Cestná doprava

Tretí balík na D1 cez PPP nebude, začne sa stavať po menších úsekoch

Takmer 30-kilometrová časť diaľnice D1, ktorú malo celú postaviť súkromné konzorcium, sa bude stavať postupne po menších úsekoch

Definitívne rozhodnutie dnes médiám tlmočil minister dopravy Ján Figeľ (KDH) po rokovaní všetkých koaličných partnerov.

„Diaľnica D1 potrebuje kompletizáciu,“ konštatoval minister. Prvá časť cestnej komunikácie, tunel Višňové, sa má začať stavať na budúci rok s termínom dokončenia – rok 2016. „Jeho financovanie bude vykryté z európskych fondov a štátneho rozpočtu,“ dodal. Z eurofondov pôjde na tento tunel 400 miliónov eur.

Výstavba zvyšných častí diaľnice sa začne do dvoch rokov tak, aby boli sfinalizované tiež v roku 2016. Tieto úseky budú podľa Figeľa nanovo vytendrované cez PPP alebo klasické verejné obstarávania.
Pôvodne malo časť diaľnice D1 medzi Hričovským Podhradím a Dubnou Skalou postaviť konzorcium na čele s nemeckou spoločnosťou Hochtief. V prípade realizácie projektu malo dostať v priebehu 30 rokov približne 8,5 miliardy eur, ponúkalo však tretinové zníženie ceny. Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) bude teraz výstavba 30-kilometrového úseku lacnejšia približne o 3 miliardy eur.

Konzorciu, ktoré malo pôvodne diaľnicu postaviť, chce Figeľ uhradiť iba doteraz zrealizované práce. „S tým počíta zmluva a s tým počíta aj celý právny vzťah,“ konštatoval. Ministerstvo tak pravdepodobne neuvažuje o možnej žalobe zo strany konzorcia.
Suma, ktorú Figeľ potrebuje na výstavbu tejto nadradenej infraštruktúry, musí podľa neho prísť z iných operačných programov, ako je doprava. Následne musí presun financií medzi programami odsúhlasiť Európska komisia (EK). „Predpokladám, že po rokovaniach súhlasiť bude, pretože ide o to, aby prostriedky boli vynaložené účelne na priority, ktoré sú nielen národné, ale aj európske a takými diaľničná sieť a medzinárodné koridory sú,“ uzavrel.

Prečítajte si aj

Back to top button