Elektromobilita

V Nitre pribudla bezplatná nabíjacia stanica na elektromobily

Východoslovenská energetika a.s. uviedla včera v Nitre do prevádzky verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily.

Bezplatne ju môžu bez obmedzenia využívať všetci majitelia elektromobilov, či už osobných vozidiel alebo elektrických skútrov. Nabíjacia stanica na mestskom parkovisku na Wilsonovom nábreží pri Univerzitnom moste je štvrtou stanicou, ktorú spoločnosť na Slovensku prevádzkuje. Jej vybudovanie si vyžiadalo investíciu zhruba 5000 eur. „Chceli by sme vybudovať takú sieť nabíjacích staníc, aby teoreticky mohol majiteľ elektromobilu bez problémov prejsť z jedného konca krajiny na druhý,“ uviedol zástupca Východoslovenskej energetiky Boris Peško.  

Podľa slov Pešku je koncept  elektromobility mestským konceptom, pretože dojazd elektromobilu je v závislosti od typu auta približne 150 kilometrov. So spoplatnením nabíjania uvažuje spoločnosť v priebehu budúceho roka, jedno nabitie vozidla vychádza na približne tri eurá. Nabíjanie batérie trvá zhruba štyri až päť hodín. Štúdie potvrdili, že až 70% Európanov najazdí denne menej ako 40 kilometrov. „Podľa predpokladov budú elektromobily v budúcnosti jazdiť najmä v mestách, pretože práve tam je ich prevádzka ideálna.

Elektromobily sú tiché, ich prevádzka je lacná, neznečisťujú životné prostredie,“ konštatoval Peško. Obstarávacia cena elektromobilu je v súčasnosti približne dva až trikrát vyššia ako cena vozidla na benzínový či naftový pohon. Jeho prevádzka je však troj až päťnásobne nižšia v porovnaní s autami s benzínovými a naftovými motormi. Na slovenských cestách jazdí v súčasnosti 13 elektromobilov, z toho je 10 značky Peugeot, ktoré boli vyrobené v Japonsku.
 

Prečítajte si aj

Back to top button