Motorizmus

IONIQ 5 zaujme dizajnom, ohúri priestorom a technológiami

IONIQ 5. Prvé auto od Hyundai, ktoré bolo doslova od podlahy dizajnované a vyvíjané ako výlučne elektrické vozidlo. Je dizajnovo neprehliadnuteľné, ponúka obrovský vnútorný priestor, špičkové technológie a funkcie, ktoré len tak ľahko inde nenájdete. Zoznámte sa!

Neprehliadnuteľný dizajn

IONIQ 5 zaujme na prvý pohľad. Svojím retro-futuristickým dizajnom nadväzuje na odkaz modelu Hyundai Pony zo 70. rokov minulého storočia a zároveň je inšpirovaný moderným konceptom EV 45. Retro dizajnové prvky sú s najnovšími technológiami v dokonalej symbióze. Neprehliadnuteľná je najmä parametrická pixelová grafika LED svetiel. Tie ponúkajú špičkovú svietivosť a zároveň vytvárajú nezameniteľný svetelný podpis. K dizajnovej atraktivite a zároveň nízkemu aerodynamického koeficientu (0,28) prispievajú aj zapustené kľučky dverí či aerodynamický strešný spoiler.

Ohromujúci vnútorný priestor

IONIQ 5 je však v prvom rade veľkým a priestranným crossoverom. Rázvor, teda dĺžka od stredu predného k stredu zadného kolesa, je presne 3 metre. To sú parametre, za ktoré sa nemusia hanbiť ani veľké prémiové limuzíny! Vnútorný priestor prináša ohromujúcu priestrannosť a vzdušnosť. Vďaka použitým ekologickým a BIO materiálom a celkovej ergonómii sa v ňom budete cítiť ako doma, v obývačke. Interiéru dominujú dva veľké 12,3-palcové displeje – digitálna prístrojová doska a displej infotainmentu. Vodič ocení aj špičkový head-up displej s funkciou rozšírenej reality.

Špičkové jazdné vlastnosti

Nová elektrická modulárna platforma E-GMP a uloženie batérií na celej ploche podlahy auta prispievajú k ideálnemu rozloženiu hmotnosti a výborným jazdným vlastnostiam. IONIQ 5 je na výber s dvoma veľkosťami batérií (58 kWh a 72,6 kWh), s pohonom jednej aj oboch náprav. S väčšou batériou a pohonom 4×4 vyštartuje auto z 0 na 100 km/h len za 5,2 sekundy, najdlhší dojazd zasa poskytne väčšia batéria s pohonom zadnej nápravy – až 481 km.

Najväčšou devízou modelu IONIQ 5 je jeho 800 voltová architektúra batériového systému. Tá umožňuje ultrarýchle nabíjania ako z ríše snov. Z 10% na 80% kapacity batérie sa auto nabije za menej ako 18 minút, za 5 minút získate dojazd ďalších 100 kilometrov!

Jedinečné praktické vychytávky

IONIQ 5 ponúka základný objem batožinového priestoru až 527 litrov, ale extra batožinový priestor pod prednou kapotou, tzv. frunk, pridá ďalších 24 litrov, resp. 57 litrov! O maximálny komfort sa postarajú špeciálne, ergonomicky tvarované a polohovateľné sedadlá. IONIQ 5 je vďaka funkcii Vehicle-to-load (V2L) aj mobilnou nabíjacou stanicou!

Nabíjať iné elektrické zariadenia, napr. mobilné telefóny, notebooky, elektrické kolobežky alebo dokonca iný elektromobil nie je žiaden problém! IONIQ 5 s batériou 72,6 kWh je tiež pripravený ťahať brzdený príves s hmotnosťou až do 1 600 kg. Navyše vďaka špeciálnemu módu (trailer mode) má vodič vždy presné informácie o dojazde vozidla ťahajúceho príves! Solárna strecha, ktorá nabíja 12 V batériu a následne aj vysokonapäťovú batériu, zabezpečuje vždy perfektné fungovanie technológií a prispieva aj k efektívnejšiemu dojazdu vozidla.

IONIQ 5 je jednoducho výnimočné vozidlo. Nemusíte byť ani fanúšikom elektromobility, aby ste to zistili na vlastnej koži. Stačí, ak si na www.hyundai.sk rezervujete bezplatnú testovaciu jazdu. Verte, stojí to za to!

Zdroj
transport.sk

Prečítajte si aj

Back to top button