Bratislavskému letisku by mohlo priniesť príjmy parkovanie lietadiel
- Bratislavskému letisku by mohlo priniesť príjmy parkovanie lietadiel
- Vybavený náklad stúpol o 44 percent, počet cestujúcich poklesol o 72 percent
Dočasné parkovanie lietadiel na Letisku M. R. Štefánika by prinieslo letiskovej spoločnosti príjmy z parkovacích poplatkov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková s tým, že v hre je aj táto možnosť.
Po zákaze civilných letov letisko o viaceré príjmy prišlo. Možnosť dočasného parkovania lietadiel je podľa hovorkyne v štádiu rokovaní. Tento spôsob „rozprúdenia života“ na letisku naznačil aj minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).
Zákazom civilných letov prišlo podľa Ševčíkovej letisko o príjmy z pristávacích poplatkov, poplatkov za odlietavajúcich cestujúcich, či iné príjmy z neleteckej činnosti, ako je napríklad príjem z parkoviska pre automobily. Zároveň však letisku vzrástli výdavky na nákup dezinfekčných prostriedkov i osobných ochranných pracovných pomôcok. Konkrétne sumy je podľa hovorkyne ešte potrebné vyčísliť.
„Letisková spoločnosť zatiaľ nemá zákonnú možnosť žiadať akcionára o vykrytie strát, na základe nedávno schválenej legislatívy však požiada o 80-percentnú náhradu mzdy za zamestnancov, ktorí nepracujú z dôvodu prekážky v práci,“ dodala Ševčíková.
Vybavený náklad stúpol o 44 percent, počet cestujúcich poklesol o 72 percent
Zákaz civilných letov, ktorý začal rozhodnutím Ústredného krízového štábu SR platiť od 13. marca 2020, priniesol v marci pokles vybavených cestujúcich na Letisku M. R. Štefánika o 72 percent. Výrazne však vzrástol objem prepraveného tovaru, a to až o 44 percent v porovnaní s marcom 2019. Pričinili sa o to najmä nákladné lety so zdravotníckymi pomôckami, viac nákladu prepravila aj spoločnosť DHL.
V marci sa na letisku uskutočnilo 1 031 letov, o polovicu menej ako počas marca 2019. Počet vybaveného leteckého nákladu však vzrástol až o 44 % na 2 580 ton. Počas marca 2020 vybavilo letisko v Bratislave len 39 353 cestujúcich, pričom vlani v marci to bolo 140 405 cestujúcich, čo bol druhý najvyšší počet v histórii. S počtom vybavených cestujúcich sa tak letisko dostalo na úroveň roka 2004, kedy vznikla samostatná akciová spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. (BTS), ktorá nahradila dovtedajšiu Slovenskú správu letísk Bratislava.
V marci 2004 vtedy vybavilo letisko rovnako viac ako 39-tisíc cestujúcich, pričom v tom čase ešte nízkonákladové letecké spoločnosti z Bratislavy nelietali. Marcový pokles počtu cestujúcich o viac ako stotisíc, teda o 72 %, je pritom podobný priemerný pokles ako zaznamenávajú európske letiská. Podľa medzinárodného združenia letísk Airport Council International Europe (ACI Europe) poklesol v celej Európe počet vybavených cestujúcich na letiskách v marci v priemere o 59,5 %.
Za jeden mesiac od zákazu civilných letov – od 13. marca do 13. apríla – sa na letisku uskutočnilo 493 letov. Z nich 203 tvorili lety všeobecného letectva, 121 bolo nákladných letov, 119 premiestňovacích letov či 20 repatriačných letov, napríklad z Veľkej Británie, Srbska, Švédska, ale aj z USA.
Počas apríla nie sú v pláne pravidelné lety z Bratislavy. Letisko však stále vybavuje nákladné lety, záchranárske, repatriačné, technické, premiestňovacie či súkromné lety.