Cestná doprava

Višňové bude, dostavia ho Skanska za cenu 255 miliónov eur

Višňové bude. Ohlásil to v stredu v mimoriadnom oznámení na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Víťazom súťaže na dostavbu Višňového sa stala Skanska, zmluvná cena je 255 miliónov eur.

Doležal priblížil, že beží lehota 10 dní na možné odvolanie, následne by sa mala uskutočniť ex-ante kontrola na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO). „A potom by už nič nemalo brániť podpisu zmluvy s víťazným uchádzačom,“ dodal s tým, že v najhoršom prípade by mohli rôzne odvolania odložiť začiatok výstavby alebo podpis zmluvy o tri mesiace. Verí však, že k odvolaniu nepríde. V súťaži boli tri ponuky, pričom cena nebola jediným kritériom. „Cena mala váhu 45 %, 35 % bola lehota dostavby tunela alebo sprejazdnenie tunela, 15 % je environmentálne kritérium,“ ozrejmil minister. Upozornil, že toto nie je len dostavba tunela Višňové, ale aj oprava. „Čiže zmluvná cena 255 miliónov eur rieši aj opravu problematických častí a rieši aj dostavbu podľa žltého fidicu,“ podotkol.

V stredu dopoludnia podľa Doležala zasadala komisia, ktorá vyhodnocovala ponuky. V komisii boli zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), prizvaní boli aj zástupca Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a profesor zo Slovenskej technickej univerzity (STU). Doležal skonštatoval, že už počas súťažného dialógu sa dohodli so všetkými uchádzačmi, že ak príde k dostavbe, zriadi sa stála komisia pre rozhodovanie. Tam bude mať zástupcu zhotoviteľ, objednávateľ alebo obstarávateľ a ďalší nezávislý zástupca, ktorého si zvolia tieto dve strany.

Zároveň zdôraznil, že v prípade tejto stavby je lehota sprejazdniť úsek a vyfakturovať do konca roka 2023 pre eurofondy. Poukázal na to, že už teraz projekt fázujú medzi dvoma operačnými programami (OP), a to OP Doprava a OP Slovensko. Doležal dodal, že ak by sa niečo nepredvídateľné stalo a z rôznych dôvodov by sa mala predĺžiť lehota výstavby, tak sa bude fázovať medzi OP Integrovaná infraštruktúra a OP Slovensko.

E.Jurinová: Na dostavbu tunela Višňové netrpezlivo čakáme

Po ohlásení víťaza súťaže na dokončenie tunela Višňové vidíme svetlo na konci tunela. Na tento dôležitý úsek diaľnice D1 v Žilinskom kraji netrpezlivo čakáme. Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová to uviedla v reakcii na zverejnenie informácie, že víťazom sa stala spoločnosť Skanska.

Pripomenula, že prešlo už viac ako dvadsať rokov, odkedy sa začala raziť prieskumná štôlňa. „Základný kameň sa poklepával trikrát. A hoci sme na predchádzajúcu vládu vyvíjali tlak, aby úsek Višnové – Dubná skala zaradili na zoznam priorít, nedočkali sme sa odozvy. Keď som bola na kontrole v tuneli Višňové pred necelými dvoma rokmi, zdalo sa, že nechýba veľa. Práce však zastali, čo so sebou prinieslo ďalšie predraženie a odsunutie termínu dokončenia. Ľudia stoja naďalej denne v nekonečných kolónach popod Strečno a doprava často kolabuje aj priamo v krajskom meste Žilina,“ povedala Jurinová.

Odľahčenie dopravnej situácie v krajskom meste a v celom Žilinskom kraji podľa nej prinesie až prepojenie vysúťaženého úseku s novootvoreným úsekom diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. „Pevne verím, že dnes nejde len o symbolický akt upokojenia obyvateľov vyhlásením víťaza. Ale po povinnej kontrole dôjde čo najskôr k podpisu zmluvy, práce sa rozbehnú a v dohľadnej dobe sa podarí stavbu konečne dokončiť. Prinesie to vytúženú úľavu všetkým motoristom, skvalitní dopravnú mobilitu a zlepší život v našom kraji. Verím, že sa čoskoro dočkáme aj niekoľko týždňov sľubovaného podpisu zmluvy na výstavbu vysúťaženého úseku rýchlostnej cesty R3 Tvrdošín – Nižná,“ uzavrela Jurinová.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASRFacebook: Andrej Doležal - minister dopravy a výstavby SR

Prečítajte si aj

Back to top button