Cestná doprava

Prvé autobusy MHD s doplnenou klimatizáciou sú už v premávke

V bratislavskej MHD sú v premávke prvé staršie kĺbové autobusy s doplnenou klimatizáciou. Namontovali ich zatiaľ do 36 vozidiel.

V klimatizovaných vozidlách je zabezpečené nasávanie vonkajšieho vzduchu a klimatizácia je spúšťaná pri teplote nad 25 stupňov Celzia. „Všetky klimatizačné jednotky pravidelne dezinfikujeme a čistíme. Keďže okná nezamykáme ani v týchto vozidlách, je pri poruche klimatizácie možné ich otvoriť,“ deklaruje DPB. V ankete dopravcu sa 91 percent respondentov vyslovilo za klimatizované vozidlá. Vo vozidlách MHD bez klimatizácie pred výjazdom z vozovne, pri priaznivom počasí bez zrážok a pri vonkajšej teplote nad 20 stupňov Celzia, otvárajú všetky okná a strešné otvory.

AUTOBUSY S DOPLNENOU KLIMATIZÁCIOU SÚ UŽ V PREMÁVKE

ZLEPŠENIA 2020 #9: AUTOBUSY S DOPLNENOU KLIMATIZÁCIOU SÚ UŽ V PREMÁVKEVážení cestujúci, v posledných týždňoch sa do premávky postupne zaraďovali kĺbové autobusy, do ktorých boli dodatočne inštalované klimatizačné jednotky. Veríme, že sa vám v nich bude cestovať ešte komfortnejšie.Mnohí sa tiež pýtate, ako dnes klimatizujeme – 91 % respondentov v našej ankete za vyslovilo za klimatizované vozidlá. Momentálne sa riadime usmernením Ministerstva dopravy a výstavby SR:V neklimatizovaných vozidlách pred výjazdom z vozovne pri priaznivom počasí bez zrážok a pri vonkajšej teplote nad 20 stupňov otvárame všetky okná a strešné otvory.V klimatizovaných vozidlách zabezpečujeme nasávanie vonkajšieho vzduchu a používame ich pri teplote nad 25° C. Všetky klimatizačné jednotky pravidelne dezinfikujeme a čistíme. Keďže okná nezamykáme ani v týchto vozidlách, je pri poruche klimatizácie možné ich otvoriť.Ďakujeme, že s nami cestujete.

Uverejnil používateľ Dopravný podnik Bratislava Pondelok 22. júna 2020
Autobusy s doplnenou klimatizáciou sú už v premávke.

DPB koncom decembra 2019 podpísal zmluvu s firmou Zliner za 1.278.400 eur bez DPH na inštaláciu 68 kusov klimatizácií do kĺbových autobusov MHD typu SOR NB 18 City, rok výroby 2010 a 2012. Primátor Bratislavy Matúš Vallo minulý rok avizoval, že mesto plánuje nasledujúce mesiace namontovať klimatizáciu do 70 autobusov a 29 električiek. Plánuje tiež nákup 84 nových klimatizovaných vozidiel. Do leta 2020 sa tak má zvýšiť percento klimatizovaných autobusov na 78 a v prípade električiek na 61 percent.

DPB mal k júnu 2019 klimatizáciou vybavenú zhruba polovicu vozidlového parku a všetky tieto vozidlá sú označené piktogramom. Z 513 autobusov bolo v júni 286 klimatizovaných, zo 130 trolejbusov bolo klimatizovaných 120 a zo 194 električiek malo klimatizáciu 60.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button