Prioritou je zdravie vodičov
Prioritou je zdravie vodičov. S posolstvom „Ísť ďalej“ (Go far) Eurowag posúva svoj prístup k podnikaniu nielen ako poskytovateľ nástrojov pre efektívnu prepravu tovaru po celej Európe, ale aj ako aktívny člen komunity zameriavajúci sa na zlepšenie životných podmienok a zdravia vodičov. Jednou z nových iniciatív je aj spojenie so spolkom Loono.
Eurowag sa dlhodobo venuje filantropickým a dobročinným aktivitám, ktoré sa sústreďujú predovšetkým na sektor komerčnej cestnej dopravy. „Sme firma, ktorá podniká v službách pre komerčnú cestnú dopravu, a snažíme sa pomáhať práve v tomto odbore,“ vysvetľuje Petr Hannsmann, špecialista udržateľnosti a CSR zo spoločnosti Eurowag. Nielenže preto finančne podporuje organizácie, ktoré pomáhajú vodičom a ich rodinám, ale zároveň investuje do vzdelávania o bezpečnosti na cestách a do technologických inovácií. „Ísť ďalej v živote je tiež vec zdravia, bezpečnosti, vzdelávania a inovácií,“ dodáva.
Prioritou je zdravie vodičov
Zamestnanci pomáhajú
Interný projekt Philanthropy & You umožňuje zamestnancom prispievať na charitu podľa vlastného výberu, čo je unikátny model firemnej filantropie, vzniknutý v spolupráci s Nadáciou Via. „V roku 2023 sme podporili 275 charitatívnych a dobročinných aktivít v 14 krajinách a rozdelili 246 000 eur,“ dodáva Hannsmann. Významná je tiež humanitárna pomoc pri katastrofách, ako bolo zemetrasenie v Turecku alebo povodne v Slovinsku.
Dôležitú úlohu v kultúre spoločnosti Eurowag zohráva aj dobrovoľníctvo: „Podporujeme dobrovoľnícke aktivity našich českých zamestnancov v spolupráci s platformou Biznis pre spoločnosť,“ pokračuje. V roku 2023 sa zamestnanci zapojili do aktivít, ako je pomoc v útulkoch alebo organizácie exkurzií pre seniorov. Firma teraz hľadá spôsob, ako dobrovoľníctvu umožniť aj zamestnancom z iných krajín, aby bola zaistená ich bezpečnosť pri ľubovoľnej dobrovoľníckej činnosti.
Prioritou je zdravie vodičov
Spojenie s nadáciami po Európe
Eurowag buduje strategické partnerstvá v krajinách, kde pôsobí, a to s dôrazom na sociálne a environmentálne oblasti. „Najdlhšiu históriu má naša spolupráca s českou Nadáciou Truck HELP,“ pripomína Hannsmann. Tá podporuje rodiny a pozostalých vodičov, ktorí prišli o život pri výkone svojho povolania. Podpora sa sústredí aj na bezpečnosť na cestách prostredníctvom rumunskej Asociácie Keep Hope Alive. V Maďarsku zase Eurowag formuje partnerstvo s organizáciou Skool, ktorá sa venuje podpore dievčat a žien v technologickom sektore. Vzdelávanie a búranie stereotypov o pôsobení žien a dievčat v IT na Slovensku je tiež cieľom občianskeho združenia Aj Ty v IT, kde nadväzuje na prínosnú spoluprácu prostredníctvom dcérskej firmy Sygic, známej vývojom GPS navigácií.
Odpoveď na nedostatok vodičov
Sektor nákladnej dopravy trpí chronickým nedostatkom vodičov, čo je spojené s náročnými pracovnými podmienkami a zdravotnými rizikami. „V Česku chýba až 11 000 vodičov kamiónov,“ cituje Hannsmann zo správy IRU (International Road Transport Union). Tento problém sa odráža aj vo zvyšku EÚ, kde dohromady chýba takmer 230 000 vodičov, pričom do roku 2028 by sa číslo malo ešte zdvojnásobiť. Až 96 % vodičov tvoria muži, pričom ich priemerný vek v Európe je 47 rokov. Tretina aktívnych vodičov má dnes 55 rokov a viac a v nasledujúcich desiatich rokoch pravdepodobne odídu do dôchodku. Prevencia zdravia je teda viac ako aktuálna, pretože vodiči väčšinu času sedia, často pracujú sami a majú sťaženú možnosť cvičiť alebo zdravo jesť, čo len prispieva ku chronickým zdravotným problémom.
Eurowag vidí riešenie v dôraze na zdravotnú prevenciu. V spolupráci so spolkom Loono, združujúcim mladých lekárov, študentov medicíny a ďalších profesionálov, pripravuje sériu workshopov zameraných na zdravie, ktoré sú súčasťou projektu Movember. „Chystáme edukačnú kampaň pre vodičov zameranú na fyzické aj mentálne zdravie,“ dodáva Hannsmann. Eurowag verí, že tieto iniciatívy nielen zlepšia pracovné podmienky vodičov, ale tiež prispejú k ich celkovej pohode a zdraviu, čo je kľúčové pre udržateľné a efektívne podnikanie.