Cestná doprava

Mercedes-Benz eCitan – plneelektrický kompaktný van do mesta

Mercedes-Benz eCitan – plneelektrický kompaktný van do mesta. Divízia Mercedes‑Benz Vans ponúka okrem segmentu stredne veľkých a veľkých vanov (eSprinter, eVito) novinku Mercedes-Benz eCitan. Mercedes tak rozširuje segment čisto elektrických kompaktných vanov, ktoré sú vhodné pre city logistiku.

Nový eCitan je určený predovšetkým pre podnikateľský segment v dvoch dĺžkach: 4 498 mm v kompaktnej verzii a 4 922 mm v dlhej verzii. Ložný objem v kompaktnej skriňovej verzii je 2,9 m3 a až 544 kg, v prípade dlhej verzie 3,7 m3 a až 722 kg. Vďaka dojazdu podľa WLTP 280 až 284 kilometrov by malo vozidlo spĺňať potreby komerčných používateľov, ktorí malé dodávky často používajú v mestskom prostredí ako kuriérske, zásobovacie, servisné a malé zásahové vozidlá.

Ešte v septembri 2021 predstavila divízia Mercedes-Benz Vans nové vozidlo Citan, teraz nasleduje elektrická verzia s názvom eCitan. Tento plne elektrický variant ponúka všetky výhody malých dodávok s konvenčným pohonom. Jeho kompaktné rozmery, veľký priestor a vysoký objem nákladného priestoru otvárajú široké možnosti využitia v distribúcii, servisnej preprave a doprave v mestských centrách.

Mercedes eCitan a eCitan Tourer

eCitan vo verzii skriňové vozidlo a Tourer budú dostupné s dvomi stupňami výbavy BASE a PRO. Verzia PRO ponúka atraktívne vizuálne prvky a vylepšenú funkčnosť. Kľučky dverí a kryt koľajnice posuvných dverí sú nalakované v rovnakej farbe ako karoséria vozidla, interiér a ložný priestor sú osvetlené LED technológiou. eCitan Tourer je vhodný aj pre komerčnú prepravu osôb, disponuje množstvom odkladacích priestorov a plôch, čo zjednodušuje jeho používanie pri každodenných jazdách.

V zadnej časti vozidla eCitan Tourer je možné na želanie vyklopiť stolčeky z operadiel, ktoré slúžia ako podložky na písanie pre cestujúcich v druhom rade sedadiel, alebo ako podložky pre rýchle občerstvenie s integrovanými držiakmi na poháre. Špecifickými prvkami výbavy Tourer sú aj odkladacie tašky, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti operadiel predných sedadiel. V sériovej výbave tejto verzie nájdeme audiosystém Mercedes-Benz, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, klimatizáciu, elektrické ovládanie predných okien s komfortnou funkciou a plastovú podlahu v ložnom priestore. Súčasťou voliteľnej výbavy je k dispozícii interiérový dizajnový balík, ktorý ponúka ďalšie kvalitné prvky výbavy.

Multimediálny systém MBUX a rozsiahly bezpečnostný systém

Príplatkovou výbavou bude multimediálny systém MBUX, ktorý ponúka intuitívne ovládanie pomocou 7″ dotykového displeja alebo tlačidiel dotykového ovládania na volante. Systém umožňuje integráciu chytrého telefónu cez Apple CarPlay alebo Android Auto, pripojenie cez Bluetooth pre hlasité hovory a digitálne rádio (DAB a DAB+). MBUX systém s navigáciou obsahuje rýchlu navigáciu s pevným diskom a pohodlné ovládanie prostredníctvom hlasového asistenta „Hey Mercedes“.

eCitan bude na klimatizovanie interiéru využívať tepelné čerpadlo, ktoré je energeticky mimoriadne úsporné. Akumulátor vozidla napája len kompresor zabudovaného tepelného čerpadla a nepreberá tak samotné klimatizovanie interiéru. Inteligentný teplotný manažment sa okrem toho stará o to, aby sa počas nabíjania na nabíjacej stanici na klimatizovanie využíval výlučne elektrický prúd zo siete. Vo výbave nebudú samozrejme chýbať ani rozsiahle asistenčné a bezpečnostné systémy.

Der neue eCitan von Mercedes-Benz The new eCitan from Mercedes-Benz

Maximálny krútiaci moment hneď po štarte

Elektromotor bude poháňať iba prednú nápravu s maximálnym výkonom 90 kW (122 koní). Maximálny krútiaci moment 245 Nm bude pre vodiča dostupný už priamo pri rozjazde, čo umožňuje mimoriadne dynamické zrýchlenie hneď po štarte. Lítium-iónový akumulátor s kapacitou 45 kWh je uložený v podlahe vozidla pred zadnou nápravou, kde je zároveň chránený pred nárazom. eCitan môžete nabíjať pomocou palubnej nabíjačky s výkonom 11 kW.

Za príplatok bude k dispozícii aj 22 kW nabíjanie striedavým prúdom. Ešte rýchlejšie nabíjanie ponúknu stanice s jednosmerným prúdom, až 80 kW. Doba nabíjania pri takejto konfigurácii by mala byť do 80 % približne 38 minút. Kombinovaná zásuvka CCS bude k dispozícii tak isto za príplatok a nachádzať sa bude v prednej časti vozidla pod logom Mercedes. Cena eCitan s výkonom 90 kW sa začína na hodnote približne 35 000 eur bez DPH (skriňová verzia).

Zdroj
transport.sk
Editor
VIB

Prečítajte si aj

Back to top button