Cestná doprava

MH SR chce pomôcť autobusovým dopravcom zasiahnutým pandémiou

Rezort hospodárstva pomáha komerčným nedotovaným autobusovým dopravcom zasiahnutým pandémiou nového koronavírusu, a to dotačnou schémou na základe spustenej výzvy. Oznámil to na brífingu štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Ján Oravec, za účasti predsedu Únie súkromných autobusových dopravcov Branislava Doboša.
      
„Rezort hospodárstva SR zverejnil na svojich webových stránkach výzvu na pomoc komerčnej nedotovanej autobusovej doprave. Je to ďalší krok ministerstva hospodárstva na pomoc tým segmentom ekonomiky, ktoré sú postihnuté pandémiou,“ priblížil Oravec. Výzva je podľa Oravca formulovaná tak, že dopravcovia za obdobie od 12. marca do konca júla môžu požiadať o dotáciu na stratu časti tržieb, ktoré zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim rokom. „Buď môžu požiadať o 1000 eur na jeden autobus na mesiac v tomto období, alebo môžu požiadať o 60 % na vykrytie straty, ktorú zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim rokom,“ spresnil štátny tajomník.
      
Výzva bola podľa jeho slov tvorená v komunikácii s podnikateľmi z praxe. „Zároveň sme sa snažili, aby pomoc bola čo najjednoduchšia. Na webe MH SR sú veľmi jednoduché prílohy. Jednou z nich je príloha o základných údajoch spoločnosti. Druhou prílohou je kalkulačka, ktorá pomôže vypočítať, o akú sumu dotácie sa môže (podnikateľ) uchádzať,“ poznamenal Oravec. Prílohou je podľa neho aj návrh zmluvy o poskytnutí dotácie. Podľa Doboša prichádza pomoc štátu pre niektoré autobusové firmy už neskoro. „Sú, bohužiaľ, aj také firmy, ktoré museli svoju činnosť ukončiť. Nezvládli to,“ dodal Doboš.

V spolupráci
transport.sk
Zdroj
TASR

Prečítajte si aj

Back to top button