Motorizmus

Jubilejným modelom vo výrobe Kia Slovakia je Sportage

Jubilejným modelom vo výrobe Kia Slovakia je Sportage. Kia Slovakia vyrobila päť miliónov áut, jubilejným modelom je Sportage.

Výrobný závod spoločnosti Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom v okrese Žilina vyrobil päťmiliónte auto. Stalo sa tak necelých 18 rokov od spustenia sériovej výroby. Na utorkovom slávnostnom podujatí o tom informoval prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Geon Won Shin. Jubilejným vozidlom je model Kia Sportage HEV pre zákazníka zo Slovenska.

Práve model Sportage dominuje vo výrobnom portfóliu žilinskej automobilky, z piatich miliónov vyrobených vozidiel je vyše 2,5 milióna modelov Sportage. Vyrobili tiež 2,1 milióna modelov Ceed a zvyšok tvorili vozidlá Kia Venga a Hyundai ix35, ktoré sa tu už v súčasnosti nevyrábajú. „Ďakujem predovšetkým našim zamestnancom, dodávateľom a partnerom za ich úsilie a zanietenosť. Najmä vďaka nim sa nám podarilo počas celého pôsobenia v Tepličke nad Váhom nielen vyrobiť päť miliónov vozidiel, ale aj prekonať zložité obdobia počas pandémie či pri nedostatku dielov,“ uviedol prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Kia Slovakia Geon Won Shin.

Jubilejným modelom vo výrobe Kia Slovakia je Sportage

Kia Slovakia prekonala hranicu milión vyrobených vozidiel v roku 2012 a v pravidelných trojročných intervaloch pridávala k nemu ďalší milión. „Za minulý rok sme vyrobili 350 224 vozidiel, čo bol rekordný rok a aj do budúcna plánujeme približne takú istú výrobu. Aktuálne vyrábame Sportage v piatej generácii a Ceed v štyroch karosárskych verziách,“ priblížil hovorca automobilky Tomáš Potoček.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Kamila Šaška je päťmiliónové jubileum dôkazom, aké významné miesto Kia Slovakia na Slovensku má. „Päť miliónov vyprodukovaných vozidiel je naozaj niečo, na čo musíme byť hrdí. Kia je dôležitá pre Žilinu, ale aj pre celý región, keďže poskytuje kvalifikované pracovné miesta pre množstvo ľudí a my sa musíme snažiť podporovať takýchto investorov,“ zdôraznil Šaško.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod vybudovali v období rokov 2004 až 2006. Výrobu automobilov a motorov spustili v decembri 2006, od roku 2012 produkuje automobilka v trojzmennej výrobe. Spoločnosť dlhodobo zamestnáva 3800 ľudí.

Zdroj
Foto: Kia Sales Slovakia
Editor
Peter Magerčiak

Prečítajte si aj

Back to top button