Letecká doprava

JetBlue chce prevziať Spirit Airlines

JetBlue chce prevziať Spirit Airlines. Americká letecká spoločnosť JetBlue Airways sa pokúša o nepriateľské prevzatie Spirit Airlines. V pondelok vyzvala akcionárov Spiritu, aby odmietli navrhovanú akvizíciu s Frontier Airlines za 2,9 miliardy USD (2,79 miliardy eur).

kcionári Spirit majú hlasovať 10. júna o ponuke od Frontier, ktorú uprednostňuje predstavenstvo spoločnosti. To dvakrát odmietlo nevyžiadanú ponuku JetBlue Airways na prevzatie vo výške 3,6 miliardy USD a odôvodnilo to neistotou v súvislosti so schválením fúzie s JetBlue regulačnými úradmi.

Nízkonákladový dopravca JetBlue v pondelok zase uviedol, že ponuka Frontier je vysoko riziková a má nízku hodnotu. Tvrdí tiež, že vďaka spoločnej dohode by obe letecké spoločnosti mohli lepšie konkurovať „veľkej štvorke“ amerických aerolínií, ktoré kontrolujú takmer 80 % tamojšieho trhu.

JetBlue chce prevziať Spirit Airlines

Spoločnosť JetBlue v liste akcionárom Spiritu v pondelok ponúkla 30 USD za akciu a vyzvala ich, aby hlasovali proti plánovanej fúzii s Frontier. Frontier a Spirit sa k tomu zatiaľ nevyjadrili. JetBlue, šiesty najväčší osobný prepravca v USA, by prevádzkoval Spirit pod značkou JetBlue.

A sľúbil tiež, že uhradí poplatok 200 miliónov USD za spätné rozdelenie (alebo 1,80 USD na akciu Spirit). Ak sa dohoda neuskutoční pre odmietavé stanovisko protimonopolných úradov. Spoločnosť Spirit v apríli požiadala o výrazne vyšší poplatok za spätné rozdelenie, uviedol JetBlue.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR
Back to top button