Cestná doprava

Nové Volvo FH Aero

Do ikonického radu nákladných vozidiel Volvo FH prichádza nový člen rodiny – Volvo FH Aero. S aerodynamickým dizajnom a inovatívnymi funkciami ponúka model Volvo FH Aero energetickú účinnosť na novej úrovni. Je k dispozícii v štyroch variantoch vrátane možnosti pohonu na biopalivo a taktiež žiadanej elektrickej verzie.

Vďaka vylepšenej aerodynamike a novým technológiám, ako je napríklad nový kamerový monitorovací systém (Camera Monitor System) spoločnosti Volvo, dokáže nové Volvo FH Aero znížiť emisie a spotrebu energie až o 5 %*. „Nové Volvo FH Aero je naše vôbec najhospodárnejšie nákladné vozidlo, pričom neustále znižujeme emisie CO2 v celom našom sortimente,” hovorí Roger Alm, prezident spoločnosti Volvo Trucks. „Toto je nákladné vozidlo Volvo v jeho najlepšej podobe – bezpečné, krásne navrhnuté a vysokokvalitné – určené pre náročné úlohy na dlhých trasách, pre úspech našich zákazníkov.“

Volvo FH Electric, ktoré získalo titul International Truck of the Year 2024, bude v ponuke aj v novej verzii Aero. Toto energeticky účinné vozidlo doplní už teraz širokú ponuku elektrických nákladných vozidiel Volvo. Zároveň sa model Volvo FH16 stane najvýkonnejším nákladným vozidlom v odvetví s úplne novým efektívnym motorom o výkone 780 koní. Poradí si aj s tými najnáročnejšími výzvami.

Bez ohľadu na to, ktorú hnaciu líniu si zákazníci vyberú – elektrickú, plynovú alebo naftovú – všetky varianty nového Volvo FH Aero zaistia nižšiu spotrebu energie, dlhší dojazd a vyššiu úroveň bezpečnosti a zážitku z jazdy. Nové modely Aero budú postupne uvádzané na trhy v priebehu rokov 2024 a 2025 v štyroch verziách – Volvo FH Aero, Volvo FH Aero Electric, Volvo FH Aero s plynovým pohonom a Volvo FH16 Aero.

Optimalizované využitie paliva s aerodynamickým dizajnom

Predná časť kabíny modelu Volvo FH Aero je oproti bežnému Volvo FH dlhšia o 24 centimetrov. Toto predĺženie prispelo k vytvoreniu aerodynamickejšej kabíny. Lepšia aerodynamika nielen znižuje spotrebu paliva, ale poskytuje aj lepšiu jazdnú stabilitu vo veternom počasí.

Vylepšená aerodynamika modelu Volvo FH Aero Electric tiež prispieva k lepším vlastnostiam voľnej jazdy. Vďaka tomu sa pri brzdení alebo jazde z kopca rekuperuje viac energie, ktorá sa vracia do batérie a je pripravená na použitie v prípade potreby pri následnej akcelerácii alebo jazde do kopca.

Nový moderný dizajn radu FH Aero má výrazný, veľký a ľahko rozpoznateľný znak Volvo Iron Mark, najvýraznejší, aký kedy v modernej dobe na nákladnom vozidle Volvo bol. A tiež znak Volvo Spread Word Mark, ktorý jasne ukazuje, že ide o najnovší model od spoločnosti Volvo Trucks.

Vylepšená bezpečnosť a hospodárnosť vďaka kamerám, ktoré nahrádzajú zrkadlá

Nový pokročilý kamerový monotorovací systém výrazne prispieva k aerodynamike aj bezpečnosti. Toto nové riešenie, ktoré nahrádza tradičné vonkajšie spätné zrkadlá, rozširuje vodičovi zorné pole. Zvyšuje tým bezpečnosť vodiča a účastníkov cestnej premávky v okolí vozidla.

Kamerový monitorovací systém pozitívne ovplyvňuje výhľad vodiča za dažďa a tmy, ale aj na priamom slnku či v tuneloch. Systém Volvo nastavilo aj na jazdu s prívesom – má funkciu automatického panoramatického nastavenia podľa toho, ako sa príves otáča.

Medzi ďalšie zaujímavosti, vlastnosti a výhody nového Volvo FH Aero patria:

1. Technológia I-See od spoločnosti Volvo sa vylepšila tak, aby šetrila energiu a znižovala uhlíkové emisie. Pomocou cloudovej topografickej mapy optimalizuje jazdu a umožňuje jazdiť dlhšie v režime tempomatu. Čo môže ušetriť energiu a priniesť pohodlnejšiu jazdu.
2. Upravené brzdy s patentovanými brzdovými kotúčmi bez odporu od spoločnosti Volvo zlepšujú brzdný výkon, čím znižujú spotrebu energie a emisie.
3. Inovovaný intuitívny Informačno-zábavný systém je možné prispôsobiť individuálnym potrebám.
4. Vylepšený audio systém so šiestimi prémiovými vysokokvalitnými reproduktormi, novým zosilňovačom výkonu a subwooferom ponúka obrovský výkon a zdokonaľuje zážitok z prenosu zvuku.
5. Nový vstavaný navigačný systém bude v ponuke s vylepšenými mapami prispôsobenými špecifickým potrebám nákladných vozidiel. Tie sa budú pravidelne aktualizovať a umožnia efektívny rozvoz tovaru.
6. K vylepšeniam interiéru patrí aj integrovaná mikrovlnná rúra a napájacie zásuvky USB-C.
7. Aplikácie My Business Apps od spoločnosti Volvo Trucks uviedli na viacerých trhoch. Ide o predplatiteľnú službu, ktorá umožňuje zákazníkom stiahnuť si firemné aplikácie od rôznych poskytovateľov a používať ich na bočnom displeji nákladného vozidla. Čo prináša skutočné výhody z hľadiska prevádzkyschopnosti a každodennej prevádzky vozidla.
8. Nová služba monitorovania pneumatík ponúka prevádzkovateľom vozových parkov úplný prehľad o nákladnom vozidle a prívese prostredníctvom systému Volvo Connect. Znižuje sa tým riziko nákladov a porúch pri problémoch s pneumatikami. Volvo FH bude naďalej v ponuke aj so štandardnou nepredĺženou kabínou v závislosti od potrieb trhu.

*Skutočná spotreba paliva sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov: Ako je napríklad rýchlosť jazdy, používanie tempomatu, špecifikácia vozidla, zaťaženie vozidla, topografia, skúsenosti vodiča, údržba vozidla a poveternostné podmienky.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TS Volvo Group Slovakia
Back to top button