Elektromobilita

SHELL začína ponúkať v strednej a východnej Európe rýchlonabíjanie elektromobilov

Spoločnosť Shell v spolupráci s IONITY predstavila prvú vysokovýkonnú nabíjaciu stanicu v strednej a východnej Európe a zároveň otvorila aj prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge. Cieľom spoločnosti Shell je vybudovať do konca roku 2021 na 100 čerpacích staniciach v strednej a východnej Európe nabíjaciu infraštruktúru pre elektromobily.

Spoločnosť Shell vstupuje na trh nabíjania elektrických vozidiel v strednej a východnej Európe. Prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica, ktorú Shell priniesol v spolupráci so združením IONITY, sa nachádza v Maďarsku. Zároveň tu predstavil aj prvú vlastnú nabíjaciu stanicu Shell Recharge.

Obe nabíjacie stanice sa nachádzajú na čerpacích staniciach Shell. „Som rád, že dnes začíname ďalšiu kapitolu spoločnosti Shell v strednej a východnej Európe. Aj v minulosti bol tento región miestom inovácií. Uviedli sme tu na trh naše prémiové palivá Shell V-Power a teraz nastupujeme na cestu k ponuke nízko emisných palív,” vysvetľuje István Kapitány, výkonný viceprezident spoločnosti Shell pre maloobchod.

Prvá vysokovýkonná nabíjacia stanica na diaľnici M7 v Maďarsku uľahčí vodičom elektromobilov cestovanie na väčšie vzdialenosti. Štyri nabíjacie miesta ponúkajú možnosť nabíjania až do 350 kW. Nabíjanie elektromobilov novej generácie trvá vysokovýkonnej nabíjačke 10 až 15 minút, a teda sú trikrát rýchlejšie ako súčasné systémy.

Cieľom združenia IONITY je do konca roku 2021 prevádzkovať na čerpacích staniciach Shell na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a v Slovinsku spolu 21 nabíjacích staníc. Maďarsko sa zároveň stalo piatou európskou krajinou (a deviatou na svete), kde Shell predstavil vlastnú službu n bíjania elektrických vozidiel s názvom Shell Recharge. Táto služba ponúka nabíjaciu kapacitu 50 kW a zvyčajne poskytuje nabíjanie od 0 % do 80 % za približne 30 minút. Nabíjacia stanica
Shell Recharge sa nachádza na dvoch miestach. Prvým je diaľnica M7 a teda ponúka dobíjanie vodičom na trase Budapešť – Slovinsko/Chorvátsko a druhým miestom je diaľnica M3. Obe dobíjacie miesta sú pilotnými projektami pre testovanie služby v tomto regióne. Uvádzacia cena bude po úvodnom testovacom období 1 925 HUF* za nabíjanie.

Ambíciou spoločnosti Shell je pomôcť svojim zákazníkom uľahčiť nabíjanie elektromobilov – či už doma alebo na cestách, pretože stále viac ľudí presadá do elektromobilov. „Maďarsko je v súčasnosti najrozvinutejším trhom s elektrickými vozidlami v strednej a východnej Európe, a preto sme tu začali vyvíjať a testovať naše riešenia. Našou ambíciou je do konca roku 2021 v tomto regióne ponúkať prostredníctvom vlastných zariadení alebo prostredníctvom partnerov možnosť nabíjať elektromobily na 100 čerpacích staniciach Shell,“ komentuje Sasha Koliakin, riaditeľ prevádzky čerpacích staníc Shell v strednej a východnej Európe.

Riešenia nabíjania elektrických vozidiel sú jedným zo spôsobov, ktorými sa spoločnosť Shell globálne snaží dodávať viac čistejšej energie. Shell okrem toho pracuje na neustálom zvyšovaní účinnosti tradičných palív a podporuje rozvoj palív s nízkymi emisiami, ako sú vodík, biopalivá a zemný plyn a to v súlade s možnosťami danej krajiny. 

Prečítajte si aj

Back to top button