Elektromobilita

Nová nabíjacia skrinka Mercedes-Benz nabíja elektrické vozidlá prepojene a inteligentne

Nová nabíjacia skrinka (wallbox) Mercedes-Benz nabíja elektrické vozidlá a hybridné vozidlá dobíjateľné zo siete rýchlo, inteligentne a komfortne. Je navrhnutá na nabíjací výkon až do 22 kW.

Vďaka svojej technickej predvýbave na funkciu ovládania na diaľku môžu zákazníci poprvýkrát na želanie spúšťať a zastavovať nabíjanie, sledovať aktuálny stav nabitia a históriu nabíjania prostredníctvom aplikácie Mercedes me.

Navyše teraz nabíjacia skrinka Mercedes-Benz disponuje integrovaným meračom energie. Okrem toho je technicky možné prijímať budúce aktualizácie softvéru „vzduchom“ prostredníctvom zákazníkovho internetového pripojenia. Vďaka tomu je nabíjacia stanica mimoriadne pokroková.

S novou nabíjacou skrinkou Mercedes-Benz sa inteligentná rozvodná sieť doma opäť posúva bližšie k realite. Používatelia ho môžu pripojiť k vlastnému internetovému pripojeniu pomocou ethernetového kábla alebo WiFi. Týmto spôsobom môžu nabíjaciu skrinku ovládať pomocou aplikácie Mercedes me2[2] prostredníctvom svojho chytrého telefónu – bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Môžu tak napríklad riadiť nabíjanie svojho vozidla.

Pomocou integrovaného merača energie možno v aplikácii Mercedes me pohodlne odčítať aktuálny stav nabitej elektriny a prehľad všetkých nabíjaní. K dispozícii je aj prehľad nákladov na nabíjanie. Na ochranu pred neoprávneným použitím možno nabíjaciu skrinku Mercedes-Benz odblokovať alebo zamknúť prostredníctvom aplikácie[5] alebo karty RFID.

Nabíjacia skrinka Mercedes-Benz okrem toho disponuje technickou možnosťou prijímať budúce aktualizácie softvéru „vzduchom“. Takto možno priebežne pridávať ďalšie praktické funkcie, napríklad riadenie prístupu pomocou rozhrania RFID alebo chytrú integráciu nabíjacej skrinky do energetickej siete zákazníka a systému energetického manažmentu.

Technika sa stretáva s dizajnom

Mercedes-Benz predstavuje kombináciu pôsobivej techniky, výnimočného komfortu a pokrokového dizajnu. To isté platí aj pre novú nabíjaciu skrinku Mercedes-Benz. Obal skrinky vychádza z dizajnových princípov Mercedes-EQ, čím sa stáva dizajnovým prvkom garáží alebo prístreškov pre vozidlá. Skrinka je zároveň robustná a umožňuje intuitívne ovládanie. Nabíjacia skrinka riadi nabíjanie, prispôsobuje nabíjací výkon a disponuje trojfázovým výkonom až do 22 kW.

To znamená, že nabíjanie je omnoho rýchlejšie ako v prípade bežnej domácej zásuvky. Viacfarebná svetelná dióda na nabíjacej skrinke signalizuje aktuálny stav nabíjania. Odborne nainštalované integrované bezpečnostné komponenty poskytujú počas nabíjania dodatočnú ochranu proti poruchovým prúdom ohrozujúcim vozidlo, domácu inštaláciu a nabíjaciu skrinku.

Maximálny nabíjací výkon možno obmedziť montážou kvalifikovaným elektrikárom na 7 alebo 11 kW. Na slovenskom trhu sa nabíjacia skrinka Mercedes-Benz dodáva s pevne napojeným šesťmetrovým nabíjacím káblom so zástrčkou typu 2. Nabíjacia skrinka Mercedes-Benz nabíja všetky aktuálne a budúce elektrické a hybridné vozidlá dobíjateľné zo siete od značky Mercedes-Benz s univerzálnou prípojkou typu 2 v súlade s normou IEC 61851-1. Nabíjať sa ňou samozrejme dajú aj elektrické vozidlá iných výrobcov.

Dostupnosť a cena

Nabíjacia skrinka Mercedes-Benz bude v Nemecku a mnohých európskych krajinách predbežne dostupná u autorizovaných obchodníkov Mercedes-Benz v apríli 2022. Cena za nabíjaciu skrinku Mercedes-Benz na Slovensku je 998 eur s DPH plus náklady na odbornú inštaláciu. V súvislosti s poradenstvom a inštaláciou nabíjacej skrinky záujemcov podporí príslušný národný partner pre inštaláciu.

Nabíjacia skrinka bude uvedená na trh v nasledujúcich mesiacoch postupne v nasledujúcich krajinách: Nemecko, Švajčiarsko, Švédsko, Dánsko, Poľsko, Belgicko, Luxembursko, Holandsko, Taliansko, Španielsko, Grécko, Rumunsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko, Nórsko, Írsko, Fínsko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Slovinsko, Austrália, Thajsko, Nový Zéland, Francúzsko, Portugalsko, Mexiko.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button