Cestná doprava

Obchvat D4 medzi Račou a Vajnormi je funkčný

Pre motoristov je už niekoľko dní k dispozícii nový, približne dvojkilometrový úsek diaľničného obchvatu D4 medzi bratislavskou Račou a Vajnormi. Nie je však ešte napojený na zvyšok diaľnice D4, kedy sa tak stane, nie je zatiaľ známe.

Podľa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) je prínos nového úseku bez ďalšieho jeho napojenia minimálny.
„Nedávno otvorený úsek nie je napojený na zvyšok diaľnice D4, preto jeho prínos je len minimálny. Slúžiť môže ako lokálne spojenie najmä pre obyvateľov Rače, Svätého Jura, Vajnôr a Chorvátskeho Grobu. Motoristom umožní čiastočne obísť úzku a kľukatú Rybničnú ulicu medzi Račou a Vajnormi,“ uviedol Michal Feik, riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Úradu BSK.

Bratislavský kraj preto očakáva, že v najbližšej dobe bude otvorený aj chýbajúci nadväzujúci úsek D4 Vajnory – Ivanka pri Dunaji. Tým by mali byť spojené mestské časti Rača a Vajnory s Vrakuňou a Podunajskými Biskupicami, ako aj na rýchlostnú cestu R7.

Presný termín zatiaľ nie je otázny. Podľa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR záleží otvorenie jednotlivých úsekov od schopnosti koncesionára dokončiť stavebné práce a odstrániť všetky chyby a nedorobky brániace predčasnému užívaniu. „MDV SR plne podporuje koncesionára v jeho úsilí a má záujem o sprístupnenie všetkých úsekov v čo možno najkratšom čase,“ povedala Miriama Švikruhová z odboru komunikácie rezortu dopravy a výstavby.

Novootvorená časť štvorprúdovej cesty sa v súčasnosti začína v mimoúrovňovej križovatke Rača pod Karpatmi. Prechádza ponad cestu II/502 (Rača – Pezinok) a železničnú trať (Bratislava – Žilina). Diaľnica vedie súbežne so Šúrskym kanálom a v súčasnosti končí v križovatke Vajnory, kde sa v mimoúrovňovej križovatke napája na cestu III/5021 (Vajnory – Čierna Voda).

BSK označuje rýchlostnú cestu R7 i diaľnicu D4 za strategické dopravné stavby v Bratislavskom kraji. Pripomína, že už v minulosti podporil tento projekt aj zmenou územného plánu. Prínosy celého projektu, teda odklon tranzitnej dopravy z vnútromestskej diaľnice D1, budú motoristi cítiť až po dobudovaní diaľničnej križovatky D1 a D4 a vybudovaní tunela Karpaty z Rače do Stupavy.

„Najväčší zmysel bude mať rýchlostná cesta R7, ktorá odľahčí mestské časti Vrakuňa a Podunajské Biskupice, ako aj obce na juhovýchod od Bratislavy. Už tento rok by mala byť napojená na Bajkalskú ulicu a budúci rok na Prístavnú ulicu,“ podotkol Feik.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button