Cestná doprava

Ministerstvo dopravy chce ekonomiku rozhýbať investíciami

Ministerstvo dopravy v tejto chvíli neplánuje šetriť, naopak investíciami aj nad rámec tohtoročného plánu chce pomôcť rozhýbať slovenskú ekonomiku. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol šéf rezortu Andrej Doležal (nominant Sme rodina). V dôsledku pandémie nového koronavírusu sa totiž očakáva výrazný prepad hospodárstva.
      
Ide podľa neho aj o dohodu s ministrom financií Eduardom Hegerom (OĽaNO). „Veľmi intenzívne komunikujeme s Národnou diaľničnou spoločnosťou, Slovenskou správou ciest, železnicami, aby sme našli investície, ktoré by sme vedeli zrealizovať ešte tento rok a rozhýbať ekonomiku. Mám od ministra financií prísľub, že by sme mali dostať prostriedky nad rámec schváleného rozpočtu,“ priblížil Doležal.
      
Ako príklad investícií uviedol rozbehnutie komplexnej obnovy ciest 1. triedy či rekonštrukcie spomalených železničných úsekov nad rámec plánu. „NDS tiež pripravuje niektoré úseky, ktoré máme v zásobníku a môžeme ich realizovať len vďaka tomu, že dostaneme prostriedky zo štátneho rozpočtu,“ avizoval minister. Hľadanie prípadných úspor v rezorte je podľa neho otázkou pre budúci rok. „V tejto chvíli sa sústredíme na to, aby sme zvládli túto situáciu a snažíme sa ekonomiku rozprúdiť. O škrtoch sa budeme baviť pri príprave budúcoročného rozpočtu,“ dodal Doležal.

Výstavba nultého obchvatu Bratislavy
Jednou z ciest na opätovné naštartovanie ekonomiky sú investície do cestnej infraštruktúry (FOTO: TASR)

Štát chce v prvom rade šetriť na sebe

Aj keď Ministerstvo dopravy plánuje investície, ministerstvá v súčasnej dobe robia veľkú inventúru svojich bežných výdavkov a hľadajú, kde sa dá šetriť. Uviedol to pred rokovaním vlády minister financií Eduard Heger (OĽaNO). „Štát bude robiť to, čo tu dlhé roky predchádzajúce vlády nerobili. Obzvlášť vlády Smeru-SD. Štát bude šetriť na sebe. Na tovaroch a službách, pri ktorých predpokladáme pomerne výraznú úsporu, pretože, keď to očakávame aj od ľudí, štát musí ísť príkladom,“ vyhlásil Heger. Priblížil, že vláda sa bude snažiť rozpúšťať rôzne predražené zmluvy, ktoré podľa ministrových slov bolo na ministerstvách nájdených niekoľko.
      
„Potrebujeme naozaj najprv upratať vo výdavkoch štátu, pozrieme sa, koľko nám ostáva na konsolidáciu. Dôležité je, aby opatrenia boli systémové, ide nám o štrukturálny deficit. Opatrenia musíme nastaviť tak, aby prinášali benefity aj pre nasledujúce roky,“ uviedol Heger. V súčasnosti zároveň nevidí priestor na diskusiu o zvyšovaní niektorých spotrebných daní, napríklad z tabaku. „Každý rezort prechádza v súčasnosti veľkou inventúrou svojich bežných výdavkov či na tovary, služby, obstarávania. Ministri veľmi poctivo k tomu pristupujú. Prebieha diskusia, aké opatrenia prijmeme na to, aby sme vedeli konsolidáciu dosiahnuť,“ dodal Heger.

💰ZDRAVÉ VEREJNÉ FINANCIEmusia byť vecou národnej cti. Budeme na to myslieť aj po stabilizácii ekonomiky, keď nás čaká mimoriadne ťažká úloha: Znížiť verejný dlh.☝️

Uverejnil používateľ Ministerstvo financií SR Nedeľa 24. mája 2020

Zdroj
transport.sk
Editor
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button