Cestná doprava

Viac ako štvrtina autobusov MHD bude jazdiť na plyn

Viac ako štvrtina autobusov MHD v Michalovciach bude jazdiť na plyn. K dvom autobusom mestskej hromadnej dopravy (MHD), ktoré od júna jazdia na zemný plyn, pribudnú do konca augusta ďalšie tri takto poháňané.

Mesto rozhodnutie prevádzkovateľa MHD víta, vníma jeho ekologický i ekonomický rozmer, potvrdila Marcela Andréová z odboru komunikácie, marketingu a kultúry mestského úradu. Zmena pohonu autobusov MHD vyplynula podľa Andréovej z miestnych možností, na území mesta prevádzkuje spoločnosť SPP plniacu stanicu stlačeného zemného plynu (CNG).

Prevádzkovateľovi MHD tak nevznikli dodatočné náklady na dopravu k najbližšej podobnej stanici v Košiciach či na vybudovanie vlastnej. „Ako výhody vidíme jednoznačne ekologickú prevádzku, šetrenie ovzdušia. Za zmienku však stojí aj faktor úspory,“ skonštatovala Andréová postoj mesta.

Viac ako štvrtina autobusov MHD bude jazdiť na plyn

Ročný príspevok na chod MHD pôvodne rozpočtovaný na 590 000 eur vlani samospráva zvýšila na takmer 632 000 eur. Ako vyplýva z minuloročného záverečného účtu mesta, súčasťou vyúčtovania bola i úhrada nedoplatku za rok 2020 vo výške bezmála 49 000 eur. Potrebu dofinancovať službu vo verejnom záujme vidí samospráva v znížení počtu prepravených osôb v uplynulých rokoch.

Kým v roku 2019 prepravila MHD 501 000 cestujúcich. V rokoch 2020 a 2001, ovplyvnených pandémiou nového koronavírusu, to bolo 325 000, respektíve 282 000. Prevádzkovateľom MHD v Michalovciach je spoločnosť DZS – M.K. TRANS. Na premávku spolu 12 liniek využíva 18 nízkopodlažných autobusov, denne ich jazdí 14.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button