Cestná doprava

S palubnou jednotkou Shell EETS4U jazdíte pohodlne už v ôsmich krajinách vrátane Maďarska

Shell poskytuje podporu dopravcom, ktorí majú záujem o prejazd Rakúskom, Nemeckom (vrátane tunelov Herrentunnel a Warnowtunnel), Francúzskom, Belgickom (vrátane tunela Liefkenshoek), Portugalskom, Španielskom, Bulharskom a najnovšie aj Maďarskom s jedinou palubnou jednotkou.

Donedávna dopravcovia potrebovali na prejazd každou z týchto krajín iné zariadenie, dnes je to minulosťou a v Shell vám prístup k novej službe radi zabezpečíme. Zoznam krajín, v ktorých sa dá jazdiť s palubnou jednotkou Shell EETS4U, sa rýchlo rozširuje. Najbližším prírastkom by malo byť Taliansko a Švajčiarsko. Maďarský mýtny systém je postavený na satelitnej technológii. Mýtne poplatky sa týkajú vybraných úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest prvej triedy v celkovej dĺžke približne 7 000 kilometrov.

Povinnosť platiť za používanie diaľnic a spoplatnených komunikácií majú všetky autá. Kým automobily do 3,5 tony a autobusy musia mať elektronickú diaľničnú známku, vozidlá nad 3,5 tony musia byť vybavené palubnou jednotkou alebo mať platný úsekový lístok. Výška mýta závisí od prejdenej vzdialenosti, kategórie vozidla, počtu náprav, emisnej kategórie a typu použitej cesty. Pri pravidelných cestách do Maďarska je výhodnejšie uhrádzať mýtne poplatky prostredníctvom palubnej jednotky. Jej používanie je veľmi jednoduché. Vyúčtovanie jázd totiž prebieha automaticky v režime následnej platby (tzv. Post-Pay). To znamená, že jednotku netreba dopredu nabíjať ani kontrolovať jej zostatok, stačí len uhradiť vystavenú faktúru za prejdené kilometre v predchádzajúcom období. Dopravca sa tak nemusí obávať pokút.

Namiesto množstva mýtnych boxov len jeden

Napriek jednotnému trhu bolo platenie mýta v Európskej únii dlho komplikované. Každý z viac ako stovky prevádzkovateľov mýtnych systémov vyžadoval vlastný palubný box a registráciu všetkých vozidiel. Situáciu ešte viac zneprehľadňovali rozličné daňové sadzby, príplatky, kurzové rozdiely a spôsoby fakturácie, ako aj to, že palubné jednotky vždy fungovali s rôznymi technológiami. Situácia sa začala zlepšovať, keď sa Európska únia rozhodla zjednodušiť platby mýta pomocou Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS), v rámci ktorej funguje aj palubná jednotka Shell EETS4U.

V krajinách, kde prevádzkovatelia mýtneho systému schválili štandard EETS, sa dá uhrádzať mýto formou Post-Pay, čiže formou následnej platby na základe vystavenej faktúry. Výhodou tohto riešenia je, že vodič nemusí vopred obnovovať kredit na palubnej jednotke a neustále kontrolovať zostatok. Dopravcovia môžu v rámci jednej faktúry uhrádzať mýtne poplatky aj pohonné látky, a to pohodlne v eurách. Samozrejmosťou je vrátenie cezhraničnej DPH. Vďaka palubným jednotkám je možné všetky transakcie sústreďovať aj priamo v účtovnom systéme dopravcu, čo mu zjednodušuje administratívu.

Zároveň má aj lepšiu kontrolu nad výdavkami jednotlivých vozidiel. Na univerzálnej palubnej jednotke je navyše možné meniť EČV viacerých vozidiel, keďže je viazaná na virtuálnu palivovú kartu. Ak jazdíte často do Maďarska, je pre vás palubná jednotka Shell EETS4U najlepšia voľba. Vyrieši za vás všetku admi¬nistratívu, a ak budete potrebovať s tovarom zájsť aj do Maďarska či Nemecka, nemusíte po ceste nič riešiť. Vopred nič neplatíte, mýto vám bude vyúčtované spolu s ostatnými platbami za príslušné obdobie v jednej súhrnnej faktúre.

Palivová karta Shell

Shell tiež ponúka pre dopravcov palivovú kartu, ktorá spája viacero funkcií, a umožňuje tak spravovať všetky cestovné náklady na jednom mieste – platbu a zvýhodnené ceny za pohonné hmoty či iné služby ponúkané na čerpacích staniciach, ako autoumyváreň či spomínanú platbu mýtnych poplatkov. Na Slovensku je palivovou kartou Shell možné platiť na viac ako 180 partnerských čerpacích staniciach a naprieč Európou je viac ako 22 000 akceptačných miest. Pred zneužitím chráni kartu PIN kód a čip a v prípade straty je možné ju kedykoľvek (24/7) blokovať. Karty môže dopravca kedykoľvek jednoducho spravovať v online systéme Shell Fleet Hub.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
SHELL

Prečítajte si aj

Back to top button