Motorizmus

Elektrifikácia vozidiel potrvá desaťročia

Elektrifikácia vozidiel potrvá desaťročia. Najväčší výrobca automobilových komponentov Bosch, je presvedčený, že vozidlá so spaľovacími motormi budú jazdiť po cestách ešte najmenej 35 rokov, kým sa dokončí elektrifikácia cestnej dopravy.

Ak by sa s premenou celej globálnej výroby na úrovni zhruba 90 miliónov motorových vozidiel ročne na elektrické verzie začalo aj hneď, bolo by potrebných 16 rokov, kým by sa všetky modely vyrábali len v elektrickej verzii, uviedol riaditeľ Bosch Stefan Hartung v komentároch, ktoré v nedeľu zverejnil web The Pioneer.

Prečítajte si aj

Bosch je kľúčovým dodávateľom pre automobilový sektor. Podľa Hartunga sa tak naďalej budú vyrábať autá so spaľovacími motormi, ktoré sa neskôr budú musieť vymeniť. Odhaduje, že na to, aby po celom svete jazdili len elektrické autá, by bol potrebný dvojnásobný čas, aspoň 30 až 35 rokov. Hartung upozornil tiež, že niektoré vozidlá nakoniec sa nebude dať elektrifikovať a v Nemecku tak bude pokračovať aj výroba spaľovacích motorov.

Elektrifikácia vozidiel potrvá desaťročia

„Nemôžete prinútiť zákazníkov mimo Európy, aby ich nepoužívali,“ skonštatoval Stefan Hartung. Poznamenal, že potrebujeme inovácie, ktoré zatiaľ neexistujú, pričom poukázal na poľnohospodárske stroje. Kombajny napríklad pracujú až 12 hodín denne s výkonom 250 až 300 kilowattov. „S batériou, ktorá by na to bola potrebná, by sa vozidlo pravdepodobne zaborilo do zeme,“ upozornil.

Hartung potvrdil, že elektrifikácia predstavuje rastúci trh. No výrobcovia automobilov podľa neho teraz hovoria, že konverzia bude trvať dlhšie, než sa pôvodne predpokladalo. Poprel však, že by Európska únia postupovala pri stanovovaní cieľov príliš rýchlo. „Pri klimatických cieľoch bolo v prvom rade dôležité, aby sme si stanovili cieľ,“ dodal.

V spolupráci
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button