Cestná doprava

Začala stavba preťaženej križovatky v Neresnici, prechádza ňou 36.000 áut

Časté zápchy a preťaženú dopravu na križovatkách ciest I/50 a I/66 v zvolenskej časti Neresnica má vyriešiť nová mimoúrovňová križovatka a rekonštrukcia priľahlých ciest.

Stavbu, ktorá bude financovaná z eurofondov a štátneho rozpočtu odštartovali dnes stavebníci a investori za prítomnosti ministra dopravy Jána Figeľa poklepaním základného kameňa.
      
„Je to preťažený a už nebezpečný dopravný uzol. Podľa meraní z minulého roku prechádza týmto úsekom denne takmer 36.000 vozidiel,“ povedal novinárom po slávnostnom akte minister. Ako zdôraznil, je rád, že dochádza už aj na rekonštrukcie ciest I. triedy, ktoré boli v minulých rokov v tieni diaľnic a rýchlostných ciest. V tomto a nasledujúcich rokoch by sa malo začať s realizáciou opráv takmer 700 kilometrov ciest I. triedy, dominantne na východnom a strednom Slovensku.
      
Figeľ vyzdvihol aj výrazné zníženie ceny za stavbu zvolenskej križovatky, ktorá sa po súťaži znížila z plánovaných takmer 13 miliónov eur na zhruba 7,5 milióna eur s DPH. Zhotoviteľom stavby je spoločnosť Cesty mosty Slovensko. Šéf rezortu potvrdil, že v pláne rozpočtu na budúci rok sú aj stavby ďalších dôležitých úsekov v okresoch Zvolen a Detva a to Zvolen – Pstruša a Pstruša – Kriváň, v rámci výstavby rýchlostnej komunikácie R2.
      
Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest Pavla Pavláska by stavba mimoúrovňovej križovatky a príslušných objektov v Neresnici mala byť hotová do 24 mesiacov. „Predpokladám, že po dokončení tu výrazne klesne nehodovosť a značne sa zlepší aj ekológia,“ uviedol. Vodiči musia ale počítať s tým, že sa čiastočne obmedzí doprava, napríklad jej dočasným premiestnením či využívaním len jedného profilu.
 

Prečítajte si aj

Back to top button