Cestná doprava

Úsek diaľnice Jablonov – Studenec chcú dokončiť do dvoch rokov

Slávnostným poklepaním stavebného kameňa v obci Studenec, okres Levoča, dnes predpoludním spustili pod Spišským hradom 2. etapu výstavby diaľnice D1 Jablonov – Studenec.

Diaľnicu v polovičnom profile odovzdali do užívania začiatkom júna tohto roka. V rámci 2. etapy má byť dokončený ľavý jazdný pás s celkovou dĺžkou 5210 metrov. „Diaľnica s číslom jeden je nielen prvou, ale najdôležitejšou z hľadiska celoštátneho aj medzinárodného významu. Polovičný profil, ktorý tu absentuje, bude do dvoch rokov sfinalizovaný tým istým zhotoviteľom, ktorý predtým začal výstavbu tohto úseku,“ povedal minister dopravy, výstavy a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ.
      
Náklady na dokončenie uvedeného úseku predstavujú 34,217 milióna eur bez DPH a budú financované zo štátneho rozpočtu SR. Objednávateľom stavby je Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a zhotoviteľom konzorcium troch slovenských firiem. V rámci projektu dôjde aj k vybudovaniu niekoľkých vetiev križovatiek s dĺžkou takmer 600 metrov, k preložkám viac ako 400 metrov komunikácií a dokončeniu štyroch mostných objektov.
      
Minister uviedol, že dva roky by mali byť dostatočne dlhým termínom na to, aby sa tento diaľničný úsek dokončil v požadovanej kvalite. Zdôraznil, že každá náročná stavba potrebuje na realizáciu primeraný čas, čo by malo zabezpečiť, aby sa neskôr neobjavovali nedostatky, ktoré si následne vyžiadajú opravy. Ako príklad uviedol opravu časti tohto úseku diaľnice, ktorý po otvorení museli na niekoľko týždňov uzavrieť. Figeľ označil diaľnicu D1 za chrbtovú časť diaľničného systému na Slovensku a pripomenul, že v tejto súvislosti už prebiehajú procesy na výstavbu ďalších úsekov na východe Slovenska. „V tomto mesiaci sa začala súťaž na stavebný dozor a zároveň bude vyhlásená súťaž na zhotoviteľa dvoch úsekov Jablonov – Levoča a Levoča – Jánovce,“ povedal minister.
      
Riaditeľ a. s. NDS Alan Sitár považuje za dôležité, že úsek medzi Jablonovom a Jánovcami rozdelili na dve časti. „Tým vytvoríme priestor na to, aby sa mohli na súťaži o zhotoviteľa zúčastniť aj menšie spoločnosti. Veríme, že tým docielime finančnú efektivitu pri budovaní týchto úsekov a zároveň dokážeme aj urýchliť tieto práce,“ povedal Sitár. Minister Figeľ doplnil, že začiatkom budúceho roka by sa malo spustiť verejné obstarávanie na budovanie úsekov pri Prešove a Ružomberku. Rovnako pripomenul, že s rakúskou ministerkou dopravy už rokoval o ďalšom diaľničnom prepojení medzi Slovenskom a Rakúskom.
 

Prečítajte si aj

Back to top button