Cestná doprava

Vodiči autobusov Arriva Nitra ohlásili časovo neobmedzený ostrý štrajk

Vodiči autobusov spoločnosti Arriva Nitra a.s. sú pripravení vstúpiť do ostrého štrajku. Spustiť ho chcú začiatkom septembra. V pondelok to oznámil predseda Základnej organizácie Odborového zväzu (ZO OZ) KOVO Arriva Nitra Michal Ďuriš.
O vyhlásení štrajku podľa jeho slov hlasovalo približne 80 percent zamestnancov, z ktorých sa 97 percent vyjadrilo za ostrý štrajk.

„Výbor ZO rozhodol o časovo neobmedzenom štrajku v mestskej aj prímestskej doprave, ktorý sa začne 2. septembra po 3.45 hod.,“ uviedol Ďuriš. Ako pripomenul, štrajk sa týka prímestskej dopravy v okresoch Nitra, Topoľčany a Zlaté Moravce a tiež mestskej autobusovej dopravy v Nitre.

Odborári v podniku Arriva Nitra žiadajú od zamestnávateľa zvýšenie svojich tarifných miezd. Potom, ako bolo takmer osemmesačné kolektívne vyjednávanie neúspešné, vyhlásili v polovici júla štrajkovú pohotovosť. Výsledok neprinieslo ani rokovanie so sprostredkovateľkou.

„Štrajk sa najviac dotkne cestujúcej verejnosti, ktorej sa ospravedlňujeme za nepríjemnosti. My sme boli ochotní pristúpiť na zvýšenie hodinovej tarifnej mzdy zo súčasných 3,80 eura na 4,05 eura, ktorú navrhla sprostredkovateľka. Zamestnávateľ s tým však nesúhlasil, teraz budeme požadovať zvýšenie miezd na pôvodne požadovanej úrovni, teda na 5,30 eura. Od 28. do 30. augusta sme ešte pripravení so zamestnávateľom rokovať,“ povedal Ďuriš.

Odborári sa okrem nízkych platov sťažujú aj na obrovské množstvo nadčasov. „Často za volantom trávime 13 aj 15 hodín denne. Pretože je stále veľmi málo vodičov, tí, ktorí pracujú, sú doslova pripútaní k volantu. Ten nepomer medzi výškou platov a množstvom odpracovaných hodín je neadekvátny,“ skonštatoval Ďuriš.

Odborárov v Arrive Nitra prišiel podporiť aj šéf OZ KOVO Emil Machyna. „My spravíme všetko preto, aby ľudia vydržali a ten tlak bol taký silný, že zamestnávateľ pochopí, že sa mu oplatí dať ľuďom také platy, s ktorými budú spokojní. To nie je nejaká veľká suma, to je plat niečo cez 800 eur,“ povedal Machyna.

Podľa jeho slov sa teraz vedenie spoločnosti Arriva Nitra snaží cez hrozbu štrajku tlačiť na objednávateľov dopravy, ktorí ju financujú, teda Nitriansky samosprávny kraj a mesto Nitra. „Ale to nemôže byť o tom, že vy, zamestnanci tlačte, vybavte a my vám potom dáme viac. Takto to nefunguje, zamestnávateľ musí dávať riešenia, je to ich záležitosť, oni si musia dohodnúť zmluvy, ktoré sú prijateľné,“ vyhlásil Machyna.

Ostrým štrajkom vodičov v Arrive Nitra sa už zaoberá aj NSK a nitrianska radnica
Ostrým štrajkom vodičov sa zaoberá aj samospráva, ktorá si výkony u dopravcu objednáva. Nitriansky samosprávny kraj (NSK) už s dopravcom rokuje o riešení situácie. „V súčasnosti pracuje komisia, ktorá, ak dospeje k názoru, že kraj môže na základe jednoznačných stanovísk Protimonopolného úradu SR (PÚ SR) a Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) do zmluvy s Arrivou Nitra vstúpiť, tak to po súhlase zastupiteľstva aj urobí. NSK má s Arrivou Zmluvu o službách vo verejnom záujme a zabezpečení prímestskej autobusovej dopravy na desať rokov, do roku 2026, na základe medzinárodného tendra za vyše 300 miliónov eur. Aj preto, ak NSK nebude mať potrebný jednoznačný súhlas PÚ SR aj ÚVO, nemôže túto zmluvu meniť ani k nej uzatvárať žiadne dodatky,“ vysvetlila Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu NSK Milana Belicu.

Podľa stanoviska NSK sú rokovania o mzdách problémom medzi zamestnávateľom a zamestnancami. Kraj však nemôže dopustiť ohrozenie prímestskej autobusovej dopravy. „Je toho názoru, že si vodiči vyššie platy zaslúžia, ale musí to byť spôsobom, ktorý je právne čistý. NSK má podľa nariadenia Európskej únie súťažením získaný tender na dopravu a nemôže ho meniť bez jasného stanoviska expertov a schválenia v Zastupiteľstve NSK,“ dodala Prekopová.

Hrozbou štrajku vodičov autobusov sa intenzívne zaoberá aj nitrianska radnica. Vedenie mesta je v kontakte s vedením spoločnosti Arriva Nitra i s odborármi. „Mesto Nitra si plní všetky záväzky voči dopravcovi a chceme urobiť všetko pre to, aby sme štrajku v mestskej autobusovej doprave zabránili. Primátor Marek Hattas sa chce v utorok 27. augusta osobne stretnúť s predstaviteľmi odborov. Do 2. septembra ešte zostáva čas na to, aby sa hľadalo čo najlepšie riešenie,“ uviedol pre TASR poradca pre komunikáciu na Mestskom úrade v Nitre Henrich Varga. Podľa jeho slov by štrajk vodičov autobusov na začiatku školského roka a v čase, keď bude čiastočne uzatvorený kľúčový Univerzitný most v centre mesta, mohol spôsobiť v doprave obrovské problémy.

Spoločnosť Arriva, a. s., vydala k vyhláseniu ostrého štrajku vodičov autobusov iba stručné vyhlásenie, v ktorom oznámila, že rokovania so zástupcami odborov sa uskutočnia aj v priebehu tohto týždňa. „S ohľadom na záujmy cestujúcich pokračujeme v hľadaní riešenia prijateľného pre vodičov i objednávateľov,“ uviedla riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Prečítajte si aj

Back to top button