Cestná doprava

Sériová výroba novej generácie nákladných vozidiel DAF už beží

Vo štvrtok 4. novembra 2021 sa v závode DAF v Eindhovene spustila sériová výroba novej generácie nákladných vozidiel. Prvé oficiálne vyrobené vozidlo – červené XG+ s motorom PACCAR MX-13 so zdvihovým objemom 12,9 litra – odovzdali John Jorritsma, starosta Eindhovenu, a Harry Wolters, prezident spoločnosti DAF, Andrému Verbeekovi, generálnemu riaditeľovi a majiteľovi spoločnosti Verbeek Agra Vision.

Spoločnosť DAF je prvý výrobca nákladných vozidiel, ktorý uvádza na trh úplne novú generáciu vozidiel konštruovaných v súlade s novými európskymi predpismi upravujúcimi hmotnosť a rozmery nákladných vozidiel. „DAF v tomto ohľade nie je len prvý, ale aj jediný,“ uvádza prezident spoločnosti DAF Harry Wolters. „To znamená, že naše nové nákladné vozidlá pre diaľkovú prepravu – XF, XG a XG+ – udávajú nový štandard hospodárnosti, bezpečnosti a komfortu pre vodičov. To boli tiež hlavné dôvody, prečo Európska komisia chcela dať výrobcom nákladných vozidiel doslova viac priestoru na vývoj nových, optimálnych kabín. Vďaka rozšíreniu prednej časti o 16 centimetrov a maximálnej optimalizácii aerodynamiky sme dosiahli 10 % úsporu paliva a obdobné zníženie množstva emisií CO2.“

Všetko sa odohráva v Brainporte Eindhoven

John Jorritsma, starosta mesta Eindhoven, dal najavo svoju hrdosť na výsledky „svojho“ mesta, ktoré je centrom „regiónu Brainport“. „Všetko sa odohráva v Eindhovene. V meste technológií, designu a bohatých znalostí. Skutočnosť, že spoločnosť DAF začala sériovú výrobu novej generácie revolučných nákladných vozidiel – high-tech produktov –, je toho dôkazom.“ Vozidlá DAF novej generácie predstavujú úplne novú platformu, ktorá je plne pripravená na alternatívne pohony budúcnosti – elektrický s využitím akumulátorov aj vodíkový. Na vývoji oboch týchto pohonov spoločnosť DAF pracuje.

Prvé nákladné vozidlo DAF novej generácie, ktoré zišlo z výrobnej linky, privítali (zľava doprava) Harry Wolters, prezident spoločnosti DAF, André Verbeek, riaditeľ/majiteľ spoločnosti Verbeek Agra Vision a majiteľ nového vozidla, Niels Verbeek a John Jorritsma, starosta Eindhovenu (FOTO: DAF Trucks)

Nový štandard komfortu pre vodiča

Prvé vozidlo novej generácie prevzal André Verbeek, generálny riaditeľ a majiteľ holandskej spoločnosti Verbeek Agra Vision, ktorá sa špecializuje na vnútroštátnu i medzinárodnú prepravu hydiny a vajec. Využíva k tomu flotilu 30 vozidiel, z ktorých 25 je DAF. Prelomový XG+ bude využívať jej dcérska spoločnosť Hennentransport Hooijer. „Okrem bezkonkurenčnej spoľahlivosti a nízkych nákladov na kilometer bola významným dôvodom pre naše rozhodnutie zvoliť vozidlá DAF tiež vynikajúca úroveň komfortu pre vodičov,“ vysvetľuje André Verbeek. „A DAF svojím novým top modelom XG+ opäť nastavil nový štandard. To je pri dnešnom nedostatku vodičov veľmi dôležitý faktor.“

Zdroj
transport.sk
Editor
TS

Prečítajte si aj

Back to top button