Cestná doprava

Škoda obmedzuje časť produkcie pre vojnu na Ukrajine, výroba v Rusku stále beží

Česká automobilka Škoda Auto, ktorá je súčasťou skupiny Volkswagen, obmedzí časť výroby vo svojich domácich závodoch pre nedostatok dodávok po ruskej invázii na Ukrajinu. Jej ruské prevádzky však stále bežia.

„Vzhľadom na súčasnú situáciu na Ukrajine čelí Škoda Auto kritickému nedostatku súčiastok od niekoľkých miestnych dodávateľov, čo má vplyv na niektoré z našich modelov,“ uviedla spoločnosť. „Toto je dôvod, prečo od tohto týždňa obmedzíme výrobu ENYAQ iV,“ dodala.

Škoda spresnila, že v jej dodávateľskom reťazci je niekoľko firiem zo západnej Ukrajiny. Česká automobilka ďalej informovala, že výroba stále beží v jej dvoch závodoch v Rusku, ktoré zasiahli západné sankcie za inváziu na Ukrajinu.

Na otázku o prípadných ďalších sankciách a o ich vplyve na výrobu a prevádzku v Rusku Škoda odpovedala: „Vplyvy sa dajú určite očakávať, ale konečné rozhodnutie a budúce smerovanie určí predstavenstvo Škoda Auto po konzultácii so skupinou Volkswagen.“

Rusko bolo v roku 2021 druhým najväčším trhom značky Škoda s viac ako 90 000 dodanými vozidlami. Ukrajina je tiež stabilným trhom. „Stratégia predaja v Rusku a na Ukrajine je v súčasnosti predmetom intenzívnych diskusií. Vzhľadom na nedávny vývoj možno očakávať pokles predaja na Ukrajine aj v Rusku,“ dodala Škoda.

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button