Cestná doprava

Ktoré sú slovenské cesty s najkrajším výhľadom?

Niektoré cesty si vychutnávame, pretože na ich konci čaká vytúžený cieľ, iné sú pre nás zážitkom samy o sebe. A práve také mohli slovenskí motoristi nominovať v augustovej ankete „Shell Parádna jazda“. Do projektu sa zapojilo viac ako 500 vodičov, ktorí počas troch týždňov posielali tipy a fotografie zo zaujímavých slovenských ciest s jedinečnými výhľadmi.

Spoločnosť SHELL Slovakia, s.r.o., sa vo svojej ankete zamerala na unikátne výsledky krajinnej architektúry a vodičov vyzvala, aby posielali tipy na cesty, o ktorých si myslia, že ponúkajú tie najkrajšie výhľady. „Bolo úžasné sledovať, ako bolo Slovensko počas letných mesiacov na cestách. Veľmi nás potešilo, že sme v priebehu jedného mesiaca získali viac ako 200 tipov na krásne slovenské výhľady. Zaujímavosťou je, že 10 najčastejších bolo zo Žilinského, Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja,“ hovorí o hlasovaní verejnosti Jana Voštinárová, manažérka externej komunikácie pre Slovensko a Českú republiku. Finálny zoznam „TOP 10 slovenských ciest s najkrajším výhľadom“ vznikol zrátaním všetkých hlasov a toto sú miesta, ktoré ich dostali najviac.

Výhľad na Spišský hrad

Pohľad, ktorý sa naskytne vodičom prichádzajúcim z tunela Branisko alebo od Spišského Štvrtka, zaujal veľkú časť vodičov a unikátnosť miesta potvrdzuje aj to, že je zaradené v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Vďaka výške hradného kopca (635 m n. m.) a rozlohe komplexu na viac ako 4 hektároch pôsobí miesto majestátne a vidno ho už z diaľky.

Martinské hole

Martinské hole alebo Martinky lákajú okrem turistov či lyžiarov aj vodičov, ktorí si túžia vychutnať výhľad na Malú Fatru bez námahy. Ak sa túžite pokochať výhľadom z 1475,5 m n. m. bez náročnej turistiky aj vy, auto môžete zaparkovať takmer pod vrcholom kopca Veľká Lúka a vychutnať si príjemnú prechádzku. Cez zimu však radšej skontrolujte dopravné obmedzenia, pretože cesta funguje jednosmerne podľa časového harmonogramu.

Dobšinský kopec

Cestu z Dobšinej na Dobšinský kopec preslávili automobilové preteky do vrchu, ktoré sa tu jazdia už viac ako 30 rokov. Vodičom ponúka okrem zážitkov zo serpentín aj výhľad na vrchy Slovenského rudohoria a Slovenský raj. V polovici 20. storočia pribudla k malebným výhľadom z kopca aj Palcmanská Maša, ktorá je najväčšou vodnou nádržou na území Slovenského raja.

Cesta okolo Chmarošského viaduktu

Len necelých 24 km od obce Dedinky, ktorá sa rozlieha pod Dobšinským kopcom, stojí pri Telgárte jedna z najkrajších technických pamiatok na Slovensku z 30. rokov 20. storočia. Chmarošský viadukt je pre svoj vzhľad ako z filmu Harryho Pottera veľkým lákadlom pre fotografov a turistov. Výhľad naň ocenili aj vodiči, ktorí jazdia popri viadukte po ceste číslo 66.

Do Banskej Štiavnice

V Banskobystrickom kraji sa nachádza aj barokový sakrálny celok 23 objektov – Kalvária, ktorá uchvátila vodičov smerujúcich do Banskej Štiavnice. V rámci rekonštrukcie pribudlo v tomto roku ďalšie osvetlenie komplexu, a tak je miesto pastvou pre oči aj pre tých, ktorí musia cestovať v noci.

Cesta pod Oravským hradom

Druhý hrad, ktorý sa dostal na zoznam ciest s najkrajším výhľadom, môžu obdivovať vodiči prechádzajúci po rýchlostnej ceste R3. Oravský hrad je jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska a ročne ho navštívi takmer 200 000 návštevníkov. Ak nemáte čas absolvovať prehliadku so 754 schodmi, prehliadnite si dobre túto stavbu aspoň z pohodlia svojho auta. Výhľad bude stáť zato, pretože pamiatka často boduje v rebríčkoch najkrajších slovenských hradov a zámkov.

Výhľad na Vysoké Tatry

Aký by to bol zoznam najkrajších výhľadov, keby v ňom chýbal národný symbol. Tipy prichádzali na tatranské cesty z rôznych smerov. Najčastejšie sa skloňovala severná diaľnica D1, cesta z Tatranskej Lomnice, zo Štrby či do Starého Smokovca. Všetky spája to, že horizontu dominujú vrcholky našich najvyšších hôr.

Belianske Tatry

Tatry sa v ankete objavovali viackrát a do TOP 10 sa medzi ostatné víťazné cesty prebojovali aj tie Belianske. Cesta z Osturne do Ždiaru je dlhá približne 15 km a vedie popri množstve turistických trás a náučných chodníkov. Okrem nádhernej panorámy, ktorú vytvorila príroda, je potešením pre oko aj samotná obec Ždiar, ktorá je typická svojou ľudovou architektúrou. Ak by ste sa chceli pozrieť, ako sa v prvej tretine 20. storočia bývalo v dreveniciach, urobte si výlet do miestneho múzea Ždiarsky dom.

Horský priechod Huty

Nasledovná trasa je vhodná skôr pre ostrieľaných šoférov, ktorí sa neboja výšok a ostrých zákrut. Najvyšší bod horského priechodu sa nachádza v Hutách vo výške 1100 m n. m., vďaka čomu sa vodičom naskytne nádherný výhľad na Liptovskú kotlinu. Pozor si na tejto ceste treba dávať najmä v zime, keď sa na vrchole drží sneh a námraza a môže sa vám stať, že bez reťazí to ďalej nepôjde.

Z Terchovej do Vrátnej

Trasa z Terchovej do Vrátnej doliny je dlhá iba okolo 6 km, ale veľa vodičov v ankete ocenilo impozantnosť skalnatého masívu, ktorý cestu lemuje a vyvoláva dojem, že do doliny vstupujete mohutnou bránou. Údolie Tiesňavy je jednoznačne najatraktívnejšou dolinou v Malej Fatre a úžas vyvolá vďaka nádhernému výhľadu z cesty už pohľadom z auta.

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button