XCeed PHEV tvorili takmer osem percent a mild hybridné verzie modelov Sportage a Ceed predstavovali 11,9 percenta všetkých vyrobených vozidiel,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie a vzťahov s verejnosťou KMS Tomáš Potoček.
Podiel benzínových motorov bol vlani 57 percent, takmer polovica vyrobených hnacích jednotiek sa použila do automobilov vyrobených v Tepličke nad Váhom. „Do sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech putovalo asi 42 percent vyrobených motorov. Zostávajúce vyrobené agregáty sme exportovali do sesterských závodov v Turecku a Indii,“ dodal Potoček.

„Máme za sebou náročný rok 2020. Aj napriek všetkým ťažkostiam a nástrahám sa nám podarilo vyrobiť 268 200 vozidiel a takmer 275 000 motorov. Som veľmi rád, že aj novinky ako crossover XCeed a elektrifikované plug-in hybridné modely si našli svojich priaznivcov. Zákazníci oceňujú vysokú kvalitu a spoľahlivosť automobilov vyrobených v KMS. Verím, že celková situácia sa v roku 2021 zlepší, budeme pokračovať v investíciách s cieľom zlepšiť našu konkurencieschopnosť,“ povedal prezident KMS Seok Bong Kim.
Vozidlá z Tepličky nad Váhom smerovali v minulom roku najčastejšie do Veľkej Británie. „Nasledovalo Nemecko, Rusko, Španielsko a Poľsko. Do rebríčka desiatich najväčších exportných krajín sa dostalo aj Turecko, kam sa vyviezlo dvaapolkrát viac automobilov ako v predchádzajúcom roku. Na domácom trhu zostalo necelých 5000 vyrobených automobilov Sportage a Ceed,“ dodal Potoček.
Európsky predaj modelovej rodiny Ceed sa v roku 2020 aj napriek globálnej pandémii zvýšil o 4,1 percenta na 114 759 kusov. „Ceed sa stal najpredávanejším modelom značky Kia v Európe v minulom roku. Zvýšený záujem o rodinu modelov Ceed nasleduje po úspešnom zavedení nových plug-in hybridných variantov modelov Ceed Sportswagon a XCeed. Stále populárne SUV Sportage a druhý model vyrábaný v Kia Motors Slovakia si udržiava pozíciu tretieho najpredávanejšieho modelu Kia v Európe,“ uzavrel Potoček.

Prečítajte si aj

Back to top button